Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy, diagnostyka, leczenie
Staw skroniowo-żuchwowy ma skomplikowaną budowę i należy do stawów, które podlegają znacznym obciążeniom. Bierze on udział w czynnościach takich jedzenie, mowa czy też ziewanie. Zdarza się, że staw skroniowo-żuchwowy może wykazywać pewne cechy, które wskazują na jego zapalenie.
1. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – objawy
Klasycznymi objawami zapalenia (niezależnie od narządu w którym ma miejsce patologia) są ból, obrzęk i nadmierne ucieplenie oraz zaczerwienie.
Nie inaczej jest w przypadku zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego. Utrudnione są nawet tak stosunkowo proste czynności jak jedzenie czy też mowa – w tych czynnościach rola stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo duża.
Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może powodować również ból głowy oraz przeczulicę tej okolicy. Może być odczuwany także znaczny ból głowy oraz ból zębów. Lokalizacja bólu w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego może być również myląca, bowiem w tej lokalizacji mogą występować inne nieprawidłowości nie tylko związane z zapaleniem.
Mowa na przykład o reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). Co ciekawe w tej lokalizacji może także promieniować ból z innych regionów ciała na przykład z kręgosłupa.
Spektrum objawów zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego jest szerokie, jednak odpowiednia diagnostyka powinna rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić na postawienie odpowiedniego rozpoznania.
2. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – diagnostyka
Diagnostyka zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego powinna być przeprowadzona przez lekarza stomatologa, który przeprowadzi wywiad oraz kompleksowe badanie stomatologiczne.
W niektórych przypadkach może okazać się konieczne przeprowadzenie badań diagnostyki obrazowej, takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI). O sposobie diagnostyki oraz leczenia decyduje lekarz prowadzący na podstawie wywiadu oraz występujących objawów.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje przewlekłe bóle szczęki? - odpowiada lek. dent. Marcin Dolecki
- O czym świadczy asymetria guzów szczękowych? - odpowiada lek. dent. Piotr Kiec
- Jakie badanie do oceny stawu skroniowo-żuchwowego i zatok? - odpowiada lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
3. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie
Leczenie zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego w duże mierze zależy od przyczyny, która spowodowała tą patologię. Duże znaczenie ma zarówno fizykoterapia jak i fizjoterapia stosowana przez fizjoterapeutę.
Chociaż patologie dotyczące stawu skroniowo-żuchwowego dla lekarza stomatologa mogą wydawać się proste do diagnozowania, to w niektórych przypadkach patologie lokalizujące się jego obrębie mogą być konsultowane przez lekarzy innych specjalności takich jak lekarz laryngolog, ortopeda, a nawet neurolog.
Jak widać patologie dotyczące tego stawu może prowadzić zespół interdyscyplinarny.
Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego z uwagi na dolegliwości, które powoduje należy do wyjątkowo przykrych schorzeń.
Przez umiejscowienie stawu zdarzają się sytuacje, że prowadzone leczenie nie jest nakierowane właśnie na tą okolicę. Z tego względu jeśli podejrzewasz, że borykasz się z zapaleniem stawu skroniowo-żuchwowego koniecznie skonsultuj się z swoim lekarzem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań określi czy występuje u Ciebie właśnie zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.