Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Choroba Kawasaki lub zespół Kawasaki (tzw. zespół skórno–śluzówkowo–węzłowy) jest chorobą gorączkową wieku dziecięcego, w przebiegu której dochodzi do uogólnionego zapalenia tętnic różnego kalibru – główne znaczenie ma zajęcie dużych naczyń wieńcowych, z towarzyszącymi zmianami błon śluzowych i powiększeniem węzłów chłonnych. W 80% przypadków choroba Kawasaki dotyka dzieci poniżej 5 roku życia - szczyt zachorowań przypada między 1 a 2 rokiem życia, do rzadkości należą pacjenci powyżej 8 roku życia i dorośli. Nieco częściej chorują chłopcy. Jak ważna jest wiedza na jej temat może świadczyć fakt, iż dla 2 na 100 dzieci choroba kończy się śmiercią, a główną przyczyną zgonu jest zawał serca.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Choroba Kawasaki - przyczyny i objawy

Etiologia choroby Kawasaki nadal pozostaje niemałą zagadką. Rozważa się rolę czynników infekcyjnych, indukujących układ odpornościowy do nadmiernej aktywacji. Za tą hipotezą przemawia pewna sezonowość występowania choroby - najwięcej przypadków odnotowuje się jesienią i wiosną, czyli w okresie nasilenia u dzieci wszelkich innych infekcji. Nie bez znaczenia pozostają również predyspozycje genetyczne.

W ostrej fazie choroby Kawasaki stwierdza się następujące objawy kliniczne:

Tętniakowate zmiany naczyń wieńcowych u pacjenta z zespołem Kawasaki

Przebieg choroby Kawasaki charakteryzuje się zapaleniem dużych naczyń wieńcowych wraz z zaawansowanym poszerzeniem, zmianami tętniakowatymi i niedokrwieniem...

 • Gorączka – 39°–40°C, trwająca co najmniej 5 dni i nieodpowiadająca na leczenie antybiotykiem.
 • Zapalenie spojówek – obustronne, nieropne, objawiające się zaczerwienieniem oka bez wysięku i bolesności, często z towarzyszącym światłowstrętem.
 • Powiększenie 1,5 cm i tkliwość węzłów chłonnych (najczęściej szyjnych) – jednostronne.
 • Polimorficzna wysypka (od zmian obserwowanych w pokrzywce, do plamek i grudek charakterystycznych dla odry) na tułowiu i kończynach.
 • Zmiany na śluzówkach jamy ustnej i wargach – przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, „malinowy język”, przekrwienie, obrzęk, popękanie i suchość warg.
 • Zmiany skórne na kończynach: rumień skóry dłoni i podeszew, obrzęk rąk i stóp, po 2-3 tygodniach masywne złuszczanie naskórka wokół paznokci.

Poza klasyczną, istnieje także atypowa postać choroby Kawasaki, którą powinno się podejrzewać u każdego dziecka do 5 roku życia, z gorączką niewiadomego pochodzenia trwającą ponad 5 dni.

Choroba Kawasaki - przebieg

Wszystkie nieprawidłowości występujące w ostrym okresie choroby Kawasaki mają charakter łagodny i tendencję do samoograniczania się, nawet w przypadku braku leczenia. Największy problem kliniczny stanowi natomiast zapalenie tętnic, zwłaszcza wieńcowych, którego cechą charakterystyczną jest powstawanie miejscowych poszerzeń i tętniaków (u 15–25% chorych nieleczonych). Z tego względu u każdego dziecka z podejrzeniem choroby Kawasaki konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego serca, w celu oceny stanu tętnic wieńcowych. Badanie to należy powtarzać co 10–14 dni w ostrym okresie choroby, a następnie w czasie długotrwałej obserwacji dziecka. Oprócz tętniaków może również rozwinąć się zapalenie wsierdzia, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

Zmiany na tętnicach wieńcowych w 50% przypadków cofają się, jednak ich następstwem w wieku dorosłym może być choroba niedokrwienna serca. Ponadto w 3% przypadków mogą one nawet doprowadzić do zgonu dziecka w ostrym okresie choroby z powodu zawału. Dlatego tak ważna jest świadomość istnienia choroby Kawasaki - tak wśród rodziców, jak i lekarzy, zwłaszcza pierwszego kontaktu - umożliwiająca szybkie rozpoznanie i podjęcie stosownej terapii.

Choroba Kawasaki - rozpoznanie

Nie istnieją żadne specyficzne testy laboratoryjne potwierdzające diagnozę choroby Kawasaki. Dlatego podstawą prawidłowego rozpoznania pozostaje doświadczenie klinicysty i uważne badanie chorego. Warunkiem rozpoznania choroby Kawasaki jest stwierdzenie pierwszego (wysoka gorączka) i co najmniej 4 z pozostałych 5 objawów.

W badaniach dodatkowych można stwierdzić ponadto:

 • Podwyższony poziom OB i CRP.
 • Nadpłytkowość (prawie zawsze).
 • Podwyższoną leukocytozę.
 • Nieznaczną niedokrwistość.
 • Obniżony poziom albumin.
 • Niewielkiego stopnia białkomocz, jałowy ropomocz.

Natomiast do rozpoznania postaci atypowej choroby Kawasaki upoważnia stwierdzenie - oprócz gorączki - 3 z 5 charakterystycznych objawów klinicznych, jeśli towarzyszą im zdiagnozowane zmiany w naczyniach wieńcowych lub więcej niż 2 spośród następujących wskaźników laboratoryjnych:

 • Niskie stężenie albumin w osoczu.
 • Niski hematokryt.
 • Wysoka aktywność ALAT.
 • Podwyższone OB.

Choroba Kawasaki - leczenie

Leczenie ostrego okresu choroby Kawasaki ma przede wszystkim na celu ograniczenie stanu zapalnego w tętnicach wieńcowych, by zapobiec rozwojowi tętniaków i zakrzepów w świetle tych naczyń. Terapia choroby Kawasaki obejmuje:

 • Hospitalizację.
 • Dożylne podawanie dużych dawek immunoglobulin.
 • Zastosowanie aspiryny, przez różnie długi okres w zależności od przebiegu choroby, czasem nawet do końca życia (co ciekawe, choroba Kawasaki jest jednym z dwóch schorzeń, w których dopuszcza się podawanie kwasu acetylosalicylowego dzieciom!).

Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań, leczenie choroby Kawasaki powinno być bardzo intensywne i należy rozpocząć je jak najwcześniej po rozpoznaniu tego schorzenia.

Magdalena Pikul, 12 miesięcy temu

Bibliografia

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Brzosko M. Reumatologia kliniczna, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2010, ISBN 978-83-89318-33-7
 • Milanowski A. (red.), Pediatria, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-098-6
 • Kawalec W., Kubicka K. Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3253-9

Krew i naczynia krwionośne

Komentarze (2)
~kinia
~kinia ponad rok temu

Witam. Jestem matką 17 miesięcznej Julki. Tydzień temu przechodziła zespół kawasaki. Jak i w Pani przypadku była leczona antybiotykami i nie pomogło, dopiero po zdiagnozowaniu choroby w 7 dobie dostała immunoglobuliny, po podaniu gorączkę miała jeszcze przez dwa dni, ale na całe szczście minęło. Objawy miała nasępujące : gorączka 39 , 40 stopni, oczy przekrwione, wysypka, obrzęk dłoni i stóp, malinowy język z nalotami, gadło przekrwione, podwyższone CRP i OB. Teraz ma polopirynę 4 razy dziennie, i kontrole u kardiologa na początku częste, i dodtakowo jeszcze morfologia krwi. I nie wolno szczepić przez pół rku, a żywymi szczepionkmi rok. U was jak wyglda sytuacja tera ? Pozdrawiam

Odpowiedz
~Paula
~Paula ponad rok temu

Witam, mój ośmiomiesięczny chrześniak ma stwierdzoną chorobę Kawasaki i przebywa w szpitalu, gdzie zostanie jeszcze przez 4 tygodnie. Mam kilka pytań do osób, których dziecko również na to chorowało. Czy pojawiły się wszystkie objawy? Czy jakieś komplikacje mogą być po tym leczeniu, skutki uboczne (dodam, że wcześniej przez 5 dni mały był faszerowany różnymi antybiotykami)? Czy po wyleczeniu będą potrzebne wizyty kontrolne u kardiologa? Jeśli tak, to czy możecie Państwo polecić jakiegoś dobrego, najlepiej w kuj-pom, ale interesują mnie wszyscy najlepsi? Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie
Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Matka, dodając fotografię przedstawiającą objawy choroby, uratowała dziecku życie. Okazało się, że chłopiec cierpi na chorobę Kawasaki.

Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Choroba zdiagnozowana na Facebooku!

Deborah cierpiał bowiem na chorobę Kawasaki. Ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń, której bezpośrednie przyczyny nie są znane, zwana chorobą (...) Kawasaki - jest rzadką...

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy (WIDEO)

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy (WIDEO) Odtwórz wideo

przebieg choroby nie występuje zbyt często. Typowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to: obrzęki stawów, bóle stawów, obrzęki i bóle występujące (...) , stawy międzypaliczkowe, stawy stóp, rzadziej...

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina) - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Ziarnica złośliwa - zdjęcia

Ziarnica złośliwa - zdjęcia

Ziarnica złośliwa, nazywana też chłoniakiem Hodgkina, zajmuje węzły chłonne i pozostałą tkankę limfatyczną. Na zdjęciu widoczny preparat histologiczny węzła zaatakowanego przez ziarnicę.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

stanom zapalnym. Przebieg trądziku ma charakter przewlekły, a objawy są dość charakterystyczne. Wykwity skóry są nasilone, może im towarzyszyć (...) krwawienie i ból. Choroba wymaga konsultacji z...