Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

W zapaleniu pęcherza objawy mogą być bardzo nieprzyjemne. Oprócz bolesnego oddawania moczu pojawia się także podwyższona temperatura ciała, bóle w mięśniach, złe samopoczucie oraz osłabienie. Oprócz tego pojawia się także częstsze niż zwykle parcie na mocz. Zapalenie pęcherza (zapalenie dolnych dróg moczowych) wywołuje najczęściej infekcja bakteryjna. Mowa o zakażeniu pałeczką okrężnicy, czyli bakterią o nazwie Escherichia coli. Jeśli borykasz się z dolegliwościami w okolicach dróg moczowych, sprawdź, czy to typowa infekcja, czy już zapalenie pęcherza.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które rozwija się w drogach moczowych w wyniku zagnieżdżenia się w nich bakterii. W 95% przypadków drobnoustroje pochodzą z cewki moczowej, zaś w pozostałych przypadkach mogą współistnieć z innymi schorzeniami i przedostać się do dróg moczowych za pomocą limfy. Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to ból w dolnej części brzucha, pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na mocz.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny

Główną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Najczęściej spotykanymi są pałeczki jelitowe oraz gronkowiec. Grzybicze zakażenie występuje najczęściej u osób z obniżoną odpornością, długotrwale zażywających antybiotyki lub leki immunosupresyjne, po zacewnikowaniach albo po innych zabiegach na drogach moczowych. Innymi patogenami odpowiedzialnymi za zakażenie dróg moczowych są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy. Te drobnoustroje są zwykle przenoszone drogą płciową i zakażenie dróg moczowych przez nie wywoływane stanowi główny problem u kobiet aktywnych seksualnie. Bardzo często infekcje pęcherza moczowego określa się mianem bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Wynika to z faktu, że przyczyną większości stanów zapalnych są bakterie gromadzące się w przewodach moczowych. Ryzyko zakażenia układu moczowego jest także większe w przypadku:

 • istnienia przeszkód w odpływie moczu,
 • kamicy nerkowej,
 • kobiet w ciąży i połogu,
 • cukrzycy,
 • innych chorób nerek,
 • nadużywania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie

Zapalenie pęcherza moczowego jest wywołane przez bakterie atakujące cewkę moczową. Infekcja prowadzi do zapalenia śluzówki pęcherza moczowego. Dolegliwości...

Zapalenie pęcherza moczowego - objawy

W zapalenia pęcherza objawy typowe obejmują:

 • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, szczególnie w czasie oddawania moczu,
 • uczucie częstego parcia na mocz,
 • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
 • temperatura ok. 38°C,
 • nietrzymanie moczu (rzadko),

Bóle nie pojawiają się natomiast w okolicach nerek.

Dość często zapalenie pęcherza objawów nie daje i przebiega jedynie jako bakteriomocz. Charakteryzuje się on obecnością bakterii w drogach moczowych, wykrywanych w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu, które nie powodują jednak żadnych dolegliwości subiektywnych.

Zapalenie pęcherza moczowego - leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego polega na usunięciu przyczyny infekcji, czyli przeszkody, która uniemożliwia odpływ moczu. Jeśli natomiast chodzi o leczenie objawowe, zaleca się, aby chory:

Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie

Zdjęcie rentgenowskie - widoczny kamień nerkowy.

 • przyjmował dużą ilość płynów – nie mniej niż 2 litry, tak żeby mógł oddawać dziennie co najmniej 2 litry moczu,
 • regularnie oddawał mocz,
 • dbał o higienę osobistą, szczególnie higienę miejsc intymnych,
 • odstawił wszelkie przyjmowane przez siebie preparaty, które mogą spowodować uszkodzenie nerek,
 • stosował lekkostrawną dietę, zapobiegającą zaparciom,
 • pozostał w łóżku przez kilka godzin.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego niepowikłanego wymaga podawania antybiotyków. Nie zachodzi jednak konieczność wykonania antybiogramu, jak ma to miejsce w przypadku zapalenia pęcherza moczowego powikłanego. Ostre zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z różnicy w budowie układu moczowego. Dodatkowymi czynnikami zwiększającym ryzyko zachorowania w przypadku kobiet są: aktywność seksualna, okres ciąży i menopauzy. W przypadku mężczyzn, zapalenie pęcherza moczowego może być sygnałem problemów z przerostem prostaty.

Zapalenie pęcherza moczowego - ciąża

Zapalenie pęcherza w ciąży może się okazać niebezpieczne dla dziecka. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży zdarza się wyjątkowo często, ponieważ kobieta jest wtedy bardzo podatna na infekcje. Aby zapalenie pęcherza w ciąży cię nie dopadło, wystarczy pamiętać o odpowiedniej higienie, stroju, a także sposobie odżywiania się. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zapalenia pęcherza w ciąży.

W czasie zapalenia w ciąży najbardziej dokuczliwy jest ból pęcherza. Kobieta przy każdym oddawaniu moczu czuje przenikliwy, kłujący ból pęcherza, który na dodatek powinna łagodzić najlepiej domowymi sposobami na zapalenie pęcherza. Najprostszym domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest picie dużej ilości wody, która wypłucze bakterie. Powszechnie wiadomo również, że na zapalenie pęcherza domowy sposób to również sok z żurawiny lub aronii, które również można dodawać do wody w czasie zapalenie pęcherza w ciąży. W ciąży leczenie zapalenia pęcherza ogranicza się utrzymania odpowiedniej temperatury w okolicy pęcherza oraz dbania o higienę. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednio luźny i przewiewny strój. W zapaleniu pęcherza leczenie obejmuje też dokładniejsze przestrzeganie zasady higieny w toalecie i podobnie po stosunku należy pamiętać o dokładnym umyciu newralgicznych miejsc.

W leczeniu zapalenia pęcherza ważną rolę odgrywa również żurawina. Żurawina ma istotną funkcję w leczeniu zapalenia pęcherza. Dzięki niej bakterie nie przyczepiają się do ścianek dróg moczowych, przez co zapalenie i towarzyszący mu ból pęcherza, trwają krócej i łatwo wypłukać bakterie.

Sylwia Michalczyk, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Fryczkowski M. Podstawy urologii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy pierwszego kontaktu, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2000, ISBN 83-87114-55-3
 • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
 • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2

Źródła zewnętrzne

Urologia

Komentarze (84)
~SYNEXUS
~SYNEXUS 6 miesięcy temu

Bezpłatne konsultacje lekarskie dla kobiet w wieku 18 – 70 lat z ostrymi dolegliwościami zapalenia pęcherza moczowego. https://www.przychodniasynexus.pl/badania-kontrolne/uklad-moczowy/infekcje-dolnych-drog-moczowych/

Odpowiedz
~Nalka
~Nalka 10 miesięcy temu

Urofuragin jest bardzo dobry. Sama stosuję. Do leczenia proponuję dodać żurawinę i dużo wygrzewać się. Leki szybko koją ból, co ważne. I też trzeba uważać, sprawdzić od czego dostajemy, co jest przyczyna i unikać tego.

Odpowiedz
~basia
~basia 10 miesięcy temu

w związku z licznymi infekcjami układu moczowo-płciowego mój ginekolog zaproponował mi wykonanie badania URO-GENITAL 11 aby znaleźć przyczynę tego problemu. Czy ktoś już robił to badanie?Jaki jest koszt?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem

Problemy z pęcherzem dotykają nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Naukowcy odkryli, że wstrzyknięcie botoksu do pęcherza moczowego przeciwdziała jego nadczynności.

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Obraz histologiczny raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego jest najczęstszą przypadłością starszych osób (zwłaszcza w wieku 70-80 lat). Dużo rzadziej występuje u kobiet.

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

Specjalista radzi: zapalenie pęcherza (WIDEO)

Specjalista radzi: zapalenie pęcherza (WIDEO)

" id="1649295" sound="true"] Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość. Najczęściej chorują młode dziewczyny, które są bardzo aktywne seksualnie (...) . Mężczyźni raczej nie chorują na zapalenie pęcherza,...

Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

Pęcherz moczowy - schemat

Pęcherz moczowy - schemat

Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) - narząd gromadzący mocz wydalany przez nerki. Mocz spływa do pęcherza moczowego stale, odpływa zaś z niego (...) okresowo przez cewkę moczową....

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Rak pęcherza moczowego - objawy (WIDEO)

Rak pęcherza moczowego - objawy (WIDEO) Odtwórz wideo

późno rozpoznawany, ponieważ zarówno pacjenci, jak i lekarze zwykle lekceważą jego objawy. Pierwszym objawem raka pęcherza lub dróg moczowych (...) Rak pęcherza moczowego...

Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Przyczyny raka pęcherza (WIDEO)

Przyczyny raka pęcherza (WIDEO) Odtwórz wideo

raka pęcherza moczowego to szereg bardzo wiele różnych czynników - zachorowanie nie ma jednej konkretnej przyczyny. Nie ma absolutnie żadnych (...) moczowego czy radioterapia okolic...