Trwa ładowanie...

Zapalenie okostnej – charakterystyka, objawy, leczenie

Avatar placeholder
14.12.2022 11:40
Zapalenie okostnej – charakterystyka, objawy, leczenie
Zapalenie okostnej – charakterystyka, objawy, leczenie

Błona otaczająca i ochraniająca kość od zewnątrz odgrywa ważną rolę – m.in. odżywia kość, chroni ją przed urazami, bierze udział w procesie zrastania po złamaniu. Zapalenie okostnej daje wyraźne objawy. Jeżeli zaczynasz więc odczuwać silny ból kości, który pojawia się nagle i szybko narasta, to z pewnością masz do czynienia z tą dolegliwością. Czym jest zapalenie okostnej? Jakie są objawy choroby? I przede wszystkim – jak ją leczyć?

spis treści

1. Charakterystyka zapalenia okostnej

Zapalenie okostnej to zapalenie tkanki otaczającej kości. Wyróżnić można:

  • ostre zapalenie okostnej,
  • przewlekłe zapalenie okostnej,
  • przewlekłe zapalenie okostnej kości długich,
  • zapalenie ozębnej.
Zobacz film: "Czy bóle stawowe mogą oznaczać stan zapalny?"

Choroba ta może wystąpić też u niemowląt – jet to tak zwany zespół Caffeya i Silvermana i obejmuje nasadę kości długich. Przyczyny ostrego zapalenia okostnej to zazwyczaj urazy i przedostanie się do okostnej chorobotwórczych drobnoustrojów z sąsiednich stanów zapalnych.

Za przewlekłe zapalenie okostnej może natomiast odpowiadać promieniowanie jonizujące. Choroba ta może być też wynikiem zatrucia fosforem. Z kolei zapalenie okostnej kości długich to objaw osteoartropatii przerostowej, czyli nieprawidłowego rozrastania się skóry i kości. Osteoartropatia obejmuje zazwyczaj kość przedramienia, nadgarstków, stóp, piszczeli.

W przypadku zapalenia ozębnej jako przyczynę można podać np. źle przeprowadzone leczenie kanałowe, martwą miazgę zęba, nieusunięty fragment korzenia zębowego. Za powstanie stanu zapalnego może odpowiadać też nieleczona próchnica – bakterie przedostają się do tkanek i w głąb okostnej.

Jednym z rodzajów zapalenia okostnej jest zapalenie ozębnej
Jednym z rodzajów zapalenia okostnej jest zapalenie ozębnej

2. Objaw zapalenia okostnej

Charakterystyczny objaw zapalenia okostnej to ból kości – silny, narastający, promieniujący. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem ozębnej symptomem będzie ból zęba skutkujący problemami z mówieniem, jedzeniem czy piciem. Inne objawy zapalenia okstnej to: opuchlizna nad daną kością, ból głowy, podwyższona temperatura.

Zobacz także:

3. Diagnostyka zapalenia okostnej

Lekarz, aby zdiagnozować, czy pacjent cierpi na zapalenie okostnej, zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie polega na zlikwidowaniu stanu zapalnego, a w tym celu chory będzie musiał zażywać antybiotyk. Bywa, że zapalenie okostnej wymaga interwencji chirurgicznej.

Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog oceni, czy da się uratować ząb, przy którym doszło do zapalenia okostnej. Jeśli tak, zaproponuje pacjentowi leczenie kanałowe. Jeżeli stan zapalny jest pogłębiony, konieczne będzie usunięcie zęba. Jeśli ten krok nie zostanie podjęty, może dojść do powikłań w postaci ropnia zęba. Aby złagodzić stan zapalny ozębnej zaleca się też stosowanie płukanek z szałwii bądź rumianku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze