Trwa ładowanie...

Zespół MAS - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
09.11.2021 09:42
Zespołem MAS nazywamy napadowe występowanie bloku przewodzenia przedsionkowo-komorowego
Zespołem MAS nazywamy napadowe występowanie bloku przewodzenia przedsionkowo-komorowego (AdobeStock)

Zespołem MAS nazywamy napadowe występowanie bloku przewodzenia przedsionkowo-komorowego z towarzyszącymi objawami, najczęściej w postaci omdlenia lub utraty przytomności. Zespół MAS to zaawansowana postać zaburzenia rytmu serca.

spis treści

1. Jak przebiega zespół MAS?

W bloku przedsionkowo-komorowym drugiego lub trzeciego stopnia mogą mieć miejsce dwie sytuacje:

  • W odpowiedzi na blok przewodzenia dochodzi do bradykardii. Serce, pracując w zwolnionym rytmie, może nie być w stanie zapewnić odpowiedniego ukrwienia mózgu - stąd omdlenia.
  • Drugą możliwą sytuacja jest wystąpienie chwilowej asystolii, czyli braku czynności elektrycznej, a zatem również skurczowej, serca. Mięsień sercowy zatrzymuje się na kilka sekund.

2. Objawy zespołu MAS

Objawy zespołu MAS zależą od czasu, jaki trwa asystolia. Poronna postać zespołu może ograniczyć się do wystąpienia mroczków przed oczami lub zawrotów głowy. Przy 10-20 sekundowej asystolii dochodzi do całkowitej utraty przytomności, mogą także pojawić się drgawki przypominające napad padaczkowy.

Zespół MAS stanowi ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (NZK) i jest wskazaniem do wszczepienia stymulatora serca. Diagnozę opiera się na wywiadzie oraz badaniach dodatkowych. Jeśli nie udaje się uchwycić napadu w zapisie EKG metodą Holtera, można zastosować rejestrator zdarzeń lub badanie elektrofizjologiczne serca (programowana stymulacja komór).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze