Trwa ładowanie...

To znak ostrzegawczy. Tak po jedzeniu daje o sobie znać rak

Przewlekłe bóle brzucha nasilające się po posiłku mogą sygnalizować chorobę wrzodową
Przewlekłe bóle brzucha nasilające się po posiłku mogą sygnalizować chorobę wrzodową (Getty Images)

Ściskanie w nadbrzuszu, ból promieniujący od pępka do pleców i nasilający się w krótkim czasie po posiłku - co oznacza taki rodzaj dolegliwości? Czy to zwykła niestrawność czy objawy poważniejszych zaburzeń? Jakie dolegliwości mogą wskazywać na choroby trzustki?

spis treści

1. Ból brzucha po posiłku

Nieregularne jedzenie, spożywanie posiłków w biegu, dieta oparta na przetworzonej żywności uboga w błonnik - powoduje, że coraz więcej osób zmaga się z problemami z układem pokarmowym. Lekarze podkreślają, by nie lekceważyć nawracających bólów brzucha. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba ustalić jego przyczynę.

Ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do kręgosłupa może sygnalizować problemy z trzustką
Ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do kręgosłupa może sygnalizować problemy z trzustką (Getty Images)
Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

Ból brzucha może być związany z trwającą infekcją, może wynikać ze złej diety albo być wynikiem stresu. Lekarze wyjaśniają, że przewlekłe bóle brzucha nasilające się po posiłku, a zmniejszające na czczo najczęściej są związane z dysfunkcją czynnościową lub chorobą wrzodową.

Jeżeli oprócz bólu brzucha pojawiają się wzdęcia, uczucie pieczenia, gazy, nudności, wymioty to może wskazywać na wrzody żołądka. W przypadku owrzodzenia żołądka dolegliwości z reguły nasilają się ok. pół godziny po zjedzeniu. W przypadku owrzodzenia dwunastnicy ból pojawia się zaraz po przebudzeniu i trwa przez wiele godzin.

Przewlekłe bóle zlokalizowane w nadbrzuszu razem ze wzdęciami, nudnościami, utratą apetytu pojawiają się również przy raku żołądka. Sygnałem alarmowym jest sytuacja, kiedy poza bólem występują silne osłabienie i anemia - takie dolegliwości mogą wskazywać na zaawansowaną chorobę.

2. Jak boli chora wątroba?

Ból brzucha o charakterze kłującym, zlokalizowany po prawej stronie poniżej żeber może wynikać z kamicy pęcherzyka żółciowego.

Wiele osób utożsamia tego typu objawy z problemami związanym z wątrobą. Jednak lekarze przypominają, że wątroba nie jest narządem unerwionym. Dolegliwości związane z ostrym stanem zapalnym są zwykle bardzo nasilone - poza bólem brzucha, towarzyszą im nudności, wymioty, biegunka i żółtaczka. Z kolei wodobrzusze, encefalopatia, obrzęki, krwawienia mogą występować przy marskości lub raku wątroby.

3. Jakie objawy daje chora trzustka?

Nowotwory trzustki bardzo długo nie dają absolutnie żądnych objawów lub dają objawy mało charakterystyczne, co utrudnia diagnozę. Rodzaj dolegliwości jest uzależniony od lokalizacji guza.

- Jeżeli guz jest zlokalizowany blisko przewodów żółciowych, to pierwszym objawem może być żółtaczka. Przewód żółciowy przebiega przez głowę trzustki, więc jeżeli guz jest zlokalizowany w głowie trzustki, to może on zwężać przewód i wtedy pierwszym objawem będzie właśnie żółtaczka, która może być zupełnie bezbólowa. To jest o tyle korzystna sytuacja, że taki objaw trudno przeoczyć - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.

Jeżeli guz będzie zlokalizowany w trzonie lub bliżej ogona trzustki najczęściej zgłaszanym przez pacjentów i niestety późnym objawem jest ból w środkowym nadbrzuszu - To są bóle przypominający bóle wrzodowe, dosyć przenikliwe, nieustępujące po lekach przeciwwrzodowych - wyjaśnia gastrolog i dodaje, że w tym przypadku dolegliwości często ujawniają się w nocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze