Trwa ładowanie...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do chorób psychicznych u kobiet

Avatar placeholder
13.11.2017 15:19
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do chorób psychicznych u kobiet
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do chorób psychicznych u kobiet

Wiele kobiet cierpi na skrajne formy napięcia przedmiesiączkowego, które – jak ostrzegają ginekolodzy – mogą prowadzić do psychoz lub ciężkich rodzajów depresji.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zależny od zmian hormonalnych u kobiet i jest też uwarunkowany genetycznie. Prowadzi do niepokojących objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Psychologowie twierdzą, że PMS powoduje dolegliwości takie jak: zmiany nastroju, drażliwość i utrata zaufania do najbliższych osób, co prowadzi do trudności w relacjach osobistych i zawodowych. Dr Nick Panay, ekspert ginekologii z Londynu, powiedział, że PMS może prowadzić do halucynacji, depresji czy psychoz.

Jednak pomimo tego, jak poważny jest to problem, lekarze i studenci medycyny niewiele uczą się na ten temat, a badań dotyczących PMS jest bardzo mało. Dr Panay twierdzi, że kobiety są zawiedzione niskim poziomem edukacji służb zdrowia na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych u kobiet
Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych u kobiet (123RF)

Jest to głównie spowodowane uprzedzeniami społeczeństwa i tym, że jest to temat „tabu”. Część ludzi nie uważa tego schorzenia za prawdziwą chorobę.

„Miałam 14 lat, kiedy pojawiła się u mnie pierwsza miesiączka. Nauczyciele, którzy mnie uczyli, od razu zauważyli zmiany w moim zachowaniu. Przez jeden dzień w tygodniu miałam zmienne nastroje, przez chwilę byłam głośna i nerwowa, po czym stawałam się spokojna i wyciszona. Przez kolejne trzy tygodnie moje zachowanie było bez zmian" – mówi Sarah Bannister, która przeszła wiele dolegliwości związanych z PMS.

"Kilka miesięcy później mój stan się pogorszył. Miałam psychozy i zaczęłam widzieć rzeczy, których nie było. Trafiłam do szpitala.”

ZOBACZ TAKŻE:

Mówiąca o swoich doświadczeniach Sarah, teraz radosna i elokwentna, chce podnieść świadomość na temat PMS, aby inne kobiety nie musiały przechodzić przez trudny okres tak, jak ona.

Po przyjęciu do jednostki specjalizującej się w leczeniu chorób psychicznych u dzieci i młodzieży, jej rodzina zauważyła, że cykl menstrtuacyjny dziewczyny wpływa na występowanie objawów chorób psychicznych. Po przeanalizowaniu dokładnie jej stanu, ekspert ginekologii profesor Shaughn przekonał psychiatrę Sary do rozważenia PMS jako wytłumaczenia tego, co przeżywa.

Sarah została skierowana do specjalistycznej kliniki ginekologicznej, gdzie od razu poddano ją leczeniu hormonalnemu. Kobieta dziękuje swojej rodzinie za to, że obserwowali jej stan, skierowali do właściwych lekarzy i wspierali przez cały ten trudny czas. Sarah dostała implant estrogenowy, a także bierze leki psychotropowe.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Jednakże, o ile takie zabiegi pomagają powstrzymać zmiany hormonalne, nie leczą tego schorzenia całkowicie. Możliwa jest metoda, zwana histerektomią, która polega na całkowitym wycięciu jajowodów i jajników i prowadzi do zakończenia owulacji.

Jednak jest to bardzo trudna decyzja dla młodej dziewczyny. Wybrać między swoim zdrowiem psychicznym czy możliwością późniejszego założenia rodziny?

Sarah mówi, że jedyną barierą, którą należy pokonać, aby polepszyć warunki życia ludzi cierpiących na to schorzenie, jest brak świadomości i wiedzy wśród lekarzy i społeczeństwa na ten temat. Ponieważ przyczyna jest hormonalna, a objawy są podobne do choroby afektywnej dwubiegunowej, oznacza to nakładanie się dwóch dziedzin medycznych.

Zdrowie psychiczne jest nadal napiętnowane w społeczeństwie, a cykl menstruacyjny jest wciąż postrzegany jako temat tabu, co stwarza podwójny problem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze