Zapalenie nagłośni

Zapalenie nagłośni jest chorobą rzadką, ale zagrażającą życiu. Zapadają na nią głównie dzieci w wieku 2-6 lat. Wywołują ją najczęściej bakterie Haemophilus influenzae, czasem pneumokoki. Dochodzi wtedy do obrzęku zapalnego, który uniemożliwia oddychanie. Choroba ma bardzo szybki przebieg. Porą największego nasilenia infekcji jest jesień i zima.

Przyczyny i objawy zapalenia nagłośni

Nagłośnia

W okolicy wejścia krtani widoczna jest nagłośnia.

Szybko rozwijający się obrzęk nagłośni może doprowadzić do całkowitego zamknięcia przepływu powietrza.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zakażenie często poprzedzone jest uszkodzeniem błony śluzowej przez ostry pokarm, co pozwala na łatwiejsze wniknięcie bakterii.

Objawy zapalenia nagłośni występują najczęściej w nocy. Pierwsze symptomy to zazwyczaj wysoka gorączka i ból gardła. Inne objawy to duszność, najczęściej dziecko przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem do przodu, otwartymi ustami, ślini się. Występuje chrypka, niewyraźna mowa, świst oddechowy. Często pojawia się też sinica i dreszcze. Gdy wystąpią takie objawy, chory powinien jak najszybciej trafić do lekarza.

Leczenie i zapobieganie zapaleniu nagłośni

Diagnoza polega przede wszystkim na wykonaniu szeregu badań. Wśród nich znajdują się takie jak laryngoskopia, która polega na wprowadzeniu cienkiej rurki do krtani pacjenta. Inne badanie to posiew krwi lub pobranie wydzieliny z gardła. Ważnym badaniem jest także morfologia krwi czy rentgen szyi, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie obrzęku.

Skutecznymi doraźnymi domowymi sposobami łagodzenia dolegliwości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są okłady na szyję z wody o temperaturze pokojowej. Należy je zmieniać kilka razy w ciągu doby. Innym wartym uwagi sposobem jest płukanie gardła i inhalacje. Przewlekłe zapalenie nagłośni jest długotrwałe i żmudne w leczeniu. Polega przede wszystkim na usunięciu szkodliwych czynników sprzyjających chorobie. Laryngolog najczęściej zaleca pędzlowanie błony śluzowej krtani bardzo słabymi roztworami azotanu srebra. Skuteczne jest też leczenie klimatyczne oraz podawanie środków wykrztuśnych. Wskazane jest picie ciepłych napojów. Bardzo często stosowana jest antybiotykoterapia.

Skuteczną ochroną przed bakteryjnym zapaleniem nagłośni są szczepienia ochronne przeciw zakażeniu bakterią Hib. Niestety, zapaleniu nagłośni nie można całkowicie zapobiec.

 

Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Bibliografia

  • Rowińska - Zakrzewska A., Kuś J., Choroby układu oddechowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, ISBN 83-200-2884-1
  • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie nagłośni
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie nagłośni
Zapalenie nagłośni

Nagłośnia

Nagłośnia

W okolicy wejścia krtani widoczna jest nagłośnia.

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest chrapanie? (WIDEO)

Co to jest chrapanie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Chrapanie jest czymś, czego większość chrapiących się wstydzi. Skąd się biorą te donośne dźwięki wydobywające się z naszego gardła? Czym jest chrapanie? Na to pytanie szczegółowo odpowiada dr Aleksandra Sztuka Banel, otolaryngolog. Chrapanie jest to...

Choroby i dolegliwości

Skąd się biorą bóle przełykowe?

Skąd się biorą bóle przełykowe?

od tyłu nasady języka, pokryty tkanką miękką, więzadeł i mięśni. Ropień nagłośni może być niebezpiecznym powikłaniem ostrego zapalenia nagłośni (...) Angina, potocznie zwana zapaleniem...

Newsy

Masz często zadyszkę? To może być sygnał ostrzegawczy choroby

Nowe badania pokazują, że duszności - pozornie łagodny objaw, który jest często pomijany - może być oznaką czegoś bardziej poważnego. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Göteborgu wykazały, że duszność jest często objawem potencjalnej niewydolności...