Zasady ajurwedy

Ajurweda jest wiedzą o życiu. Nauka ta pochodzi z Indii sprzed ponad pięciu tysięcy lat. Stanowi część wiedzy zapisanej w wedyjskich manuskryptach. Słowo „veda” w sanskrycie oznacza wiedzę, naukę. Wedy są starożytnymi hinduskimi księgami, które dostarczają informacji o wszystkich aspektach życia, od inżynierii i budowy miast, poprzez filozofię, do wiedzy duchowej. Zawarte w Wedach prawdy są aktualne do dziś. Medycyna niekonwencjonalna chętnie bazuje na nauce wedyjskiej.

1. Co to jest ajurweda?

Ajurweda to nie tylko leczenie chorób niekonwencjonalnymi metodami, ale również utrzymywanie zdrowia, witalności i dążenie do długowieczności. Celem ajurwedy jest osiągnięcie równowagi, harmonii duchowej i cielesnej. Homeostaza ciała i umysłu osiągana jest bez użycia syntetycznych leków i inwazyjnych zabiegów, a przy wykorzystaniu zrównoważonej diety, leków ziołowych, delikatnej terapii fizycznej i masaży. Z ajurwedy chętnie czerpie medycyna naturalna.

Ajurweda naucza, że wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

  • przestrzeni – Akash,
  • powietrza – Vayu,
  • ognia – Agni,
  • wody – Jala,
  • ziemi – Prithvi.

Zasady ajurwedy głoszą, że ciało człowieka jest zdrowe, gdy wszystkie pięć żywiołów pozostaje w równowadze. Zakłócenie nawet jednego z elementów natury prowadzi do chorób. Wszystko, co występuje w naturze, można określić za pomocą wymienionych pięciu składników, włączając w to pory roku, pory dnia, położenie topograficzne i geograficzne oraz emocje.

2. Czym są doshas?

Według ajurwedy w ciele człowieka pięć podstawowych elementów natury przybiera postać „doshas”, czyli swoistych energii biologicznych, noszących nazwy – kapha, pitta i vata.

Pitta jest mieszanką wody oraz ognia. Powiązana jest z przemianą materii, układem trawiennym, a także uczuciem pragnienia i głodu. Jeżeli chodzi o sferę emocji odpowiada za ambicję, dumę, męstwo i złość. Kapha łączy w sobie ziemię oraz wodę. Warunkuje ona budowę ciała, a więc odpowiada za tkankę tłuszczową, mięśniową, ścięgna oraz szkielet. Na poziomie emocjonalnym związana jest za miłością, zazdrością, skąpstwem oraz zdolnością do poświęceń. Z kolei Vata jest trzecią z energii biologicznych, będącą mieszanką przestrzeni oraz powietrza. Jest ona związana z wszelkimi funkcjami ruchowymi w organizmie ludzkim, np. z oddychaniem, transportem pożywienia wzdłuż układu pokarmowego, krążeniem krwi, a także przesyłaniem impulsów nerwowych. Oprócz tego, jest powiązana z kreatywnością oraz uczuciami lęku, czy obawy.

Każdy człowiek w momencie narodzin obdarowywany jest kombinacją trzech energii biologicznych. Ajurweda głosi, że każdy ma unikalny typ osobowościowy, tzn. prakryti. Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden ważny element – prana. Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za zdrowie fizyczne, duchowe i umysłowe. Prana w sanskrycie oznacza „oddech” i jest rozumiana jako energia witalna, siła podtrzymująca życie. Jest to podstawowe założenie ajurwedy i jogi.

3. Elementy ciała według ajurwedy

  • Mala – są to produkty przemiany materii w ciele ludzkim. Jest to przede wszystkim mocz, pot oraz ekskrementy. Usuwanie mala z organizmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Jeżeli jest zatrzymywane w ciele może powodować liczne schorzenia.
  • Dhatus – tą nazwą określane są tkanki ciała, których zadaniem jest odżywienie organizmu ludzkiego. Istnieje aż 7 rodzajów dhatus, a mianowicie kości, szpik, tkanka tłuszczowa, mięśnie, płyny rozrodcze, osocze oraz chłonka. Ich ilość oraz sprawność funkcjonowania warunkują dobre zdrowie i samopoczucie człowieka.
  • Agni – jest to ogień. Istnieje aż 13 typów agni, które związane są z procesami przemiany materii w organizmie ludzkim. Przypominają one enzymy trawienne oraz inne substancje warunkujące przemiany metaboliczne w ciele.
  • Srota – są to przewody, przez które transportowane jest jedzenie, doshas, malas i dhatus. Wszelkie blokady tworzące się w srotas mogą skutkować dolegliwościami chorobowymi.

Ajurweda jako koncepcja zdrowia i terapii od 1979 roku jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia. To jedna z niewielu gałęzi medycyny niekonwencjonalnej wykorzystująca chirurgię. Z zasad ajurwedy niekiedy chętnie korzysta medycyna naturalna, odwołując się do teorii na temat zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.