Trwa ładowanie...

Zapalenie nagłośni - przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Zapalenie nagłośni jest chorobą rzadką, ale zagrażającą życiu. Zapadają na nią głównie dzieci w wieku 2-6 lat. Wywołują ją najczęściej bakterie Haemophilus influenzae, czasem pneumokoki. Dochodzi wtedy do obrzęku zapalnego, który uniemożliwia oddychanie. Choroba ma bardzo szybki przebieg. Porą największego nasilenia infekcji jest jesień i zima.

spis treści

1. Przyczyny i objawy zapalenia nagłośni

Szybko rozwijający się obrzęk nagłośni może doprowadzić do całkowitego zamknięcia przepływu powietrza.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zakażenie często poprzedzone jest uszkodzeniem błony śluzowej przez ostry pokarm, co pozwala na łatwiejsze wniknięcie bakterii.

Objawy zapalenia nagłośni występują najczęściej w nocy. Pierwsze symptomy to zazwyczaj wysoka gorączka i ból gardła. Inne objawy to duszność, najczęściej dziecko przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem do przodu, otwartymi ustami, ślini się. Występuje chrypka, niewyraźna mowa, świst oddechowy. Często pojawia się też sinica i dreszcze. Gdy wystąpią takie objawy, chory powinien jak najszybciej trafić do lekarza.

Nagłośnia
Nagłośnia

W okolicy wejścia krtani widoczna jest nagłośnia.

zobacz galerię

2. Leczenie i zapobieganie zapaleniu nagłośni

Diagnoza polega przede wszystkim na wykonaniu szeregu badań. Wśród nich znajdują się takie jak laryngoskopia, która polega na wprowadzeniu cienkiej rurki do krtani pacjenta. Inne badanie to posiew krwi lub pobranie wydzieliny z gardła. Ważnym badaniem jest także morfologia krwi czy rentgen szyi, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie obrzęku.

Skutecznymi doraźnymi domowymi sposobami łagodzenia dolegliwości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są okłady na szyję z wody o temperaturze pokojowej. Należy je zmieniać kilka razy w ciągu doby. Innym wartym uwagi sposobem jest płukanie gardła i inhalacje. Przewlekłe zapalenie nagłośni jest długotrwałe i żmudne w leczeniu. Polega przede wszystkim na usunięciu szkodliwych czynników sprzyjających chorobie. Laryngolog najczęściej zaleca pędzlowanie błony śluzowej krtani bardzo słabymi roztworami azotanu srebra. Skuteczne jest też leczenie klimatyczne oraz podawanie środków wykrztuśnych. Wskazane jest picie ciepłych napojów. Bardzo często stosowana jest antybiotykoterapia.

Skuteczną ochroną przed bakteryjnym zapaleniem nagłośni są szczepienia ochronne przeciw zakażeniu bakterią Hib. Niestety, zapaleniu nagłośni nie można całkowicie zapobiec.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza