Zapalenie ścięgna Achillesa – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie
Najczęstsza dolegliwością związaną ze ścięgnem Achillesa jest zapalenie. Oprócz tego schorzenia mogą wystąpić poważniejsze uszkodzenia w postaci zerwania lub naderwania. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, dzięki niemu możliwe jest wykonywanie takich czynności jak chodzenie, bieganie, skakanie oraz wchodzenie i schodzenie ze schodów. Zapalenie ścięgna Achillesa może być jednak bolesne i groźne dla zdrowia.
1. Zapalenie ścięgna Achillesa - charakterystyka
Aby zapobiec zapaleniu ścięgna Achillesa podczas każdego treningu należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i stretchingu ścięgna Achillesa i mięśni. Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) łączy dwa mięśnie podudzia, czyli łydki z kością pięty.
Struktura ścięgna złożona z włókien kolagenowych sprawia, że jest ono bardzo mocne i wytrzymałe. 15 centymetrowe ścięgno pełni ważną rolę bowiem odpowiada za ruch zgięcia. Jednak ze względu na duże obciążeniu jest ono narażone na liczne kontuzje (głównie u osób uprawiających sport, np. bieganie), wśród których dominuje zapalenie ścięgna Achillesa.
2. Zapalenie ścięgna Achillesa - przyczyny
Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstą dolegliwością u osób trenujących bieganie. Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi z powodu nadmiernego obciążenia ścięgna. Z wiekiem pogorszeniu ulega proces regeneracji ścięgna, które staje się mniej elastyczne, dochodzi do degeneracji ścięgna.
Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do wytworzenia stanu zapalnego ścięgna Achillesa, do takich zalicza się:
- noszenie niewłaściwego obuwia lub częste noszenie butów na wysokim obcasie (szpilki, kozaki), nadpronacja (niewłaściwe ułożenie stóp podczas biegania),
- słabe mięśnie łydki,
- zbyt szybkie zwiększanie dystansu i tempa biegu,
- bieganie pod górkę,
- bieganie na twardym podłożu (np. po asfalcie),
- forsowanie organizmu intensywnym biegiem niedostosowanym do kondycji.
Ponadto wśród przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa należy wymienić choroby ogólnoustrojowe (dna moczanowa, otyłość), zaburzenia i dysfunkcje pięty, stopy lub podudzia.
3. Zapalenie ścięgna Achillesa - objawy
Głównym symptomem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból w okolicy łydki. Wraz z rozwojem zapalenia ból przybiera na sile i zaczyna pojawiać się coraz częściej, nie tylko podczas aktywności fizycznej. Ból nasila się o poranku, dodatkowo może mu towarzyszyć odczucie sztywności. Oprócz bólu przy zapaleniu ścięgna Achillesa może wystąpić obrzęk oraz bolesność dotykowa.
To musisz wiedzieć
- Jak rozpoznać zapalenie ścięgna?
- Buty przy łuszczycowym zapaleniu stawów
- Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?
## Zapalenie ścięgna Achillesa - leczenie
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa zależy od stopnia choroby. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą utrzymywać się aż 3-6 miesięcy. Aby złagodzić ból i nie pogarszać stanu ścięgna Achillesa zaleca się ograniczenie intensywności i częstotliwości treningów (ścięgno musi mieć czas i warunki do regeneracji, dodatkowy wysiłek może pogłębiać stan zapalny).
Korzystnie wpływa noszenie podpiętki w bucie, a także korzystanie z ortopedycznych wkładek, wskazane jest wykonywanie niektórych ćwiczeń rozciągających ścięgno Achillesa. Doraźną ulgę przyniesie okład z lodu. W przypadku ostrego bólu, spowodowanego zapaleniem ścięgna Achillesa, można skorzystać ze środków farmaceutycznych (niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen), które należy stosować zgodnie z zaleceniami wskazanymi na ulotce.
Aby usprawnić i poprawić stan ścięgna po zapaleniu ścięgna Achillesa ortopeda często zleca rehabilitację. Zestaw ćwiczeń rozciągających może powodować zmniejszenie bólu, polepszenie funkcji ścięgna oraz powrót do poprzedniej aktywności, można też skorzystać z masażu lub akupunktura.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.