Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Żebra - budowa i funkcje. Ile żeber ma człowiek?

Żebra są bardzo ważnym elementem naszego ciała. Chronią narządy wewnętrzne (głównie serce i płuca) przed urazami mechanicznymi. Ich plastyczna budowa pozwala na pełną amortyzację uderzeń i stłuczeń. Niestety w związku z tym żebra często same ulegają urazom, w tym także złamaniom. Są dość delikatne, więc może je uszkodzić nawet nieumiejętne przeprowadzanie reanimacji. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z urazami żeber, aby odpowiednio szybko reagować i chronić się przed konsekwencjami.

Zobacz film: "Krzywica chorobą XIX w. Naukowcy obalili mit"

spis treści

1. Czym są żebra i jak są zbudowane

Żebra to elastyczne struktury kostno-chrzęstne. Wchodzą w skład szkieletu ludzkiego, a razem z mostkiem i fragmentem kręgosłupa tworzą ochronną konstrukcję klatki piersiowej. Każde z żeber ma dwa końce - kręgosłupowy i mostkowy. Składa się także z dwóch osobnych kości. Większa nazywana jest kością żebrową i ulokowana jest bliżej kręgosłupa. Mniejsza, chrząstka żebrowa, znajduje się bardziej z przodu.

Żebra mają wypukły kształt, co umożliwia wygodne osadzenie pozostałych narządów wewnątrz klatki i dają lepszą ochronę przed urazami. Każde z nich dodatkowo może lekko się uginać, bez ryzyka złamania czy pęknięcia.

Złamanie żeber - zdjęcie rentgenowskie
Złamanie żeber - zdjęcie rentgenowskie

RTG klatki piersiowej może ukazać złamanie żeber, które najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego.

zobacz galerię

2. Ile żeber ma człowiek

Dorosły człowiek ma 12 par żeber, a więc 24 kości w obrębie całej klatki piersiowej. Ze względu na charakter i lokalizację, można je podzielić na 3 grupy: żebra prawdziwe, rzekome i wolne.

2.1. Rodzaje żeber u człowieka

Żebra prawdziwe to pary od 1 do 7, zwane także costa vera. Połączone są one bezpośrednio z mostkiem, przy czym każde z nich ma własną chrząstkę. Żebra rzekome (costa spuria) to pary od 8 do 10. Połączone są z mostkiem wspólną chrząstką, łączą się z 7 parą żeber, tworząc tzw. łuk żebrowy. Żebra wolne, zwane też costa fluitante, to pary 11 i 12. Nie są połączone z mostkiem, ale kończą się swobodnie między mięśniami brzucha i są najbardziej giętkie i plastyczne.

Istnieją ludzie, którzy mają więcej lub mniej niż 12 par żeber. Czasem występują u nich dodatkowe żebra szyjne lub lędźwiowe. Niektórzy ludzie nie posiadają ostatniej pary żeber. Część z nich wycina je sobie operacyjnie, aby wyglądać szczuplej.

3. Funkcje żeber

Żebra przede wszystkim chronią płuca i serce przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli dojdzie do jakiegoś urazu, upadku lub stłuczenia, w pierwszej kolejności cierpią właśnie żebra. Dzięki temu możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ ryzyko, że uraz dosięgnie ważne narządy wewnątrz klatki piersiowej jest niewielkie.

Żebra odrywają też istotną rolę w procesie oddychania. Usprawniają wymianę gazową i ułatwiają prawidłowe wypełnianie klatki piersiowej powietrzem. Dodatkowo są miejscem, do którego przylegają mięśnie oddechowe. Chrząstki pomiędzy żebrami umożliwiają prawidłowe poruszanie się ich, co umożliwia pełny wdech i wydech.

4. Najczęstsze problemy z żebrami

Żebra generalnie nie sprawiają większych problemów zdrowotnych. Mogą jedynie ulegać urazom mechanicznym, jednak jeśli są one poważne, uszkodzeniu mogą ulec także wewnątrzklatkowe narządy. Czasem problemy z żebrami mają podłoże wrodzone i wynikają z wad anatomicznych w budowie człowieka.

4.1. Złamanie i pęknięcia żeber

Urazy mechaniczne są najczęściej spotykane, jeśli chodzi o żebra. Może do nich dojść na skutek silnego uderzenia, upadku, potrącenia przez samochód, ale także podczas nieprawidłowo przeprowadzonej reanimacji. Złamane żebra nie powodują takiego bólu, jak inne kości w ciele, dlatego często są ignorowane. W efekcie nieprawidłowo się zrastają i mogą prowadzić do kłopotów z poruszaniem się. Ból pojawia się przede wszystkim podczas oddychania.

Czasem złamania i pęknięcia żeber mogą uszkodzić płuca, prowadząc do odmy. W takim przypadku konieczny jest drenaż klatki piersiowej i sztuczna wentylacja.

zobacz też:

4.2. Wystające żebra

Wystające żebra są wadą postawy, charakterystyczną przede wszystkim w przypadku dzieci, które są w okresie wzrostu. Bardzo często obserwuje się to u niemowlaków do 2 miesiąca życia. Warto zareagować na to jak najszybciej, bo może być to objawem krzywicy.

Człowiek ma 12 par żeber
Człowiek ma 12 par żeber (123rf.com)

Aby do tego nie dopuścić, warto dbać o odpowiedni poziom witaminy D u dziecka, a także zapewnić odpowiednią dzienną dawkę wapnia. Konsekwencją krzywicy jest także nieprawidłowy rozstaw kolan i płaskostopie. W tej sytuacji konieczna jest rehabilitacja lub nastawienie nieprawidłowo rosnących kości.

Aby zdiagnozować krzywicę u dziecka, lekarz wykonuje badanie RTG klatki piersiowej i zleca badanie krwi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy