Trwa ładowanie...

Zapalenie mięśnia sercowego to podstępna choroba. Dr Beata Poprawa mówi, jakie daje objawy ZMS

Zapalenie mięśnia sercowego to podstępna choroba. Nie lekceważ tych objawów
Zapalenie mięśnia sercowego to podstępna choroba. Nie lekceważ tych objawów (East News)

Zapalenie mięśnia sercowego (ang. myocarditis, ZMS) to proces zapalny, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka. W niektórych przypadkach zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do niewydolności serca wymagającej hospitalizacji, stosowania leków, a w ekstremalnych przypadkach do jego transplantacji. Jakie są objawy ZMS?

spis treści

1. Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Najczęstszą przyczyną zapalenia mięśnia sercowego jest czynnik zapalny, czyli infekcja wirusowa. Znacznie rzadziej ZMS pojawia się w wyniku powikłań po infekcji bakteryjnej, czy stosowaniu niektórych leków. Zdarza się, że zapalenie mięśnia sercowego bywa także następstwem długotrwałego kontaktu z toksynami lub zakażenia grzybiczego.

- Najczęściej są to jednak wirusy, zwłaszcza z grupy adenowirusów i enterowirusów. Pandemia COVID-19 pokazała też, że spora część pacjentów cierpiała na zapalenie mięśnia sercowego po zakażeniu koronawirusem, więc tę grupę patogenów także należy uwzględnić. ZMS jest także związane z pewnymi powikłaniami, które pojawiają się w przebiegu zakażenia układu pokarmowego albo zarażenia tasiemcem. Są to jednak rzadkie przypadki – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Beata Poprawa, kardiolog.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Zapalenie mięśnia sercowego może pojawić się również w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy, choroby tkanki łącznej czy sarkoidoza. Choroba ta częściej rozwija się u mężczyzn w młodym wieku, nawet 20- i 30-latków.

- Są to schorzenia związane z reakcją autoagresywną tkanki łącznej, ponieważ jest ona takim, jakby bezpośrednim odbiornikiem infekcji autoagresywnych. Innym czynnikiem doprowadzającym do ZMS jest promieniowanie. Zdarzało się, że pacjenci, którzy cierpieli na nowotwory klatki piersiowej w trakcie albo po zakończonej terapii radiologicznej zmagali się z zapaleniem mięśnia sercowego – precyzuje dr Poprawa.

Jakie są objawy ZMS?
Jakie są objawy ZMS? (East News)

2. Jakie są objawy zapalenia mięśnia sercowego?

Ekspertka dodaje, że u około połowy przypadków zapalenie mięśnia sercowego przebiega w formie łagodnej albo nawet bezobjawowej. Pacjenci odczuwają niewielki ból w klatce piersiowej, kołatanie serca oraz duszność. Objawy te nie są charakterystyczne, więc czasami pacjenci nawet nie zdają sobie sprawy, że przechodzą ZMS.

O zapaleniu mięśnia sercowego mogą świadczyć również:

  • bladość,
  • obrzęk kończyn,
  • tachykardia nasilająca się np. przy wstawaniu z łóżka,
  • kołatanie serca.

- Bladość skóry to nieoczywisty objaw, który może wskazywać na ZMS, jednak jest powszechny. Bladości towarzyszy uczucie zimnych kończyn i spadek ciśnienia. Skóra jest blada dlatego, że organizm, aby chronić swoje narządy wewnętrzne w sytuacji nagłego spadku ciśnienia, transportuje krew z powłok skórnych do narządów wewnętrznych, by maksymalnie je ukrwić, ponieważ są one niezwykle ważne dla podtrzymania życia. Można powiedzieć, że ta reakcja wynika z naszego ewolucyjnego uwarunkowania – tłumaczy dr Poprawa.

Kardiolog podkreśla, że jest jednak jeszcze druga grupa pacjentów, która trafia do lekarzy z ostrym zapaleniem mięśnia sercowego, które charakteryzuje się znacznie ostrzejszymi objawami chorobowymi.

- U tych pacjentów ma miejsce wstrząs kardiogenny. Nagle dochodzi do gwałtownego zatrzymania czynności kurczowej serca, które nie potrafi tej czynności podjąć. W związku z tym pojawiają się duszności, duży spadek ciśnienia, przyspieszone bicie serca, zaburzenia rytmu serca związane z wysokim tętnem. Obserwujemy wtedy często kardiogenny obrzęk płuc, ponieważ taki mięsień sercowy nie ma siły, by wypompować krew z płuc. Są to bardzo ciężkie przypadki wymagające pilnej interwencji lekarskiej, nierzadko pacjenci kierowani są do przyspieszonej transplantacji serca – tłumaczy dr Poprawa.

Lekarka dodaje, że szybka interwencja medyczna oraz wdrożenie odpowiednich leków mogą przywrócić właściwą czynność serca. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którzy nie cierpią na inne schorzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze