Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do chorób psychicznych u kobiet

Wiele kobiet cierpi na skrajne formy napięcia przedmiesiączkowego, które mogą prowadzić do psychoz lub ciężkich rodzajów depresji, jak ostrzegają ginekolodzy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zależny od zmian hormonalnych u kobiet i jest też uwarunkowany genetycznie. Prowadzi do niepokojących objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Psychologowie twierdzą, że PMS powoduje objawy, takie jak zmiany nastroju, drażliwość i utrata zaufania do najbliższych osób, co prowadzi do trudności w relacjach osobistych i zawodowych. Dr Nick Panay, ekspert ginekologii z Londynu powiedział, że PMS może  prowadzić do halucynacji, depresji czy psychoz.

Jednak pomimo tego, jak poważny jest to problem, lekarze i studenci medycyny niewiele uczą się na ten temat, a badań dotyczących PMS jest niewiele. Dr Panay twierdzi, że kobiety są zawiedzione niskim poziomem edukacji służb zdrowia na temat napięcia przedmiesiączkowego.

Jest to głownie spowodowane uprzedzeniami społeczeństwa i tym, że jest to temat „tabu”. Część ludzi nie uważa tego schorzenia za prawdziwą chorobę.

„Miałam 14 lat, kiedy pojawiła się u mnie pierwsza miesiączka. Nauczyciele, którzy mnie uczyli od razu zauważyli zmiany w moim zachowaniu. Przez jeden dzień w tygodniu miałam zmienne nastroje, przez chwilę byłam głośna i nerwowa, po czym stawałam się spokojna i wyciszona. Przez kolejne trzy tygodnie moje zachowanie było bez zmian" – mówi Sarah Bannister, która przeszła wiele dolegliwości związanych z PMS.

"Kilka miesięcy później mój stan się pogorszył. Miałam psychozy i zaczęłam widzieć rzeczy, których nie było. Trafiłam do szpitala.”

 

Mówiąca o swoich doświadczeniach Sarah teraz jest radosną i elokwentną młodą kobietą, która chce podnieść świadomość na temat PMS, aby inne kobiety nie musiały przechodzić przez trudny okres jak ona.

Po przyjęciu do jednostki specjalizującej się w leczeniu chorób psychicznych u dzieci i młodzieży, jej rodzina zauważyła, że cykl menstrtuacyjny dziewczyny wpływa na występowanie objawów chorób psychicznych. Po przeanalizowaniu dokładnie jej stanu, ekspert ginekologii profesor Shaughn przekonał psychiatrę Sary do rozważenia PMS jak wytłumaczenia tego, co przeżywa.

Sarah została skierowana do specjalistycznej kliniki ginekologicznej, gdzie od razu poddano ją leczeniu hormonalnemu. Sarah podkreśla, że dziękuje swojej rodzinie za to, że obserwowali jej stan, skierowali do właściwych lekarzy i wspierali przez cały ten okres czasu. Sarah dostała implant estrogenowy, a także bierze leki psychotropowe.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne fizyczne i psychiczne zmiany, które określa się jako...

Jednakże, o ile takie zabiegi pomagają powstrzymać zmiany hormonalne, nie leczą tego schorzenia całkowicie. Możliwa jest metoda, zwana histerektomią, która polega na całkowitym wycięciu jajowodów i jajników i prowadzi do zakończenia owulacji.

Jednak jest to bardzo trudna decyzja dla młodej dziewczyny, aby wybrać między swoim zdrowiem psychicznym a możliwością późniejszego założenia rodziny.

Sarah mówi, że jedyną barierą, którą należy pokonać, aby polepszyć warunki życia ludzi cierpiących na to schorzenie, jest brak świadomości i wiedzy wśród lekarzy i społeczeństwa na ten temat. Ponieważ przyczyna jest hormonalna a objawy są podobne do choroby afektywnej dwubiegunowej, oznacza to nakładanie się dwóch dziedzin medycznych.

Zdrowie psychiczne jest nadal napiętnowane w społeczeństwie, a cykl menstruacyjny jest nadal postrzegany jako temat tabu, co stwarza podwójny problem.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)
~wiwka
~wiwka 9 miesięcy temu

Jak może prowadzić do chorób jak każda kobieta ma pms, mniejszy lub cięższy. U mnie jest gorzej, bo nie chodzi tylko o przed, ale przede wszystkim o bolsene miesiączki, a z domowych sposobów wyczerpałam już wszystko. Oczywiście, ginekolog powie że najlepiej zajść w ciążę i wtedy hormony się jakoś wyrównują, no ale sorry nie będę zachodzić w ciążę żeby mieć mniej bolsene okresy ;) może znacie jeszcze jakieś babcine sposoby na obniżenie tego bólu?

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...