Zamur – wskazania, działanie, stosowanie i dawkowanie
Zamur to antybiotyk, którego substancją czynną jest cefuroksym. Jego aktywność polega na niszczeniu bakterii wywołujących zakażenie poprzez hamowanie syntezy bakteryjnych ścian komórkowych. To dlatego zalicza się go do antybiotyków bakteriobójczych, czyli powodujących zabicie komórki bakteryjnej. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jak dawkować lek?
1. Co to jest Zamur?
Zamur jest antybiotykiem beta-laktamowym o szerokim spektrum działania z grupy cefalosporyn drugiej generacji. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jego substancją czynną jest cefuroksym. Lek jest dostępny w formie tabletek powlekanych, w dawce 250 mg (Zamur 250) i 500 mg (Zamur 500). Jego międzynarodowa nazwa to Cefuroximum.
W składzie leku Zamur znajdują się także substancje pomocnicze, takie jak kroskarmeloza sodowa, krospowidon, laurylosiarczan sodu, olej rycynowy uwodorniony, metyloceluloza, krzemionka strącona, hypermeloza 6cP, celuloza mikrokrystaliczna, stearynian makrogolu 8, talk i dwutlenek tytanu (E171).
Zamur – zamiennik
W aptekach można kupić także inne preparaty, które zawierają cefuroksym (aksetyl cefuroksymu). To:
- Zinnat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Zinnat (tabletki powlekane), Zinoxx (tabletki powlekane),
- Xorimax 250 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki powlekane),
- Ceroxim (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Ceroxim (tabletki powlekane),
- Bioracef (tabletki powlekane),
- Cefox (tabletki powlekane),
- Cefuroxime Genoptim (tabletki powlekane),
- Furocef (tabletki powlekane),
- Tarsime (tabletki powlekane).
2. Działanie i wskazania do stosowania Zamur
Zamur jest lekiem, który działa przeciwbakteryjne. Mechanizm jego działania polega na polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co powoduje jej osłabienie, w konsekwencji prowadząc do śmierci patogenu.
Antybiotyk Zamur stosuje się go w leczeniu zakażeń, za które odpowiadają drobnoustroje wrażliwe na cefuroksym. Wskazaniem jest:
- ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków,
- bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie płuc lub klatki piersiowej,
- zakażenie układu moczowego,
- zakażenie skóry i tkanek miękkich,
- wczesna postać boreliozy.
3. Stosowanie i dawkowanie leku Zamur
Jak stosować lek Zamur? Tabletki przyjmuje się po posiłku, połykając w całości i popijając wodą. Nie wolno ich rozgryzać, kruszyć ani dzielić (może to zmniejszyć skuteczność działania). W przypadku dzieci można sporządzić zawiesinę doustną.
Leczenie lekiem Zamur trwa od 5 do 10 dni, zwykle jest to 7 dni. Dawkowanie jest ustalane przez lekarza, który bierze pod uwagę wskazania i wiek pacjenta. Przyjmuje się, że u dorosłych zalecana dawka leku Zamur wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.
W przypadku dzieci zalecana dawka leku Zamur u dzieci wynosi od 10 mg na kilogram masy ciała (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg na kilogram masy ciała (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę. Ona również zależy od ciężkości i rodzaju zakażenia.
Ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich u dorosłych pacjentów wymaga podania 250 mg 2 substancji czynnej razy na dobę. U dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg – maksymalnie 125 mg 2 razy na dobę.
Ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli u dorosłych wymaga podania leku w dawce 500 mg 2 razy na dobę. U dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg - po ukończeniu 2. roku życia maksymalnie 250 mg 2 razy na dobę.
4. Antybiotyk Zamur - skutki uboczne i przeciwwskazania
Zamur nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest:
- uczulenie na antybiotyki cefalosporynowe lub którykolwiek z pozostałych składników leku
- ciężka reakcja uczuleniowa na inny rodzaj antybiotyków beta – laktamowych w przeszłości.
Lek może być stosowany u kobiet w ciąży i kobiet karmiących wyłącznie wtedy, gdy to konieczne. Nie zaleca się stosowania leku Zamur u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Ze stosowaniem leku Zamur wiąże się ryzyko działań niepożądanych.
Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak zakażenia grzybicze, ból i zawroty głowy, biegunka i nudności, ból żołądka, także zwiększenie liczby białych krwinek (eozynofilia) i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych czy reakcji nadwrażliwości i nadmiernego wzrostu innych drobnoustrojów. Możliwe interakcje z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami zmniejszającymi ilość kwasu w żołądku i probenecydem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.