Przejdź na WP

Żebra

Żebro człowieka w łatwy sposób może ulec urazowi. Złamanie żebra następuje na skutek nieumyślnego upadku, nieprawidłowego przeprowadzenia pierwszej pomocy po wypadku lub w wyniku postrzału. Powikłaniem po urazie może być odma opłucnowa. Złamanie żebra najczęściej stwierdza się u osób starszych. Z kolei u niemowląt (na szczęście coraz rzadziej) diagnozuje się wystające żebro, które może być oznaką krzywicy. Wówczas kluczową rolę w leczeniu odgrywa witamina D.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Ile człowiek ma żeber?

Żebra to elementy układu kostnego. Człowiek ma 12 par żeber, czyli wygiętych kości przypominających kształtem półkola, które tworzą klatkę piersiową. Wszystkie żebra z jednej strony łączą się z kręgami piersiowymi, a żebra od 1 do 9 również z mostkiem (z drugiej strony). Każde żebro jest zbudowane z 3 części: trzonu, szyjki i głowy stanowiącej zespolenie żebra z kręgosłupem.

Można wyróżnić następujące typy żeber:

  • żebra prawdziwe – pierwsze 7 żeber (licząc od góry), które łączą się z mostkiem za pomocą chrząstki żebrowej,
  • żebra rzekome – żebra od 8do 12,które również mają połączenie z mostkiem, jednak nie za pośrednictwem własnej chrząstki, a łuku żebrowego. Dwa spośród nich (żebro 11 i 12) określa się mianem żeber wolnych, ponieważ nie łączą się z mostkiem.
Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [11 zdjęć]

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienie przed cukrzycą,...

zobacz galerię

2. Złamanie żebra u osoby dorosłej

Złamanie to uraz żeber, który jest jedną z najczęściej występujących kontuzji klatki piersiowej u osób w podeszłym wieku. Złamaniu może ulec jedno lub kilka żeber jednocześnie (najczęściej są to żebra środkowe i dolne). Przyczyną złamania żebra może być upadek lub ucisk (na przykład w trakcie udzielania akcji ratunkowej przez osobę bez doświadczenia), jak również przygniecenie przez ciężki przedmiot lub postrzelenie. Często do urazu dochodzi na skutek wypadku samochodowego.

Objawy złamania żebra to m.in. ból żeber, który pojawia się po kilku godzinach od urazu. Dolegliwości bólowe nasilają się w czasie oddychania, co może prowadzić do problemów z nabieraniem powietrza do płuc. Dotykanie miejsca ze złamaniem sprawia ból, a ponadto poszkodowany ma problemy z poruszaniem się.

Aby zdiagnozować złamanie żebra, lekarz wykonuje badanie radiologiczne klatki piersiowej. Jego wynik dokumentuje przerwanie ciągłości kości. Częstym powikłaniem po tego typu urazach jest odma opłucnowa. Jeśli na skutek złamania obserwuje się krwawienie z klatki piersiowej i stwierdza się odmę, wówczas wykonuje się drenaż klatki piersiowej i sztuczną wentylację. Jeżeli nie stwierdzono żadnych powikłań pourazowych, osobie poszkodowanej podaje się leki przeciwbólowe. Jest ona zobowiązana nosić opaskę uciskową.

3. Wystające żebra u niemowlaka

U niemowląt i dzieci do 2. roku życia można zaobserwować wystające żebra. Może być to jeden z objawów krzywicy – choroby, która współcześnie występuje coraz rzadziej dzięki stosowanej profilaktyce. Ze względu na to, że przyczyną tej deformacji klatki piersiowej jest niedobór witaminy D, matki jeszcze przed rozwiązaniem powinny zaopatrzyć domową apteczkę w tę witaminę, a po porodzie podawać ją dziecku doustnie przed karmieniem. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Jej brak skutkuje spadkiem poziomu wapnia. Wówczas organizm dziecka podejmuje próbę utrzymania równowagi i sięga po zapas wapnia w kościach, co skutkuje ich odwapnieniem.

Człowiek ma 12 par żeber
Człowiek ma 12 par żeber (123rf.com)

Oprócz wystających żeber, objawy krzywicy u dzieci to: niewielki obwód klatki piersiowej, spłaszczenie czaszki i nieprawidłowy rozstaw kolan (przyjmują one kształt litery O lub X). Ponadto u niemowlęcia z krzywicą ciemiączko zrasta się powoli, a kości miednicy są zniekształcone. Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, można u niego stwierdzić płaskostopie.

Aby zdiagnozować krzywicę u dziecka, lekarz wykonuje badanie RTG klatki piersiowej i zleca badanie krwi. W leczeniu krzywicy kluczową rolę odgrywa witamina D3 podawana w odpowiednich, wyznaczonych przez lekarza, dawkach. Ważna jest również dieta bogata w tłuszcze, które wspomagają proces wchłaniania się witaminy D. Efekty terapii są widoczne po upływie kilku miesięcy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy