Zapalenie przydatków – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie przydatków to stan zapalny jajowodów i jajników. Pierwsze objawy mogą nie wskazywać na problem ginekologiczny. Pojawia się bowiem ból głowy, gorączka, ale również silne bóle brzucha. Jakie są przyczyny zapalenia przydatków? Jak wygląda leczenie stanu zapalnego jajników i jajowodów?

spis treści

Zobacz film: "Jak powinna przebiegać cytologia?"

1. Zapalenie przydatków – przyczyny

Zapalenie przydatków, czyli stan zapalny jajników i jajowodów, to choroba, na którą coraz częściej cierpią aktywne seksualnie i młode kobiety. Przyczyny zapalenia przydatków to bakterie. Niestety, nieleczone zapalenie jajników i jajowodów może prowadzić do niepłodności.

Bakterie dostają się najczęściej do przydatków przez pochwę. Najczęstszą przyczyną może być współżycie z zakażonym partnerem lub nieodpowiednia higiena intymna. Nieleczone zapalenie przydatków prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. W efekcie na jajowodach pojawiają się zrosty, które mogą doprowadzić do ich niedrożności.

2. Zapalenie przydatków – objawy

Najczęstsze objawy zapalenia przydatków to: bóle głowy, gorączka, ostre bóle brzucha. Kobieta może odczuwać silniejsze bóle w okolicach jajników podczas miesiączki, a także tuż po jej zakończeniu. Jeżeli przy zapaleniu przydatków kobiecie dolega również stan zapalny błony śluzowej macicy, wówczas objawem jest również bardzo obfite krwawienie i plamienie międzymiesiączkowe.

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem [10 zdjęć]

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej...

zobacz galerię

Inne objawy przy zapaleniu przydatków to ból pęcherza, biegunka, kolka jelitowa lub zaparcia.

3. Zapalenie przydatków – leczenie

Podejrzewając zapalenie przydatków, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi badanie. Niezbędne jest również wykonanie USG ginekologicznego w celu pobrania wymazu z szyjki macicy oraz wykonania badania krwi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zapalenie przydatków leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Chcąc zapobiegać zapaleniu jajników i jajowodów, należy regularnie – raz w roku – wykonywać podstawowe badania ginekologiczne. Profilaktycznie natomiast warto wykonywać USG przezpochwowe. Tego rodzaju badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian i nieprawidłowości. Leczenie wczesnych form zapalenia jest znacznie szybsze i zapobiega pojawieniu się powikłań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy