Trwa ładowanie...

Zapomniana choroba powróciła. W przeszłości nazywana "białą plagą"

Avatar placeholder
13.03.2024 19:12
Gruźlica powróciła
Gruźlica powróciła (GettyImages)

Kiedyś dziesiątkowała społeczeństwo - atakowała płuca, a później układ nerwowy. Obecnie może się wydawać, że nie stanowi zagrożenia, jednak jest to błędne przekonanie.w tym właśnie problem. W ostatnim czasie niepokojąco wzrosła liczba zakażeń w krajach europejskich. Najgorzej jest w Czechach.

spis treści

1. Niepokojące doniesienia

Mowa o gruźlicy, którą w przeszłości nazywano "suchotami" i "białą plagą". Choroba zakaźna atakuje głównie płuca, ale może też zająć układ nerwowy, kości i jelita. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do śmierci.

Gruźlicę wywołują prątki Mycobacterium tuberculosis complex, które najczęściej szerzą się drogą kropelkową. Najskuteczniejszą profilaktyką tej choroby zakaźnej są szczepionki BCG.

Zobacz film: "Choruje na gruźlicę i nie chce się leczyć. Za to trafi do więzienia"

Jak pokazują informacje napływające z Czech, liczba przypadków gruźlicy systematycznie rośnie. W 2023 roku odnotowano 447 przypadków tej choroby zakaźnej - 319 mężczyzn i 128 kobiet.

Czeski resort zdrowia podał, że większość pacjentów była w przedziale wiekowym 50-54 i pochodziła z Pragi. Postać płucna została zdiagnozowana w 87 proc. przypadków, pozostałe dotyczyły gruźlica pozapłucnej.

2. Wzrost przypadków gruźlicy

Chorych na gruźlicę w Czechach nieustannie przybywa, a co drugi przypadek dotyczy obcokrajowców. Ryzyko rozprzestrzenienia w społeczeństwie jest niewielkie, ale dla wielu osób nie jest to uspokajająca wiadomość.

"Obecnie co drugi przypadek gruźlicy w Czechach odnotowuje się u obcokrajowca. W Pradze jest to nawet 60 proc. przypadków" - wyjaśnił Jiří Wallenfels z Krajowego Oddziału Nadzoru Gruźlicy Szpitala Uniwersyteckiego Bulovka.

Vladimír Koblížek, prezes Czeskiego Towarzystwa Pneumologiczno-Fizjologicznego, twierdził, że ryzyko stanowi długotrwały kontakt z osobami zakażonymi prątkami Mycobacterium tuberculosis complex.

Specjalista dodaje, że społeczeństwo nie ma powodów do obaw, jeśli nie utrzymują bliskiego kontaktu z zakażonymi osobami lub mieszkańcami krajów, w których wskaźnik zachorowań jest wysoki.

3. Gruźlica w Polsce

Z danych Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą wynika, że gruźlica płuc stanowi ok. 95 proc. wszystkich zachorowań w Polsce.

W rzadkich przypadkach choroba może zaatakować też układ moczowy lub rozrodczy. Gruźlica dróg moczowych najczęściej diagnozowana jest bardzo późno, gdy dochodzi już do powikłań, takich jak zwężenie w cewce moczowej lub niewydolność nerek.

W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby:

  • niezaszczepione,
  • niedożywione,
  • starsze,
  • przyjmujące leki immunosupresyjne,
  • cierpiące na choroby onkologiczne.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze