Trwa ładowanie...

Zasłabnięcie - czym jest, przyczyny zasłabnięcia, objawy, pierwsza pomoc

Zasłabnięcie często nazywane również stanem przedomdleniowym jest zaburzeniem czynności funkcji życiowych. Podczas zasłabnięcia pacjent nie traci przytomności, może jednak odczuwać jednak zawroty głowy, mdłości oraz zaburzenia świadomości i zaburzenia widzenia. Jakie są przyczyny zasłabnięcia? W jaki sposób należy pomóc osobie, która zasłabła?

Zobacz film: "6 dolegliwości, które objawiają się zmęczeniem"

spis treści

1. Czym jest zasłabnięcie?

Zasłabnięcie (stan przedomdleniowy) jest zaburzeniem czynności funkcji życiowych. Stan przedomdleniowy charakteryzuje się zaburzeniem świadomości, bez pełnej jej utraty. Pacjent w chwili zasłabnięcia zazwyczaj odczuwa spadek energii, zawroty głowy, zaburzenia widzenia oraz zaburzenia świadomości. W przeciwieństwie do omdlenia, które jest przejściową utratą przytomności wywołaną zmniejszonym przepływem krwi przez mózg, zasłabnięcie jest chwilowym osłabieniem organizmu. W trakcie zasłabnięcia dolegliwości ustępują samoistnie, mimo to, należy udzielić pomocy osobie u której wystąpił stan przedomdleniowy.

Zobacz także:

2. Przyczyny zasłabnięcia

Zasłabnięcie może nastąpić na skutek różnorodnych czynników zarówno zewnętrznych jak i chorobowych. Wśród najczęstszych przyczyn zasłabnięcia wymienia się:

Zobacz także:

3. Jakie są objawy zasłabnięcia?

Zasłabnięcie nazywane także stanem przedomdleniowym charakteryzuje się zaburzeniem świadomości, bez pełnej jej utraty. Najpopularniejsze objawy zasłabnięcia to:

4. Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia?

Osobę, u której wystąpił stan przedomdleniowy należy położyć na wznak ( pozycja leżąca na plecach z nogami uniesionymi nad poziom tułowia). W sytuacji, w której nie mamy możliwości ułożyć poszkodowanego na plecach, obowiązkową pozycją jest wygodna pozycja siedząca z pochyloną głową. Łokcie lub ręce poszkodowanego powinny być oparte o jego uda lub kolana. Taka pozycja pozwoli wyrównać ciśnienie tętnicze.

Jeśli do zasłabnięcia doszło w mieszkaniu, należy niezwłocznie otworzyć okna. Poszkodowany powinien mieć dostęp do świeżego powietrza. Osobie poszkodowanej należy również rozpiąć ubranie pod szyją, tak, aby nie wywierało ono ucisku na drogi oddechowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.