Zdrowy kręgosłup, a duże piersi
Osiem godzin w pracy przed komputerem, a po powrocie do domu musisz odpisać na kilka maili, więc siadasz do laptopa ponownie. Po pracy robisz zakupy, ale nie wzięłaś koszyka więc ziemniaki, ogórki i kurczaka na obiad niesiesz w rękach, bo nie warto się już cofać. Na ramieniu masz laptopa i torbę z kilkoma książkami, które obiecałaś wypożyczyć koleżance, a na nogach Twoje ulubione czerwone szpilki? Jesteś super bohaterem, ale co na to Twój kręgosłup? Czy dla Niego też Nim jesteś?
1. Kręgosłup jest Twoją podporą, a czy Ty jesteś dla niego?
Kręgosłup to podpora naszego ciała, który ma służyć Nam przez całe życie, ale często o tym zapominamy. Nieodpowiednia postawa ciała, siedzący tryb życia, buty na obcasie i noszenie ciężkich toreb z zakupami czy laptopem nie sprawi, że Twój kręgosłup poczuje się lepiej. Gdy Twój organizm odczuwa ból wysyła do mózgu sygnał, że dzieje się coś złego. Jest to pierwsza lampka ostrzegawcza, po której powinnaś zareagować.
Czy wiesz jednak jak zrobić to w odpowiedni sposób? Gdy słyszysz, że w Twoim aucie coś stuka, pojedziesz z nim do mechanika. Będziesz zadowolona, gdy mechanik poleci Ci, aby zagłuszyć problem włączonym głośniej radiem? Z pewnością stwierdzisz, że jest niepoważny i będzie to zapewne ostatnia wizyta u tego specjalisty. Tak samo jest z kręgosłupem.
Czemu chcesz zagłuszyć ból w organizmie tabletkami przeciwbólowymi? Lek nie jest żadnym wyjściem i choć na chwilę ukoi Twój ból, konieczne jest znalezienie jego przyczyny. Na bóle ramion, pleców i karku skarżą się szczególnie kobiety z dużym biustem, ale co tak naprawdę znaczy określenie "duży biust"?
Często wydaje się nam, że wszystkie rozmiary powyżej miseczki D oznaczają ogromne piersi. Należy jednak pamiętać, że same literki nie określają jego wielkości, a porównując ze sobą rozmiary 70D i 85B, okaże się, że miseczka D jest mniejsza, niż B!
Szacuje się, że ponad 80 proc. kobiet nie wie jaki rozmiar biustonosza powinna nosić. W wyniku tego, szczególnie kobiety, które zostały przez naturę obdarzone większymi piersiami, często skarżą się na ból pleców, głowy czy karku. Mało kto wie, że źle dobrany stanik może powodować bóle głowy i ciężkie migreny, a nasilający się ból ramion i kręgosłupa może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych.
Pomocną dłoń w takiej sytuacji wyciąga brafitterka, która stała się dla kobiet wybawicielką i wiele z nich doprowadziła do łez - szczęścia. Mowa o Izabeli Sakutovej – najbardziej znanej brafitterce w Polsce, autorce pierwszej polskiej brafittingowej książki "Brafitting. Lifting piersi bez skalpela". Stała się brafittingową stylistką gwiazd, takich jak Beata Sadowska, Elżbieta Romanowska, Daria Widawska czy Karolina Szostak.
Dzieli się również swoją wiedzą w programach telewizyjnych, a na co dzień pełnil funkcję międzynarodowego eksperta brafittingu marki Panache. Jak sama mówi: "Przed laty większość dostępnych na polskim rynku marek miała ograniczony zakres rozmiarów i nie dostarczała żadnych wskazówek dotyczących odpowiedniego dopasowania stanika.1"
Izabela dodaje "Pomimo dostępności w naszym kraju od ponad 13 lat szerokiej oferty rozmiarowej połączonej z bezpłatną usługą brafittingu świadczoną przez profesjonalne sklepy bieliźniarskie (baza sprawdzonych brafittingowych salonów dostępna jest na [www.panache.pl](Izabela dodaje „Pomimo dostępności w naszym kraju od ponad 13 lat szerokiej oferty rozmiarowej połączonej z bezpłatną usługą brafittingu świadczoną przez profesjonalne sklepy bieliźniarskie (baza sprawdzonych brafittingowych salonów dostępna jest na www.panache.pl w zakładce Sklepy), ciągle największym problemem wśród kobiet jest noszenie zbyt luźnego obwodu pod biustem i zbyt małej miseczki."
Niewłaściwie dobrany biustonosz, który nie podtrzymuje w odpowiedni sposób biustu powoduje, że to ramiączka, a nie stabilny pas obwodu pod biustem, "noszą" cały ciężar piersi, co może doprowadzić do fizycznych dolegliwości, takich jak chociażby problemy z postawą, bóle karku i ramion, ale także może wywołać ich deformację spowodowaną zbyt dużym, notorycznym uciskiem w tym samym miejscu.
Pamiętajmy o tym, że w dobrze dobranym biustonoszu to tylny pas obwodu powinien zapewniać aż 80 proc. wsparcia naszym piersiom. Tylko wtedy będzie w stanie podtrzymać ich ciężar i zapewnić ładnie zebrany dekolt. Ramiączka pełnią jedynie funkcję pomocniczą odpowiadając za 15-20 proc. podtrzymania piersi. Aby pas obwodu biustonosza spełniał swoje zadanie musi stabilnie, a zarazem wygodnie okalać klatkę piersiową pod biustem.
W celu upewnienia się, czy nasz pas obwodu jest dobrze dopasowany, sprawdźmy go w lustrze po kilku godzinach noszenia biustonosza. Czy nadal jest na tym samym poziomie, na którym był w momencie zakładania go? Jeśli zachodzi na łopatki, oznacza, że pas obwodu, unosząc się do góry, nie jest w stanie zapewnić wsparcia piersiom, co powoduje ich opadanie. Zapamiętajmy! Obwód w górę = piersi w dół. Dobrze dopasowany pas obwodu biustonosza powinien być wypoziomowany mniej więcej na równi z dołem fiszbinów umieszczonych z przodu. To swoisty fundament podtrzymujący piersi, dzięki któremu biustonosz będzie stabilnie zakotwiczony na klatce piersiowej, a nasze plecy odciążone.
Już w roku 1979 dr Janda opisał zjawisko określane jako „wdowi garb”, które charakteryzuje się brakiem równowagi w napięciu mięśni górnego tułowia i barków. W wyniku tego głowa i barki są wysunięte ku przodowi, a górna część pleców nadmiernie zaokrąglona. Współpracująca ze mną fizjoterapeutka Joanna Tokarska przypuszcza, że kobiety posiadające większe piersi i noszące źle dopasowany biustonosz mogą częściej cierpieć z powodu „wdowiego garbu2."
Izabela Sakutova również radzi: "Wybierając biustonosz, weźmy również pod uwagę szerokość pasa obwodu i jego rozciągliwość. Jeśli mamy duży biust, a piersi potrzebują mocniejszego podtrzymania, zapewni to szerszy i mniej elastyczny obwód biustonosza. Im tkanina bardziej się rozciąga, tym mniej stabilności jest w stanie zapewnić."
Wiele kobiet z większym biustem skarży się również na odparzenia, o które najłatwiej w czasie letnim, gdy piersi są zmiażdżone przez biustonosz z powodu zbyt małych i źle dobranych miseczek. Dochodzi wtedy do wielu podrażnień skóry.
Profesjonalna pomoc brafitterki sprawi nie tylko, że piersi będą miały odpowiedni wygląd, ale także odciąży ramiona i kręgosłup, co w ogromnym stopniu przekłada się na zdrowie. Dobrze dobrany stanik nie tylko sprawi, że poczujesz się komfortowo, ale będziesz lepiej wyglądać. Uniesiony biust na nowo odkryje Twoją talię, a sylwetka będzie wyglądać na smuklejszą.
Nowy stanik to rosnąca pewność siebie i coraz śmielszy uśmiech kobiety. Przekonaj się sama.
Informacja prasowa
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.