Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Produkty, które niszczą wątrobę każdego dnia. Czy także twoją?

Avatar placeholder
05.03.2022 00:25
Produkty, które niszczą wątrobę każdego dnia. Czy także twoją?
Produkty, które niszczą wątrobę każdego dnia. Czy także twoją? (Grafika / Shutterstock)

Nie jest tajemnicą, że produktem, który najsilniej niszczy wątrobę, jest alkohol. Okazuje się jednak, że będąc abstynentem, także możesz odczuwać ból i kłucie w prawej części podbrzusza. Często, nie zdając sobie z tego sprawy, każdego dnia działasz na niekorzyść organu. Kiedy wątroba nie pracuje prawidłowo, toksyny dostające się do naszego organizmu z zewnątrz nie są prawidłowo filtrowane i krążą we krwi. W końcu dochodzi do zatrucia organizmu, które w początkowej fazie objawia się bólami i zawrotami głowy, a także nudnościami i wymiotami. Jeśli takie symptomy towarzyszą ci każdego dnia, to znak, że czas na zmianę diety. Oto produkty, które w największym stopniu wpływają na złą pracę wątroby. Pozbądź się ich ze swojej kuchni już dziś!

spis treści

1. Cukier

Zbyt duża ilość cukru w diecie jest szkodliwa nie tylko dla zębów – okazuje się, że słodki jadłospis może być bardzo niebezpieczny dla wątroby. Jedną z funkcji tego organu jest przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze. Aby cały proces mógł zajść, wątroba potrzebuje jednego z rodzajów cukru – fruktozy. Rafinowany cukier i syrop glukozowy powodują gromadzenie się komórek tłuszczowych, których zbyt duża ilość prowadzi do chorób wątroby. Według niektórych amerykańskich badań cukier może być równie szkodliwy, co alkohol nawet wtedy, gdy nie zmagasz się z nadwagą lub otyłością.

2. Glutaminian sodu

Glutaminian sodu, znany także jako MSG, poprawia smak wielu potraw w proszku i napojów gazowanych. Niestety czytając skład danego produktu, raczej nie znajdziesz w nim właściwej nazwy. Na tego typu produktach występuje jako hydrolizowane białko roślinne, ekstrakt drożdżowy bądź ekstrakt sojowy. Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania są pierwszym sygnałem dla konsumentów dotyczącym szkodliwości MSG dla wątroby. Według nich toksyczność glutaminianu sodu sprawia, że podobnie jak w przypadku cukru, może dochodzić do otłuszczenia wątroby, a w konsekwencji nawet do raka narządu. Potrzebne są jednak dalsze analizy, które w 100 proc. potwierdzą te dotychczasowe.

3. Ziołowe suplementy

Zobacz film: "Jakie zioła są dobre na wątrobę?"
Ziołowe suplementy
Ziołowe suplementy

Etykiety wybieranych przez nas suplementów informują, że są one naturalne. Nie daje to jednak gwarancji co do ich bezpieczeństwa. Niektóre z nich zawierają składnik o nazwie kava kava, znany w Polsce także jako pieprz metystynowy – z jednej strony łagodzi on objawy menopauzy i pomaga się zrelaksować, z drugiej prowadzi do osłabienia funkcji wątroby, co może skutkować jej zapaleniem bądź niewydolnością. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania suplementów z tym składnikiem lepiej zasięgnąć porady lekarza.

4. Witamina A

Witaminę A (retinol) możesz znaleźć w jajach i mleku, a także w świeżych warzywach i owocach, zwłaszcza tych o czerwonym, pomarańczowym i żółtym kolorze. Zawiera ją także wiele suplementów diety, ponieważ przypisuje się jej właściwości poprawiające wzrok, wzmacniające kości i wspierające pracę układu odpornościowego. Jednak w bardzo wysokich dawkach retinol jest toksyczny dla wątroby. Aby uniknąć sytuacji, w której witamina obciąży ten organ, nigdy nie bierz więcej niż 10 000 IU dziennie.

5. Napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe
Napoje bezalkoholowe

Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę dietę osób zmagających się z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby, znanym też jako NAFLD. Brali pod uwagę ilość tłuszczu i cukru we krwi chorych, a także ich wagę. Okazało się, że 80 proc. osób zakwalifikowanych do grupy badawczej wypija dwie lub więcej puszki napojów gazowanych dziennie. Bez znaczenia było, czy dany produkt określany był jako dietetyczny czy zawierał standardową ilość węglowodanów. Wyniki przeprowadzonego badania są kolejną zagadką dla specjalistów – może okazać się, że nie tylko cukier, ale też sztuczne substancje słodzące mogą odpowiadać za choroby wątroby.

To musisz wiedzieć:

6. Leki antydepresyjne

Nie od dziś wiemy, że za uszkodzenia wątroby mogą odpowiadać leki. Jednak, aby spowodować poważne zaburzenia w jej pracy, trzeba by jednorazowo przyjąć duże ich dawki lub przyjmować je przez dłuższy czas regularnie. Okazuje się, że w przypadku leków antydepresyjnych nie jest potrzebna ani duża ilość, ani długi czas stosowania tabletek. Mogą one upośledzić funkcje wątroby już w ciągu kilku dni. Uszkodzenia mogą nawet okazać się śmiertelne u osób, które przez wiele lat przyjmowały inne medykamenty na przewlekłe choroby i ich wątroba nie jest w najlepszej formie. Jeśli więc lekarz przepisał ci leki na depresję, poinformuj go o swoim ogólnym stanie zdrowia. Być może wywiad lekarski uchroni cię przed groźnymi skutkami przyjmowania tabletek.

7. Tłuszcze trans

Niezdrowe tłuszcze trans znajdziemy w gotowych daniach, pakowanej żywności typu fast food i sklepowych wypiekach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale tłuszcze te nie tylko przyspieszają proces tycia, ale też sprawiają, że ryzyko rozwoju ciężkiej choroby wątroby jest dużo wyższe. Jedzenie przez kilka miesięcy produktów bogatych w ten rodzaj tłuszczu widocznie odbija się na pracy narządu i jego zdolności do filtrowania toksyn oraz innych szkodliwych substancji.

8. Smażone ziemniaki

Smażone ziemniaki
Smażone ziemniaki

Frytki i chipsy, zwłaszcza te zakupione w sklepie, zawierają toksynę o nazwie akrylamid, która powstaje naturalnie w procesie smażenia jako produkt rozpadu termicznego tłuszczy. Substancja ta powoduje uszkodzenie DNA, co może prowadzić do rozwoju raka, bądź wad rozwojowych u dziecka. Amerykańscy i europejscy naukowcy są zgodni – produktami, które zawierają najwięcej tego toksycznego składnika są dostępne w sklepach frytki i chipsy. W dodatku żywność smażona na głębokim oleju prowadzi do gromadzenia się w wątrobie toksycznych nadtlenków lipidów i kwasów tłuszczowych trans hamujących produkcję PGE1 – związku chroniącego wątrobę. 

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze