Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

W zapaleniu pęcherza objawy mogą być bardzo nieprzyjemne. Oprócz bolesnego oddawania moczu pojawia się także podwyższona temperatura ciała, bóle w mięśniach, złe samopoczucie oraz osłabienie. Oprócz tego pojawia się także częstsze niż zwykle parcie na mocz. Zapalenie pęcherza (zapalenie dolnych dróg moczowych) wywołuje najczęściej infekcja bakteryjna. Mowa o zakażeniu pałeczką okrężnicy, czyli bakterią o nazwie Escherichia coli. Jeśli borykasz się z dolegliwościami w okolicach dróg moczowych, sprawdź, czy to typowa infekcja, czy już zapalenie pęcherza.

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które rozwija się w drogach moczowych w wyniku zagnieżdżenia się w nich bakterii. W 95% przypadków drobnoustroje pochodzą z cewki moczowej, zaś w pozostałych przypadkach mogą współistnieć z innymi schorzeniami i przedostać się do dróg moczowych za pomocą limfy. Typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego to ból w dolnej części brzucha, pieczenie przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na mocz.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"

spis treści

1. Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny

Główną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Najczęściej spotykanymi są pałeczki jelitowe oraz gronkowiec. Grzybicze zakażenie występuje najczęściej u osób z obniżoną odpornością, długotrwale zażywających antybiotyki lub leki immunosupresyjne, po zacewnikowaniach albo po innych zabiegach na drogach moczowych. Innymi patogenami odpowiedzialnymi za zakażenie dróg moczowych są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy. Te drobnoustroje są zwykle przenoszone drogą płciową i zakażenie dróg moczowych przez nie wywoływane stanowi główny problem u kobiet aktywnych seksualnie. Bardzo często infekcje pęcherza moczowego określa się mianem bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Wynika to z faktu, że przyczyną większości stanów zapalnych są bakterie gromadzące się w przewodach moczowych. Ryzyko zakażenia układu moczowego jest także większe w przypadku:

 • istnienia przeszkód w odpływie moczu,
 • kamicy nerkowej,
 • kobiet w ciąży i połogu,
 • cukrzycy,
 • innych chorób nerek,
 • nadużywania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie
Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie

Zapalenie pęcherza moczowego jest wywołane przez bakterie atakujące cewkę moczową. Infekcja prowadzi...

zobacz galerię

2. Zapalenie pęcherza moczowego - objawy

W zapalenia pęcherza objawy typowe obejmują:

 • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, szczególnie w czasie oddawania moczu,
 • uczucie częstego parcia na mocz,
 • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
 • temperatura ok. 38°C,
 • nietrzymanie moczu (rzadko),

Bóle nie pojawiają się natomiast w okolicach nerek.

Dość często zapalenie pęcherza objawów nie daje i przebiega jedynie jako bakteriomocz. Charakteryzuje się on obecnością bakterii w drogach moczowych, wykrywanych w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu, które nie powodują jednak żadnych dolegliwości subiektywnych.

3. Zapalenie pęcherza moczowego - leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego polega na usunięciu przyczyny infekcji, czyli przeszkody, która uniemożliwia odpływ moczu. Jeśli natomiast chodzi o leczenie objawowe, zaleca się, aby chory:

Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie
Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie

Zdjęcie rentgenowskie - widoczny kamień nerkowy.

zobacz galerię
 • przyjmował dużą ilość płynów – nie mniej niż 2 litry, tak żeby mógł oddawać dziennie co najmniej 2 litry moczu,
 • regularnie oddawał mocz,
 • dbał o higienę osobistą, szczególnie higienę miejsc intymnych,
 • odstawił wszelkie przyjmowane przez siebie preparaty, które mogą spowodować uszkodzenie nerek,
 • stosował lekkostrawną dietę, zapobiegającą zaparciom,
 • pozostał w łóżku przez kilka godzin.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego niepowikłanego wymaga podawania antybiotyków. Nie zachodzi jednak konieczność wykonania antybiogramu, jak ma to miejsce w przypadku zapalenia pęcherza moczowego powikłanego. Ostre zapalenie pęcherza moczowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z różnicy w budowie układu moczowego. Dodatkowymi czynnikami zwiększającym ryzyko zachorowania w przypadku kobiet są: aktywność seksualna, okres ciąży i menopauzy. W przypadku mężczyzn, zapalenie pęcherza moczowego może być sygnałem problemów z przerostem prostaty.

4. Zapalenie pęcherza moczowego - ciąża

Zapalenie pęcherza w ciąży może się okazać niebezpieczne dla dziecka. Niestety zapalenie pęcherza w ciąży zdarza się wyjątkowo często, ponieważ kobieta jest wtedy bardzo podatna na infekcje. Aby zapalenie pęcherza w ciąży cię nie dopadło, wystarczy pamiętać o odpowiedniej higienie, stroju, a także sposobie odżywiania się. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zapalenia pęcherza w ciąży.

W czasie zapalenia w ciąży najbardziej dokuczliwy jest ból pęcherza. Kobieta przy każdym oddawaniu moczu czuje przenikliwy, kłujący ból pęcherza, który na dodatek powinna łagodzić najlepiej domowymi sposobami na zapalenie pęcherza. Najprostszym domowym sposobem na zapalenie pęcherza jest picie dużej ilości wody, która wypłucze bakterie. Powszechnie wiadomo również, że na zapalenie pęcherza domowy sposób to również sok z żurawiny lub aronii, które również można dodawać do wody w czasie zapalenie pęcherza w ciąży. W ciąży leczenie zapalenia pęcherza ogranicza się utrzymania odpowiedniej temperatury w okolicy pęcherza oraz dbania o higienę. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednio luźny i przewiewny strój. W zapaleniu pęcherza leczenie obejmuje też dokładniejsze przestrzeganie zasady higieny w toalecie i podobnie po stosunku należy pamiętać o dokładnym umyciu newralgicznych miejsc.

W leczeniu zapalenia pęcherza ważną rolę odgrywa również żurawina. Żurawina ma istotną funkcję w leczeniu zapalenia pęcherza. Dzięki niej bakterie nie przyczepiają się do ścianek dróg moczowych, przez co zapalenie i towarzyszący mu ból pęcherza, trwają krócej i łatwo wypłukać bakterie.

Następny artykuł: Zapalenie nerek

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy