Trwa ładowanie...

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, powikłania, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:45
Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, powikłania, leczenie
Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, powikłania, leczenie

Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, powikłania, leczenie Szacuje się że 40 na 100 kobiet, przychodząc do ginekologa słyszą diagnozę: zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). W większości przypadków o zakażenie nie trudno, bakteria która powoduje PID przenosi się drogą płciową i atakuje kobiece narządy rozrodcze (macicę, jajowody, jajniki). Zobacz, jakie objawy powinny Cię niepokoić.

spis treści

1. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – przyczyny

Najczęstszą przyczyną PID są bakterie przenoszone drogą płciową. Zapalenie powoduje najczęściej dwoinka rzeżączki oraz chlamydia. Zakażenie chlamydią związane jest często dodatkowo z zakażeniem inną bakterią np. paciorkowcem czy pałeczką okrężnicy.

PID może też występować w formie powikłania po łyżeczkowaniu macicy, poronieniu czy stosowaniu antykoncepcji w postaci wkładek wewnątrzmacicznych. Przyczyny nieweneryczne stanowią jednak mały procent przyczyn zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID).

2. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – czynniki ryzyka

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

PID dotyka zarówno kobiet starszych i młodszych ale najbardziej narażone są kobiety w wieku od piętnastego do dwudziestego piątego roku żucia. Na zwiększenie czynnika ryzyka stanowczo wpływa wzmożona aktywność seksualna – ryzyko PID wzrasta wraz z liczbą seksualnych partnerów. Przypadki zachorowań na PID u kobiet nieaktywnych seksualnie są nieliczne.

Największe szanse na zarażenie się bakterią występują zaraz po miesiączce. Ponadto ryzyko zachorowania wzrasta jeżeli już kiedyś zdiagnozowano u pacjentki PID.

3. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – objawy

Niestety często zdarza się, że PID rozwija się bezobjawowo, a o chorobie dowiadujemy się przypadkiem podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Brak objawów charakterystyczny jest zwłaszcza przy zakażeniu chlamydią. Ponadto objawy zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID) nie są charakterystycznymi objawami zarezerwowanymi tylko i wyłącznie dla tej choroby.

Objawy PID to ból brzucha, zwłaszcza jego dolnej części, nieregularne miesiączki, ból podczas stosunku seksualnego czy podczas oddawania moczu. Dodatkowo u ponad połowy przypadków pacjentek pojawiają się upławy z pochwy o przykrym zapachu. Statystycznie u około 44% pacjentek występuje gorączka i dreszcze, a u 25% pojawiają się wymioty i nudności.

4. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – powikłania

Nieleczone zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań wśród których najczęściej występują ropniaki jajowodu i jajników. Niezdiagnozowany i nieleczony ropniak może samoistnie pęknąć powodując zapalenie otrzewnej. Innym powikłaniem może być tworzenie się przetok w obrębie miednicy.

Nieleczenie PID może rzutować także na nasz układ pokarmowy, powodując nawet niedrożność jelit. Po za tym nawracające epizody zapalenia narządów wpływają znacznie na naszą płodność. Szacuje się, że zagrożenie niepłodnością występuje u ponad połowy pacjentek które ponad dwa razy przebyły PID.

5. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – leczenie

Przy podejrzeniu PID w pierwszej kolejności lekarz zaleca rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Stan pacjentki powinien poprawić się już po kilku dniach regularnego przyjmowania leków. W przypadku kobiet w ciąży oraz gdy stan pacjentki jest poważny (utrzymująca się gorączka) pacjenta od razu powinna zostać skierowana na leczenia szpitalne.

Także w przypadku niepowodzenia antybiotykoterapii pacjentka może zostać skierowana do szpitala na dalsze badania, a nawet może zostać poddana zabiegowi chirurgicznemu usunięcia narządu objętego zapaleniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze