Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki

Avatar placeholder
09.03.2023 17:23
Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki
Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki to zaburzenie wzroku. Osoba chora traci wzrok, co jest spowodowane zakrzepami lub zatorami naczynia dorowadzającego krew do oka. Profilaktyka zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki to przede wszystkim kontrola krzepliwości krwi, a tu bardzo ważną rolę odgrywa tu zdrowy tryb życia. Poniższy artykuł powinien rozwiać wątpliwości dotyczące zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki.

Nasze ciało, jako skomplikowany układ komórek, tkanek, organów posiada swój własny układ transportowy, w postaci układu krążenia. Odpowiedzialny jest on między innymi za dostarczanie życiodajnego tlenu, glukozy, składników budulcowych, przeciwciał odpornościowych oraz za odprowadzanie „nieczystości” w postaci dwutlenku węgla, produktów przemiany materii czy pokonanych intruzów.

Taki system, jest nie tylko prostym układem „rur” i krążącej krwi, lecz skomplikowanym i tętniącym życiem systemem, który w wyniku różnych czynników, w tym głównie naszego cywilizacyjnego stylu życia, może ulec uszkodzeniom. Najbardziej na takiej sytuacji cierpią tkanki uzależnione od uszkodzonego fragmentu systemu krwionośnego i stąd biorą się zawały mięśnia sercowego, udary mózgu, niedokrwienne zmiany kończyn. Mało kto wie, że taki sam los jak np. wspomniane serce dotknięte zawałem, może dotknąć także oko.

spis treści

1. Objawy zamknięcie tęnicy środkowej siatkówki

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Zamknięcie tętnicy środkowej siatkówki - objawia się gwałtowną, całkowitą i co charakterystyczne bezbolesną utratą widzenia. Źrenica przestaje reagować na światło - jest to naturalny mechanizm, gdyż światło, które wpada do oka, nie jest odbierane przez niedokrwioną siatkówkę, nie są więc wysyłane impulsy do „naturalnej przesłony oka” o konieczności zwężenia. Okulista oglądający dno oka zauważa zblednięcie i obrzęk siatkówki. Przyczynę takiego stanu, najczęściej stanowią zakrzepy, a także mikrozatory, tętniaki rozwarstwiające, bądź skurcze omawianego naczynia.

Oprócz zamknięcia tętnicy środkowejpodane objawy występują także w przypadku zamknięcia gałęzi tętnicy środkowej siatkówki. W tym przypadku w 80% przyczyną są zatory (materiał zamykający światło naczynia pochodzący z jego innej, wcześniejszej części i przeniesiony z prądem krwi, najczęściej z miażdżycowych zmian przyściennych tętnic szyjnych, bądź także z jam serca). Zamknięcie gałęzi tętnicy środkowej siatkówki może być także spowodowane zapaleniem tętnic (zapalenie olbrzymiokomórkowe tętnic), zapaleniami autoimmunologicznymi lub zaburzeniami układu krzepnięcia.

2. Leczenie zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki

Leczenie zamknięcia pnia lub odgałęzień tętnicy środkowej siatkówki wymaga natychmiastowego działania. Jedynie w części wypadków, gdy nie doszło do 100% zamknięcia światła naczynia istnieją szanse na skuteczne postępowanie. Ma ono na celu przemieszczenie materiału zatorowego w kierunku obwodu dna oka (tak by jak najmniej ucierpiało widzenie centralne). Stosuje się środki rozszerzające naczynia, obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także okrężny i dość intensywny masaż gałki ocznej.

3. Profilaktyka zamknięcia tętnicy środkowej siatkówki

Rokowanie często jest niepewne, dlatego warto zainwestować w profilaktykę. Z całą pewnością jest ona wszystkim znana - kontrolujmy regularnie poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, a gdy choroba wystąpi, dołóżmy wszelkich starań byśmy to my panowali nad nią, a nie ona nad nami. Jeżeli panie stosują antykoncepcję hormonalną, niech pod żadnym warunkiem nie palą. Regularnie sprawdzajmy swój profil lipidowy krwi, a także sprawmy by na naszym talerzu dominowały warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, a nie cukry proste, smażone mięsa czy białe pieczywo.

Pamiętajmy – ruch to zdrowie. I co najważniejsze, wszystkie wymienione wyżej zalecenia chronią przed niedokrwieniem nie tylko nasze oczy, ale w zasadzie każdy element naszego organizmu. Warto nad tym się zastanowić!

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze