Żebra

Żebro człowieka w łatwy sposób może ulec urazowi. Złamanie żebra następuje na skutek nieumyślnego upadku, nieprawidłowego przeprowadzenia pierwszej pomocy po wypadku lub w wyniku postrzału. Powikłaniem po urazie może być odma opłucnowa. Złamanie żebra najczęściej stwierdza się u osób starszych. Z kolei u niemowląt (na szczęście coraz rzadziej) diagnozuje się wystające żebro, które może być oznaką krzywicy. Wówczas kluczową rolę w leczeniu odgrywa witamina D.

Ile człowiek ma żeber?

Żebra to elementy układu kostnego. Człowiek ma 12 par żeber, czyli wygiętych kości przypominających kształtem półkola, które tworzą klatkę piersiową. Wszystkie żebra z jednej strony łączą się z kręgami piersiowymi, a żebra od 1 do 9 również z mostkiem (z drugiej strony). Każde żebro jest zbudowane z 3 części: trzonu, szyjki i głowy stanowiącej zespolenie żebra z kręgosłupem.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Można wyróżnić następujące typy żeber:

  • żebra prawdziwe – pierwsze 7 żeber (licząc od góry), które łączą się z mostkiem za pomocą chrząstki żebrowej,
  • żebra rzekome – żebra od 8do 12,które również mają połączenie z mostkiem, jednak nie za pośrednictwem własnej chrząstki, a łuku żebrowego. Dwa spośród nich (żebro 11 i 12) określa się mianem żeber wolnych, ponieważ nie łączą się z mostkiem.
Cała prawda o witaminie D

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienie przed cukrzycą, rakiem, chorobami serca oraz depresją? A...

Złamanie żebra u osoby dorosłej

Złamanie to uraz żeber, który jest jedną z najczęściej występujących kontuzji klatki piersiowej u osób w podeszłym wieku. Złamaniu może ulec jedno lub kilka żeber jednocześnie (najczęściej są to żebra środkowe i dolne). Przyczyną złamania żebra może być upadek lub ucisk (na przykład w trakcie udzielania akcji ratunkowej przez osobę bez doświadczenia), jak również przygniecenie przez ciężki przedmiot lub postrzelenie. Często do urazu dochodzi na skutek wypadku samochodowego.

Objawy złamania żebra to m.in. ból żeber, który pojawia się po kilku godzinach od urazu. Dolegliwości bólowe nasilają się w czasie oddychania, co może prowadzić do problemów z nabieraniem powietrza do płuc. Dotykanie miejsca ze złamaniem sprawia ból, a ponadto poszkodowany ma problemy z poruszaniem się.

Aby zdiagnozować złamanie żebra, lekarz wykonuje badanie radiologiczne klatki piersiowej. Jego wynik dokumentuje przerwanie ciągłości kości. Częstym powikłaniem po tego typu urazach jest odma opłucnowa. Jeśli na skutek złamania obserwuje się krwawienie z klatki piersiowej i stwierdza się odmę, wówczas wykonuje się drenaż klatki piersiowej i sztuczną wentylację. Jeżeli nie stwierdzono żadnych powikłań pourazowych, osobie poszkodowanej podaje się leki przeciwbólowe. Jest ona zobowiązana nosić opaskę uciskową.

Wystające żebra u niemowlaka

U niemowląt i dzieci do 2. roku życia można zaobserwować wystające żebra. Może być to jeden z objawów krzywicy – choroby, która współcześnie występuje coraz rzadziej dzięki stosowanej profilaktyce. Ze względu na to, że przyczyną tej deformacji klatki piersiowej jest niedobór witaminy D, matki jeszcze przed rozwiązaniem powinny zaopatrzyć domową apteczkę w tę witaminę, a po porodzie podawać ją dziecku doustnie przed karmieniem. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Jej brak skutkuje spadkiem poziomu wapnia. Wówczas organizm dziecka podejmuje próbę utrzymania równowagi i sięga po zapas wapnia w kościach, co skutkuje ich odwapnieniem.

Oprócz wystających żeber, objawy krzywicy u dzieci to: niewielki obwód klatki piersiowej, spłaszczenie czaszki i nieprawidłowy rozstaw kolan (przyjmują one kształt litery O lub X). Ponadto u niemowlęcia z krzywicą ciemiączko zrasta się powoli, a kości miednicy są zniekształcone. Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, można u niego stwierdzić płaskostopie.

Aby zdiagnozować krzywicę u dziecka, lekarz wykonuje badanie RTG klatki piersiowej i zleca badanie krwi. W leczeniu krzywicy kluczową rolę odgrywa witamina D3 podawana w odpowiednich, wyznaczonych przez lekarza, dawkach. Ważna jest również dieta bogata w tłuszcze, które wspomagają proces wchłaniania się witaminy D. Efekty terapii są widoczne po upływie kilku miesięcy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 4 godziny temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...