Przyczyny i leczenie zaparć

Zaparcia są częstą dolegliwością, która spotyka 505 kobiet i 25% mężczyzn. W większości przypadków zaparcia są skutkiem prowadzenia niewłaściwego stylu życia i złego postępowania zdrowotnego. Nie można ich lekceważyć, ponieważ często są sygnałem poważnych chorób.

Przyczyny zaparć

Normalna częstotliwość wydalania kału to od 3 razy dziennie do 3 razy na tydzień – jest różna dla zdrowych ludzi. Zaniepokoić powinno oddawanie kału rzadziej niż trzy razy w tygodniu - może to oznaczać, że cierpimy na zaparcia. Ból brzucha, twardość i uczucie niepełnego wypróżnienia - to objawy świadczące, że mamy zatwardzenie. Objawy te powinny nas zaniepokoić, jeśli utrzymują się przez długi czas.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do najczęstszych przyczyn zaparcia należą:

 • choroba organiczna – światło jelita jest zwężona przez polip, kamień kałowy, zwężenie pozapalne, czasem można je wyleczyć tylko operacyjnie;
 • skutki uboczne zażywania niektórych leków;
 • zaburzenia hormonalne, czyli niedoczynność przysadki mózgowej, nadczynność przytarczyc;
 • zaburzenia elektrolitowe;
 • choroby nerwów i mięśni;
 • nowotwór (jeśli w stolcu występuje krew, a zaparciu towarzyszą inne objawy i jeśli stolec ma kształt „ołówkowaty").

Przyczyny zaparć nawykowych

 • przetrzymywanie kału – najlepszą porą na wydalenie stolca jest ranek, wtedy jelito grube wykazuje swoja szczytową aktywność. Podczas pionizacji ciała, masy kałowe naciskają na odbyt, niestety często ignorujemy to odczucie, ponieważ boimy się spóźnienia do pracy czy szkoły. Wstrzymywanie kału prowadzi do zaniku tego porannego odruchu. Można temu zapobiec przez picie herbatek ziołowych, które pomogą uregulować nasz organizm i skłonić go do porannych wypróżnień.
 • niewłaściwe odżywianie – zaparcia na pewno pojawią się, jeśli będziemy spożywali zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych i białego pieczywa, ponieważ te pokarmy długo zalegają w żołądku i jelitach. Trzeba spożywać jak najwięcej błonnika (nasz organizm go nie trawi, ale wykorzystuje do sprawnego przesuwania pokarmu przez jelita). Błonnik zwiększa objętość kału, ale powoduje, że ma miękką konsystencję (błonnik pochłania wodę). Błonnik znajdziemy w suszonych brzoskwiniach, śliwkach i migdałach, nektarach, świeżych owocach, sokach. Leczenie zaparć polega także na świadomości, które pokarmy powodują zaparcia, a które nie.
 • nieregularność posiłków i pośpiech – powodują, że pokarm zalega w jelitach. Zapobieganie polega na tym, aby jeść o stałych porach, dokładnie przeżuwać i nie przejadać się. Należy pić dużo płynów ( norma to 2,5 do 3 litrów dziennie).
 • brak ruchu – siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej są częstą przyczyną zaparć. Wystarczy codziennie chodzić na spacer. Wskazane jest pływanie i jazda na rowerze.
 • stres – niekorzystnie wpływa na mięśnie odpowiedzialne za ruch jelit, dlatego często u osób nieodpornych na stres występuje ból brzucha. Najskuteczniej działa unikanie sytuacji stresowych i prowadzenie właściwego rytmu życia. Można także pić ziołowe herbatki na uspokojenie.

Leczenie zaparć

 • leki - zaparcia u dorosłych można leczyć środkami przeczyszczającymi, niektóre można kupić bez recepty, należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Leki przeczyszczające, stosowane przez długi czas, osłabiają naturalną prace jelit, powodują uzależnienie i wywołują skutki uboczne. Niektórzy chorzy na zaparcia stosują parafinę jako środek poślizgowy – niestety po długim stosowaniu może spowodować swędzenie odbytu;
 • lewatywa na zaparcia – stosuje się ją w ostrych stanach, np. przy zatruciach;
 • dieta – dla opróżniania jelit zbawienne są: czarny chleb, surowe warzywa i owoce, owoce suszone, chleb zawierający znaczne ilości otrębów; kasze: gryczana, jęczmienna, owsiana; mięso z dużą ilością tkanki łącznej; marynaty, śledzie, wędliny, napoje bezalkoholowe (wody mineralne, soki), piwo; produkty z kwaśnego mleka: zsiadłe mleko, kefir, jogurty, winogrona jasne.
Komentarze (6)
~Majabe
~Majabe ponad rok temu

Ja miałam zaparcia to z białego chleba (nie wiedzieć dlaczego bo jadałam go od małego) Musiałam brać dicopeg bo nawet kwaśna kapusta nie działała na mnie... Myślalam o kompocie ze śliwek ale zaś ich nie lubię...

Odpowiedz
mangalia
mangalia ponad rok temu

Ruch, dieta z dużą zawartością błonnika, warzywa, woda wszystko jest bardzo ważne, tylko czasem stosując nawet to wszystko i tak coś człowieka dopada. Mi wtedy z odsieczą przychodzi eva/qu - czopki o ekspresowym działaniu. i Mozna je też w ciąży stosować.

Odpowiedz
~Wiesia
~Wiesia ponad rok temu

Tak ruch i odpowiednia dieta, bogata w błonnik. Mi pomogły spacery i błonnik Witalny. Już po 2 tygodniach zaczęłam regularnie chodzić do toalety. Te małe ziarenka tworzą w jelitach konsystencję żelu i łagodnie przechodząc przez cały układ pokarmowy. Ułatwiają wypróżnianie się, a do tego jeszcze pochłaniają toksyny.

Odpowiedz
~Dana
~Dana ponad rok temu

Jeszcze ruch jest dobry na wszystko, ja zawsze byłam aktywna i starałam się zdrowo odżywiać. Za dwa miesiące rodzę moje pierwsze dziecko i również starałam się odrobinę ćwiczyć, chodziłam na spacery itd. I zaparcia się pojawiły. Mam je od jakiegoś miesiąca i przez ten miesiąc może 4 razy korzystałam z toalety w wiadomym celu... nie wiem co robić bo odczuwam niesamowity dyskomfort. Myślałam o czopkach glicerynowych, ale czy to jest bezpieczne w ciąży?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

6 zaskakujących przyczyn wzdęć

6 zaskakujących przyczyn wzdęć

. Zespół jelita drażliwego W przypadku zespołu jelita drażliwego często obserwuje się skłonność do występowania zaparć i wzdęć. Jest to związane

Marskość wątroby - przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka

Uszkodzenia wątroby (WIDEO)

Uszkodzenia wątroby (WIDEO) Odtwórz wideo

i metabolicznych. Objawy choroby są mało charakterystyczne. Początkowo obserwuje się utratę apetytu, ubytek masy ciała i skłonności do zaparć z biegunką

Zaparcia - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Fakty i mity o problemach z wypróżnianiem

Fakty i mity o problemach z wypróżnianiem

i leczenie zaparć, chociaż na jakiś czas pomaga w usunięciu zalegających resztek pokarmowych. Jeśli lewatywa stosowana jest regularnie, przyczynia (...) się do powstania zaparć, szczególnie u ludzi...

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis)

Powstawanie trądziku związane jest ze wzmożonym wytwarzaniem łoju i rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczoły łojowe skóry.

Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

Czujesz się ociężale? Oto naturalne sposoby na wzdęcia i opuchnięcie

Czujesz się ociężale? Oto naturalne sposoby na wzdęcia i opuchnięcie

gazów w jelitach. Skąd się biorą? To wynik niestrawności, zjedzenia zbyt obfitego posiłku, zaparć, stresu, a u kobiet to jeden z symptomów zespołu (...) , grejpfrutów. Aromaterapia Stres, przygnębienie i zły nastrój mogą być przyczyną...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.