Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zatwardzenie u noworodka - objawy, przczyny, sposoby na zatwardzenie

Avatar placeholder
Anna Szozda 25.03.2021 15:57
Zatwardzenie u noworodka - objawy, przczyny, sposoby na zatwardzenie
Zatwardzenie u noworodka - objawy, przczyny, sposoby na zatwardzenie (Zdjęcie autorstwa Morgan / CC BY 2.0)

Zatwardzenie u noworodka bywa trudne do zdiagnozowania przez młodych rodziców, gdyż małe dziecko nie powie, czy i gdzie je boli, co czuje przy wypróżnianiu. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać objawy zaparcia u niemowląt i dowiedzieć się, co robić w takich sytuacjach. Zatwardzenie u noworodka jest dość częste, ale nigdy nie należy go bagatelizować. Jeśli dziecko przez dłuższy czas nie może zrobić kupy i nie brudzi pieluchy, młoda mama powinna właściwie zareagować. Jak?

spis treści

1. Zatwardzenie u noworodka - pierwsza kupa noworodka

Pierwsza kupa pojawia się do 24 godzin po porodzie. Będzie to tzw. „smółka”. Pierwsze kupki niemowlaka będą prawie czarne lub ciemnozielone, nie należy się tym przejmować. Po trzech dniach od urodzenia kupka noworodka zacznie pojawiać się regularnie – w różnych odstępach czasu w zależności od dziecka, może też zacząć wyglądać bardziej „normalnie”. Smółka ma charakterystyczne zielono-czarne zabarwienie ze względu na to, że dziecko w pierwszych dniach swojego życia wydala jeszcze pozostałości połkniętych w łonie mamy wód płodowych i ich zawartości.

2. Zatwardzenie u noworodka - objawy i przyczyny zatwardzenia u noworodka

Zatwardzenie u noworodka objawia się rzadszym niż normalnie oddawaniem stolca. Normalnie noworodek wypróżnia się około 8 razy na dobę. Później, w wieku niemowlęcym, normą jest około 2-5 stolców na dobę, nie rzadziej jednak niż 1 na 10 dni. Jeśli jednak zauważysz drastyczne zmniejszenie się normalnej dla twojego dziecka liczby brudnych pieluch – oznacza to zatwardzenie. Kupka noworodka przy zaparciu staje się sucha i dość twarda. Brzuszek dziecka jest wtedy twardy i duży. Maluszek wygląda tak, jakby męczył się przy oddawaniu stolca, choć nie musi być to objaw zatwardzenia u noworodka. Bardziej znaczący jest płacz niemowlęcia przy wypróżnianiu, co sugeruje ból u dziecka.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Zatwardzenie pojawia się u noworodków z różnych powodów. Najczęstsze z nich, to:

  • zmiana w diecie, np. wprowadzenie karmienia mieszankami mlecznymi,
  • niewystarczająco częste karmienie,
  • nieprzygotowanie przewodu pokarmowego dziecka do poprawnego wydalania resztek mieszanek mlecznych, dlatego zaleca się karmienie noworodków piersią (zatwardzenie u noworodka karmionego piersią pojawia się dużo rzadziej niż u tych karmionych mieszankami).

3. Zatwardzenie u noworodka - co robić, gdy noworodek ma zatwardzenie?

Domowe sposoby na zatwardzenie, które mogą być stosowane u noworodków, to:

  • zwiększenie ilości dostarczanego pokarmu,
  • częstsze karmienia – wtedy dziecko będzie jadło mniej, a częściej, co może pomóc układowi pokarmowemu w poprawnym trawieniu i wydalaniu,
  • możesz delikatnie pomasować brzuszek dziecka ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara, najlepiej w kąpieli – pomoże to rozluźnić mięśnie.

Jeśli mimo stosowania się do tych rad zatwardzenie u noworodka nie przechodzi przez kilka dni, idź z dzieckiem do lekarza. Pamiętaj, aby nie dawać dziecku nic oprócz twojego mleka lub mieszanki mlecznej przeznaczonej dla noworodków, kiedy noworodek nie może zrobić kupy. Jeśli chcesz podać coś innego – zawsze skonsultuj się z lekarzem. U noworodka robienie lewatywy czy stosowanie innych metod usprawniających trawienie należą do czynności, które mogą być ryzykowne dla zdrowia. Podjęcie takich działań uwarunkowane może być jedynie decyzją lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze