Trwa ładowanie...

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy, diagnostyka, leczenie

Staw skroniowo-żuchwowy ma skomplikowaną budowę i należy do stawów, które podlegają znacznym obciążeniom. Bierze on udział w czynnościach takich jedzenie, mowa czy też ziewanie. Zdarza się, że staw skroniowo-żuchwowy może wykazywać pewne cechy, które wskazują na jego zapalenie.

spis treści

1. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy

Klasycznymi objawami zapalenia (niezależnie od narządu w którym ma miejsce patologia) są ból, obrzęk i nadmierne ucieplenie oraz zaczerwienie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Nie inaczej jest w przypadku zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego. Utrudnione są nawet tak stosunkowo proste czynności jak jedzenie czy też mowa – w tych czynnościach rola stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo duża.

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego należy do bolesnych dolegliwości
Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego należy do bolesnych dolegliwości (123RF)

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może powodować również ból głowy oraz przeczulicę tej okolicy. Może być odczuwany także znaczny ból głowy oraz ból zębów. Lokalizacja bólu w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego może być również myląca, bowiem w tej lokalizacji mogą występować inne nieprawidłowości nie tylko związane z zapaleniem.

Mowa na przykład o reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Co ciekawe w tej lokalizacji może także promieniować ból z innych regionów ciała na przykład z kręgosłupa.

Spektrum objawów zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego jest szerokie, jednak odpowiednia diagnostyka powinna rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić na postawienie odpowiedniego rozpoznania.

2. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – diagnostyka

Diagnostyka zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego powinna być przeprowadzona przez lekarza stomatologa, który przeprowadzi wywiad oraz kompleksowe badanie stomatologiczne.

W niektórych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzenie badań diagnostyki obrazowej, takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI). O sposobie diagnostyki oraz leczenia decyduje lekarz prowadzący na podstawie wywiadu oraz występujących objawów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie

Leczenie zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego w duże mierze zależy od przyczyny, która spowodowała tą patologię. Duże znaczenie ma zarówno fizykoterapia jak i fizjoterapia stosowana przez fizjoterapeutę.

Chociaż patologie dotyczące stawu skroniowo-żuchwowego dla lekarza stomatologa mogą wydawać się proste do diagnozowania, to w niektórych przypadkach patologie lokalizujące się jego obrębie mogą być konsultowane przez lekarzy innych specjalności takich jak lekarz laryngolog, ortopeda, a nawet neurolog.

Jak widać patologie dotyczące tego stawu może prowadzić zespół interdyscyplinarny.

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego z uwagi na dolegliwości, które powoduje należy do wyjątkowo przykrych schorzeń.

10 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami
10 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami [8 zdjęć]

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ

zobacz galerię

Przez umiejscowienie stawu zdarzają się sytuacje, że prowadzone leczenie nie jest nakierowane właśnie na tą okolicę. Z tego względu jeśli podejrzewasz, że borykasz się z zapaleniem stawu skroniowo-żuchwowego koniecznie skonsultuj się z swoim lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań określi czy występuje u Ciebie właśnie zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy, diagnostyka, leczenie
Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy, diagnostyka, leczenie (Adobe Stock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza