Zalęgły się pod domem. Internauta pyta, czy są jadowite. Ekspert odpowiada
Wiosna w pełni, a wraz z nią coraz więcej owadów i pajęczaków. Większość z nich jest nieszkodliwa, a nawet pożyteczna, jednak niektóre budzą obawy. I wbrew pozorom nie chodzi o kleszcze, a o pewien gatunek pająka.
1. Pokazał zdjęcie. Poprosił o pomoc w identyfikacji
W serwisie X internauta pokazał zdjęcie niespotykanego pająka i przyznał, że tego typu osobników ma pod domem sporo. Wyraził też niepokój, że pająki tego gatunku mogą być groźne dla dzieci.
"Pełno takich osobników zalęgło mi się pod domem. Czy to jest możliwe, że jest to kolczak zbrojny? Czy są one niebezpieczne dla dzieci?" - napisał w serwisie X, kierując swoje pytanie do Dariusza Dziektarza, leśnika, amatora polskiej przyrody, który w serwisie X publikuje nitki związane z ciekawostkami na temat fauny i flory.
Witam Panie Dariuszu.
— Piotr Pl (@go_pipen) April 16, 2024
Podziwiam Pana aktywność na tym portalu i nieocenioną wiedzę zatem mam do Pana pytanie. pełno takich osobników zalęgło mi się pod domem... Czy to jest możliwe że jest to kolczak zbrojny? Czy są one niebezpieczne dla dzieci? pic.twitter.com/Q7zEE6R122
Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to gatunek, który można znaleźć w Europie oraz zachodniej i środkowej części Azji. Najczęściej jednak można go spotkać na południu Europy, w Polsce pojawia się coraz częściej prawdopodobnie w związku z ociepleniem klimatu.
"Kontaktu bezpośredniego należy unikać, ponieważ ukąszenie może być niebezpieczne i nieprzyjemne, z objawami ogólnymi przypominającymi zatrucie" - zwraca uwagę w jednym z postów opublikowanych na Facebooku Fundacja na Rzecz Zwierząt "Obok Nas".
Dariusz Dziektarz uspokaja, że internauta ma do czynienia nie z kolczakiem, należącym do zbrojnikowatych, lecz z przedstawicielem z rodziny komórczakowatych. Uspokaja, że pająk nie jest groźny.
2. Najbardziej jadowite pająki w Polsce
Kolczak zbrojny to pająk, którego ukąszenie jest nie tylko bolesne. W rzadkich przypadkach po ukąszeniu mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak dreszcze, gorączka, osłabienie, ból brzucha i wymioty, a nawet tachykardia, niedociśnienie tętnicze czy zaburzenia oddychania.
Ponadto w Polsce jest kilka innych przedstawicieli pajęczaków, których lepiej unikać:
- tygrzyk paskowany - jego ukąszenie porównywalne jest do użądlenia przez pszczołę; zamieszkuje wilgotne łąki, ale można go też znaleźć na krzewach owocowych, jak maliny,
- sieciarz jaskiniowy - nie tka klasycznej sieci, a można go znaleźć w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach czy piwnicach; uznawany jest za najbardziej jadowity gatunek pająków w Polsce,
- topik - jako jedyny spośród pająków całe życie spędza w wodzie; jego jad powoduje silny ból i obrzęk miejscowy,
- strojniś nadobny - można go znaleźć w trawie na rzadko porośniętych roślinnością stokach od strony południowej,
- krzyżak ogrodowy - w miejscu ugryzienia przez tego pająka może pojawić się bolesny obrzęk,
- nasosznik trzęś - lub ciepłe i suche miejsca, chętnie kryje się w domu, ale i w piwnicach,
- kątnik - ma tak silne szczękoczułki, że mogą przegryźć ludzką skórę,
- lejkowiec labiryntowy - nie zamieszkuje domostw jak kątnik, ale należy do tej samej rodziny.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.