Zauważysz na skórze. Może być objawem raka jelita grubego
Wzdęcia, zmiana rytmu wypróżnień i bóle brzucha - z takimi dolegliwościami najczęściej kojarzony jest rak jelita grubego. Ale jeden z najgroźniejszych nowotworów daje też inne symptomy. Spójrz w lustro, bo ten rak może być widoczny na skórze.
1. Jeden z największych zabójców
Rak jelita grubego to trzeci co do częstości występowania nowotwór. Organizacja American Cancer Society opublikowała raport, w którym wskazuje, że liczba diagnoz wzrasta u osób przed 55. rokiem życia. W 1995 r. odsetek młodych ze zdiagnozowanym nowotworem jelita wynosił 11 proc., w 2019 r. - już 20 proc. W Europie każdego roku rak jelita grubego rozpoznawany jest u 500 tys. osób, z czego połowa umiera. W Polsce w 2020 r. dotknął 16 tys. osób, z czego 12,5 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego zmarła. Raka można pokonać, jednak kluczowy jest czas postawienia diagnozy.
American Cancer Society wskazuje, że do objawów choroby zalicza się:
- zmianę rytmu wypróżnień lub pojawienie się tzw. ołówkowatego stolca, utrzymujące się dłużej niż kilka dni,
- nieustającą potrzebę wypróżnienia się,
- krwawienie z odbytu z jasnoczerwoną krwią,
- ciemnobrązowy lub smolisty stolec,
- skurcze lub ból brzucha,
- osłabienie i zmęczenie,
- niezamierzoną utratę wagi.
Jest jeszcze jeden możliwy objaw nowotworu. Zwraca na niego uwagę dr Nikita Patel, zastępca dyrektora medycznego i lekarz pierwszego kontaktu.
2. Jeden objaw, który może wskazywać na raka
Cytowana przez The Mirror lekarka wyjaśnia, że u chorych z rakiem jelita grubego może być widoczna bladość skóry. To skutek anemii z niedoboru żelaza, która rozwija się z powodu krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego. W przypadku niedokrwistości do częstych dolegliwości należy także senność, zmęczenie, problemy z koncentracją czy brak apetytu. Skóra może być bardziej sucha, paznokcie łamliwe, a włosy mogą nadmiernie wypadać.
- Symptomy raka jelita grubego można czasem pomylić z zespołem jelita drażliwego (IBS), ponieważ objawy mogą być dość trudne do rozróżnienia. Ważne jest, aby śledzić zmiany w jelitach i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem rodzinnym - dodaje lekarka.
Ma też kilka wskazówek, jak nie przegapić pierwszych sygnałów alarmowych. Dr Patel zaleca, by przed kontaktem z lekarzem zapisać wszystkie niepokojące symptomy, zaznaczając, kiedy się pojawiły i jak długo trwały.
Wyjaśnia również, by nie czuć skrępowania i otwarcie porozmawiać z lekarzem rodzinnym o dolegliwościach. Dr Patel ma jeszcze jedną ważną radę: by pod żadnym pozorem nie odkładać wizyty na później.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.