Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Zapalenie ścięgna Achillesa – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Najczęstsza dolegliwością związaną ze ścięgnem Achillesa jest zapalenie.  Oprócz tego schorzenia mogą wystąpić poważniejsze uszkodzenia w postaci zerwania lub naderwania. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka, dzięki niemu możliwe jest wykonywanie takich czynności jak chodzenie, bieganie, skakanie oraz wchodzenie i schodzenie ze schodów. Zapalenie ścięgna Achillesa może być jednak bolesne i groźne dla zdrowia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Zapalenie ścięgna Achillesa - charakterystyka

Aby zapobiec zapaleniu ścięgna Achillesa podczas każdego treningu należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i stretchingu ścięgna Achillesa i mięśni. Ścięgno Achillesa (ścięgno piętowe) łączy dwa mięśnie podudzia, czyli łydki z kością pięty.

Struktura ścięgna złożona z włókien kolagenowych sprawia, że jest ono bardzo mocne i wytrzymałe. 15 centymetrowe ścięgno pełni ważną rolę bowiem odpowiada za ruch zgięcia. Jednak ze względu na duże obciążeniu jest ono narażone na liczne kontuzje (głównie u osób uprawiających sport, np. bieganie), wśród których dominuje zapalenie ścięgna Achillesa.

Zapalenie ścięgna Achillesa jest bolesnym urazem, który często dotyka sportowców
Zapalenie ścięgna Achillesa jest bolesnym urazem, który często dotyka sportowców

2. Zapalenie ścięgna Achillesa - przyczyny

Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstą dolegliwością u osób trenujących bieganie. Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi z powodu nadmiernego obciążenia ścięgna. Z wiekiem pogorszeniu ulega proces regeneracji ścięgna, które staje się mniej elastyczne, dochodzi do degeneracji ścięgna.

Istnieje kilka czynników, które mogą prowadzić do wytworzenia stanu zapalnego ścięgna Achillesa, do takich zalicza się:

  • noszenie niewłaściwego obuwia lub częste noszenie butów na wysokim obcasie (szpilki, kozaki), nadpronacja (niewłaściwe ułożenie stóp podczas biegania),
  • słabe mięśnie łydki,
  • zbyt szybkie zwiększanie dystansu i tempa biegu,
  • bieganie pod górkę,
  • bieganie na twardym podłożu (np. po asfalcie),
  • forsowanie organizmu intensywnym biegiem niedostosowanym do kondycji.

Ponadto wśród przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa należy wymienić choroby ogólnoustrojowe (dna moczanowa, otyłość), zaburzenia i dysfunkcje pięty, stopy lub podudzia.

Jak rozpoznać zapalenie ścięgna?
Jak rozpoznać zapalenie ścięgna? [5 zdjęć]

Zapalenie ścięgna najczęściej powodowane jest regularnym wykonywaniem tej samej czynności, czyli np....

zobacz galerię

3. Zapalenie ścięgna Achillesa - objawy

Głównym symptomem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból w okolicy łydki. Wraz z rozwojem zapalenia ból przybiera na sile i zaczyna pojawiać się coraz częściej, nie tylko podczas aktywności fizycznej. Ból nasila się o poranku, dodatkowo może mu towarzyszyć odczucie sztywności. Oprócz bólu przy zapaleniu ścięgna Achillesa może wystąpić obrzęk oraz bolesność dotykowa.

To musisz wiedzieć

## Zapalenie ścięgna Achillesa - leczenie

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa zależy od stopnia choroby. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą utrzymywać się aż 3-6 miesięcy. Aby złagodzić ból i nie pogarszać stanu ścięgna Achillesa zaleca się ograniczenie intensywności i częstotliwości treningów (ścięgno musi mieć czas i warunki do regeneracji, dodatkowy wysiłek może pogłębiać stan zapalny).

Korzystnie wpływa noszenie podpiętki w bucie, a także korzystanie z ortopedycznych wkładek, wskazane jest wykonywanie niektórych ćwiczeń rozciągających ścięgno Achillesa. Doraźną ulgę przyniesie okład z lodu. W przypadku ostrego bólu, spowodowanego zapaleniem ścięgna Achillesa, można skorzystać ze środków farmaceutycznych (niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen), które należy stosować zgodnie z zaleceniami wskazanymi na ulotce.

Aby usprawnić i poprawić stan ścięgna po zapaleniu ścięgna Achillesa ortopeda często zleca rehabilitację. Zestaw ćwiczeń rozciągających może powodować zmniejszenie bólu, polepszenie funkcji ścięgna oraz powrót do poprzedniej aktywności, można też skorzystać z masażu lub akupunktura.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza