Zasady ajurwedy

Ajurweda jest wiedzą o życiu. Nauka ta pochodzi z Indii sprzed ponad pięciu tysięcy lat. Stanowi część wiedzy zapisanej w wedyjskich manuskryptach. Słowo „veda” w sanskrycie oznacza wiedzę, naukę. Wedy są starożytnymi hinduskimi księgami, które dostarczają informacji o wszystkich aspektach życia, od inżynierii i budowy miast, poprzez filozofię, do wiedzy duchowej. Zawarte w Wedach prawdy są aktualne do dziś. Medycyna niekonwencjonalna chętnie bazuje na nauce wedyjskiej.

Co to jest ajurweda?

Ajurweda to nie tylko leczenie chorób niekonwencjonalnymi metodami, ale również utrzymywanie zdrowia, witalności i dążenie do długowieczności. Celem ajurwedy jest osiągnięcie równowagi, harmonii duchowej i cielesnej. Homeostaza ciała i umysłu osiągana jest bez użycia syntetycznych leków i inwazyjnych zabiegów, a przy wykorzystaniu zrównoważonej diety, leków ziołowych, delikatnej terapii fizycznej i masaży. Z ajurwedy chętnie czerpie medycyna naturalna.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ajurweda naucza, że wszystko składa się z pięciu podstawowych elementów natury:

 • przestrzeni – Akash,
 • powietrza – Vayu,
 • ognia – Agni,
 • wody – Jala,
 • ziemi – Prithvi.

Zasady ajurwedy głoszą, że ciało człowieka jest zdrowe, gdy wszystkie pięć żywiołów pozostaje w równowadze. Zakłócenie nawet jednego z elementów natury prowadzi do chorób. Wszystko, co występuje w naturze, można określić za pomocą wymienionych pięciu składników, włączając w to pory roku, pory dnia, położenie topograficzne i geograficzne oraz emocje.

Czym są doshas?

Według ajurwedy w ciele człowieka pięć podstawowych elementów natury przybiera postać „doshas”, czyli swoistych energii biologicznych, noszących nazwy – kapha, pitta i vata.

Pitta jest mieszanką wody oraz ognia. Powiązana jest z przemianą materii, układem trawiennym, a także uczuciem pragnienia i głodu. Jeżeli chodzi o sferę emocji odpowiada za ambicję, dumę, męstwo i złość. Kapha łączy w sobie ziemię oraz wodę. Warunkuje ona budowę ciała, a więc odpowiada za tkankę tłuszczową, mięśniową, ścięgna oraz szkielet. Na poziomie emocjonalnym związana jest za miłością, zazdrością, skąpstwem oraz zdolnością do poświęceń. Z kolei Vata jest trzecią z energii biologicznych, będącą mieszanką przestrzeni oraz powietrza. Jest ona związana z wszelkimi funkcjami ruchowymi w organizmie ludzkim, np. z oddychaniem, transportem pożywienia wzdłuż układu pokarmowego, krążeniem krwi, a także przesyłaniem impulsów nerwowych. Oprócz tego, jest powiązana z kreatywnością oraz uczuciami lęku, czy obawy.

Każdy człowiek w momencie narodzin obdarowywany jest kombinacją trzech energii biologicznych. Ajurweda głosi, że każdy ma unikalny typ osobowościowy, tzn. prakryti. Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden ważny element – prana. Prana to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za zdrowie fizyczne, duchowe i umysłowe. Prana w sanskrycie oznacza „oddech” i jest rozumiana jako energia witalna, siła podtrzymująca życie. Jest to podstawowe założenie ajurwedy i jogi.

Elementy ciała według ajurwedy

 • Mala – są to produkty przemiany materii w ciele ludzkim. Jest to przede wszystkim mocz, pot oraz ekskrementy. Usuwanie mala z organizmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Jeżeli jest zatrzymywane w ciele może powodować liczne schorzenia.
 • Dhatus – tą nazwą określane są tkanki ciała, których zadaniem jest odżywienie organizmu ludzkiego. Istnieje aż 7 rodzajów dhatus, a mianowicie kości, szpik, tkanka tłuszczowa, mięśnie, płyny rozrodcze, osocze oraz chłonka. Ich ilość oraz sprawność funkcjonowania warunkują dobre zdrowie i samopoczucie człowieka.
 • Agni – jest to ogień. Istnieje aż 13 typów agni, które związane są z procesami przemiany materii w organizmie ludzkim. Przypominają one enzymy trawienne oraz inne substancje warunkujące przemiany metaboliczne w ciele.
 • Srota – są to przewody, przez które transportowane jest jedzenie, doshas, malas i dhatus. Wszelkie blokady tworzące się w srotas mogą skutkować dolegliwościami chorobowymi.

Ajurweda jako koncepcja zdrowia i terapii od 1979 roku jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia. To jedna z niewielu gałęzi medycyny niekonwencjonalnej wykorzystująca chirurgię. Z zasad ajurwedy niekiedy chętnie korzysta medycyna naturalna, odwołując się do teorii na temat zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ajurweda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ajurweda
Ajurweda

Miodla indyjska

Miodla indyjska

Miodla indyjska to drzewo występujące w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym, na przykład w Birmie i Indiach. Od najdawniejszych czasów roślina ta była używana w medycynie ajurwedycznej (hinduskiej). Aktywne związki w niej zawarte wykorzystywane są...

Ajurweda

Dieta ajurwedyjska

Ajurweda to termin zaczerpnięty z sanskrytu. W wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, co „wiedza o zdrowym życiu" albo „sztuka życia". Jest to medyczna (...) i metafizyczna wiedza na temat uzdrawiania. U podstaw ajurwedy leży...

Ajurweda

Ajurweda - zdjęcia

Ajurweda - zdjęcia

Ajurweda dąży do uzyskania zdrowia i harmonii we wszystkich aspektach życia.

Ajurweda

Masaż ajurwedyjski

Ajurweda to starożytny hinduski system medycyny naturalnej, którego celem jest utrzymanie zdrowego ciała i ducha. Masaż ajurweda jest dostosowany (...) do danej osoby poprzez staranne dobranie olejków, ruchów i technik...

Ajurweda

Uzdrawiająca moc miodły indyjskiej!

Miodla indyjska to drzewo występujące w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym, na przykład w Birmie i Indiach. Od najdawniejszych czasów roślina ta była używana w medycynie ajurwedyjskiej (hinduskiej). Aktywne związki w niej zawarte wykorzystywane są...

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Bakalie w diecie

Bakalie w diecie

Bakalie powinny stanowić część racjonalnego żywienia.

Baseball

Zasady gry w Baseball (WIDEO)

Zasady gry w Baseball (WIDEO) Odtwórz wideo

w Ameryce. Baseball wydaje się być skomplikowany dla osoby "niewtajemniczonej" w tajniki tej gry zespołowej. Zasady baseballu są jednak, przynajmniej (...) przez jedną z drużyn. Na temat zasad gry w baseball wypowiada...