Zajmie ci tylko 2 minuty. Tak wykryjesz raka
Proste badanie, które bez problemu można wykonać w domu pozwala wykryć nowotwór jamy ustnej. Nawet niewinnie wyglądająca zmiana może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Dlatego warto poświęcić dwie minuty, bo korzyści są nie do przecenienia.
1. Nowotwory jamy ustnej - jak je rozpoznać?
Na świecie diagnozuje się ponad 640 tysięcy przypadków nowotworów jamy ustnej rocznie. W Polsce każdego roku przybywa kilka tysięcy chorych. U 30 proc. pacjentów rak lokalizuje się na wargach, u 20-50 proc. - na języku, a u 30 proc. - na dnie jamy ustnej.
Niestety nowotwory jamy ustnej najczęściej nie dają charakterystycznych objawów, szczególnie w początkowym stadium, a to może opóźniać diagnozę. Dlatego warto zadbać o regularne badania. Zdarza się, że nawet niewinnie wyglądająca zmiana może świadczyć o rozwijającej się chorobie. U chorych mogą się pojawiać np. afty czy przykry zapach z ust.
Do najczęściej wymienianych objawów nowotworów jamy ustnej zalicza się:
- ból podczas żucia pokarmów,
- ból podczas przełykania śliny,
- plucie krwią,
- spadek masy ciała,
- bolesne zmiany w pobliżu warg, dziąseł lub w wewnętrznej części jamy ustnej, które trudno się goją,
- guzek po wewnętrznej stronie policzka łatwo wyczuwalny językiem,
- guzek na podniebieniu,
- zmiany barwy i natężenia głosu,
- trudności w oddychaniu,
- dokuczliwa chrypka,
- silne bóle wpływające na niewyraźne mówienie,
- szczękościsk,
- przykry zapach z ust,
- utrata czucia lub drętwienie języka, podniebienia i policzków,
- białe lub czerwone plamki na błonie śluzowej jamy ustnej,
- opuchlizna żuchwy.
2. Jak samemu badać jamę ustną?
Niepokojące objawy pomoże wykryć proste badanie jamy ustnej, które bez problemu można wykonać w domu i zajmuje tylko dwie minuty. Warto je wykonywać regularnie, raz w miesiącu.
Eksperci z Mouth Cancer Foundation zalecają, by samobadanie zacząć od twarzy i sprawdzić czy nie ma na niej obrzęków. Następnie opuszkami palców sprawdzić, czy na szyi nie ma dziwnych zgrubień lub powiększonych węzłów chłonnych.
Następnie odchylamy górną oraz dolną wargę i sprawdzamy dziąsła pod kątem owrzodzeń, a także ewentualnych zmian koloru. Przy pomocy kciuka oraz palca wskazującego należy zbadać czy na zewnątrz i wewnątrz ust nie ma niepokojących grudek i guzków. Nie należy pomijać wnętrza policzków, na których też mogą pojawić się czerwone lub białe plamy, guzki, zgrubienia czy owrzodzenia. Takiej kontroli wymaga również język oraz podniebienie.
W przypadku niepokojących zmian, trzeba od razu skontaktować się ze specjalistą.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.