Zastrzał - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie, zapobieganie

Zastrzał to stan zapalny opuszki palca, który powstaje w wyniku uszkodzenia naskórka. Ból, opuchlizna i zaczerwienienie palca nie są groźne dla zdrowia i możemy się ich pozbyć domowymi sposobami, jednak czasami jest konieczna interwencja chirurga.

spis treści

1. Zastrzał - charakterystyka

Zastrzał, czyli zanokcica, to ropne zapalenie palca u dłoni, które powstaje na skutek urazu. Zazwyczaj o zastrzale mówimy wtedy, gdy dojdzie do ukłucia opuszki palca lub uszkodzenia skóry przy paznokciu podczas zabiegów kosmetycznych. Do ranki dostają się bakterie (paciorkowce i gronkowce) i w ten sposób tworzy się stan zapalny, a następnie zakażenie.

Zobacz film: "Niepokojące zmiany skórne"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Zastrzał - przyczyny

Bolesny zastrzał zwykle powstaje w wyniku uszkodzenia okolic wału paznokciowego, poprzez zakłucie lub zadrapanie. Zakażenie skóry może się również wdać, jeśli nieprawidłowo dbamy o skórki wokół paznokci – za bardzo je przycinamy, obgryzamy, obcinamy niezdezynfekowanymi nożyczkami. Na zastrzał częściej cierpią osoby, które obgryzają paznokcie albo mają problem z wrastającymi paznokciami.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci - sprawdź, jak ich uniknąć
Najczęstsze błędy w pielęgnacji paznokci - sprawdź, jak ich uniknąć [10 zdjęć]

Proces zdobienia paznokci przy użyciu lakieru może trwać nawet kilkanaście minut. Niestety wystarczy...

zobacz galerię

3. Zastrzał - objawy

Charakterystyczne objawy zanokcicy to:

 • pulsujący ból palca;
 • obrzęk;
 • zaczerwienienie;
 • ropień;
 • wrażliwość opuszki na ból;
 • gorączka;
 • dreszcze.

4. Zastrzał - rodzaje

W zależności od tego, jak głęboko sięgnie proces zapalny, wyróżniamy kilka rodzajów zastrzału:

 • zastrzał skórny (ropa znajduje się pod zgrubiałym naskórkiem, występuje silny ból, obrzęk, uczucie gorąca w miejscu rany);
 • zastrzał podskórny (ropa znajduje się pod powierzchnią skóry);
 • zastrzał ścięgnisty (może prowadzić do przykurczu palców i zmian chorobowych w ścięgnach dłoni, a nawet martwicy ścięgien);
 • zastrzał stawowy (zakażenie w obrębie stawu, co może skutkować ograniczeniem ruchów w stawie, czasami pojawia się przetoka ropna);
 • zastrzał kostny (bakterie wywołujące zakażenie mogą naruszać struktury kostne, wywołując ból i zaczerwienienie palca).

Zobacz także:

5. Zastrzał - domowe sposoby

Na niewielkie uszkodzenia opuszek palców warto wypróbować domowe sposoby na zastrzał. Te proste zabiegi mogą zredukować ból oraz zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie.

Jedną z metod jest moczenie palca w wodzie z szarym mydłem. Dzięki takiej kąpieli możemy się pozbyć stanu zapalnego i przyspieszyć naturalny wyciek ropy. Pomocne może się okazać również „zaparzanie” palca, czyli moczenie palca we wrzącej wodzie przez sekundę (w kilku seriach) parę razy w ciągu dnia.

Na ból i obrzęk pomagają też okłady z sody oczyszczonej. Warto sięgnąć również po szałwię, która działa przeciwbakteryjnie i odkażająco. Wystarczy przygotować herbatę z tego zioła i moczyć palec w naparze.

Samodzielne leczenie zastrzału można wspomóc, kupując w aptece maść z antybiotykiem albo maść ichtiolową.

6. Zastrzał - leczenie

W przypadku, gdy zastrzał sięga głębszych warstw skóry lub ścięgna czy kości, jest konieczna wizyta u lekarza. Pacjenci zwykle trafiają do chirurga, który nacina pęcherz z ropą i usuwa wydzielinę. W niektórych przypadkach niezbędne jest wycięcie paznokcia lub jego części.

Poza tym lekarz może przepisać antybiotyk miejscowy lub doustny, dzięki któremu szybciej pozbędziemy się stanu zapalnego.

7. Zastrzał - powikłania

Chociaż zastrzał wydaje się błahą dolegliwością, nieleczony lub zlekceważony może mieć poważne konsekwencje. Pod paznokciem mogą się tworzyć ropnie, a płytka paznokcia ulegnie nieestetycznym deformacjom.

W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia szpiku, a nawet posocznicy (sepsy).

8. Zastrzał - zapobieganie

Bolesnych zastrzałów można uniknąć, jeśli będziemy zachowywać ostrożność i przestrzegać zasad higieny. Najważniejsze jest oczywiście dbanie o to, by podczas wykonywania różnych prac (np. w ogródku) unikać skaleczeń i zadrapań. Jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka, to powinniśmy jak najszybciej przemyć ranę i zdezynfekować ją – w ten sposób pozbędziemy się bakterii, które mogą wywołać zanokcicę.

Poza tym należy zwracać uwagę na prawidłowe wykonywanie zabiegu manicure. Uważajmy na wszystkie skaleczenia, które mogą się przerodzić w niebezpieczne zakażenie. Poza tym należy odpowiednio dbać o paznokcie – używać czystych nożyczek i pilniczków, nie obgryzać paznokci oraz nie usuwać skórek, a raczej odsuwać je z powierzchni płytki. Warto regularnie używać kremu do rąk, który pomaga nie tylko na suchą skórę dłoni, ale również wzmacnia paznokcie.

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zastrzałów jest wrastanie paznokci, dlatego osoby z taką skłonnością powinny rozważyć założenie klamry na wrastające paznokcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy