Trwa ładowanie...

Zatrucie grzybami. Matka i syn w bardzo ciężkim stanie

Muchomor sromotnikowy
Muchomor sromotnikowy (123rf)

Lublin. Dwie osoby trafiły na oddział toksykologiczno-kardiologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej. Zatruły się muchomorem sromotnikowym. Ich stan lekarze określili jako bardzo ciężki.

1. Zatrucie muchomorem sromotnikowym

60-letnia kobieta i 29-letni mężczyzna to mieszkańcy okolic Garwolina. Razem wybrali się na grzybobranie. W rezultacie zatruli się muchomorem sromotnikowym, który łatwo pomylić z jadalną kanią.

Objawy zatrucia nie wystąpiły u nich od razu. Kolejnego dnia mężczyzna poszedł do pracy, ale z czasem zaczął skarżyć się na złe samopoczucie. Pojawiły się u niego typowe symptomy — wymioty, biegunka i ból brzucha. W jego organizmie doszło do uszkodzenia wątroby. Konieczny był przeszczep. Zabieg przeprowadzono w warszawskiej klinice.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię
Zobacz film: "Zbieranie grzybów - zasada szczególnej ostrożności"

Zarówno matka, jak i syn w momencie, gdy trafili na oddział, byli skrajnie odwodnieni. Aktualnie mężczyzna wciąż przebywa w klinice w stolicy. Kobieta natomiast jest pod opieką lubelskich lekarzy. Stan ich zdrowia uległ poprawie. Oboje wymagają jednak hospitalizacji.

Zobacz także:

2. Zatrucie muchomorem sromotnikowym — objawy i leczenie

Zazwyczaj symptomy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się po 6 do 24 godzin od momentu zjedzenia trującego grzyba. Z biegunką, wymiotami, dolegliwościami bólowymi brzucha i nudnościami możemy borykać się nawet dwa dni. Następnie pojawia się żółtaczka, która jest wywołana uszkodzeniem wątroby. Pierwsza pomoc polega na płukaniu żołądka. W przypadku zatrucia sromotnikiem konieczna jest hospitalizacja.

Muchomor sromotnikowy to najgroźniejszy grzyb. Przypomina gąskę zieloną lub czubajkę kanię, co powoduje, że często jest zbierany przez pomyłkę. Zatrucie sromotnikiem nierzadko kończy się zgonem. Umiera od 11 do 40 proc. osób, które przypadkowo go zjadły. Powód? Objawy zatrucia tym grzybem w porównaniu do pozostałych gatunków pojawiają się stosunkowo późno.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze