Trwa ładowanie...

Zapalenie uchyłku Meckela

Avatar placeholder
Ewa Janeczko 16.07.2021 17:28
Zapalenie uchyłku Meckela
Zapalenie uchyłku Meckela

Uchyłek Meckela to mały woreczek w ścianie jelita cienkiego. Jest to pozostałość tkanki, która powstała podczas rozwoju układu trawiennego. Zazwyczaj ta tkanka ulega wchłonięciu jeszcze przed narodzinami dziecka. Z woreczkiem tym rodzi się około 2% ludzi, z czego 25% osób doświadcza nieprzyjemnych dolegliwość związanych z tą pozostałością. Osoba, która ją posiada nie jest tego świadoma, dopóki nie zaczyna odczuwać pewnych symptomów, głownie w obrębie jamy brzusznej.

spis treści

1. Objawy uchyłków Meckela

Większość ludzi nie odczuwa żadnych dolegliwości. Objawy pojawiają się, gdy uchyłek zaczyna krwawić, dochodzi do jego zainfekowania lub powoduje niedrożnośc układu trawiennego. Symptomy te pojawiają się zazwyczaj w pierwszych latach życia, choć może się też zdarzyć, że pojawią się dopiero u dojrzałego człowieka. Czasami nawet mocne krwawienie nie jest bardzo bolesne. Infekcja lub niedrożność jelit może powodować łagodny lub silny ból brzucha. Inne objawy zapalenia uchyłku Meckela to:

2. Diagnoza

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"

Ludzie nie są świadomi, że posiadają uchyłek Meckela, dopóki nie powoduje on kłopotów zdrowotnych. Zapalenie uchyłku Meckela może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ standardowe testy na wewnętrzne krwawienie i niedrożność nie wykrywają tych problemów, jeśli ich przyczyną jest zapalenie uchyłków Meckela. Dodatkowo objawy zapalenia wyrostka robaczkowego lub chorób pęcherza żółciowego są podobne. Promienie Roentgena wykryją niedrożność, jednak nie potwierdzą, że spowodowana ona jest uchyłkiem Meckela.

3. Leczenie

Jeśli pacjent posiada uchyłek i powoduje on dolegliwości, sposób leczenia zależy od rodzaju objawów i natężenia. Infekcje są leczone antybiotykami. Przy rozległych krwawieniach konieczna może być transfuzja krwi. Trzeba uzupełnić żelazo w organizmie. Gdy powstała niedrożność jelit, może dojść do powstania zespołu objawów w obrębie brzucha (tzw. ostry brzuch). Wtedy pacjent nie może jeść i pić, ani łykać tabletek. Podawana jest tylko kroplówka. To likwiduje zator. Czasami uchyłek Meckela trzeba usunąć chirurgicznie. Laparotomia, czyli otwarcie jamy brzusznej, jest wykonywane przez chirurga, a potem uchyłek jest wycinany. Pacjent po pewnym czasie powraca do normalnego stanu zdrowia.

4. Owrzodzenie uchyłku Meckela i niedrożność jelit

Błona śluzowa jelit, która wyściela uchyłek Meckela, może pokryć się owrzodzeniami, które objawiają się następująco:

  • krwawienia,
  • ból w okolicy pępka (opjawiający się średnio 3-4 godziny po zjedzonym posiłku),
  • nudności,
  • wymioty.

Jeśli uchyłek Meckela połaczony jest z innym narządem w jamie brzusznej, jelita mogą być niedrożne. Niedrożnośc jelit i owrzodzenie uchyłku są leczone zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu tkanki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze