Zespół napięcia przedmiesiączkowego może prowadzić do chorób psychicznych u kobiet

Wiele kobiet cierpi na skrajne formy napięcia przedmiesiączkowego, które – jak ostrzegają ginekolodzy – mogą prowadzić do psychoz lub ciężkich rodzajów depresji.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zależny od zmian hormonalnych u kobiet i jest też uwarunkowany genetycznie. Prowadzi do niepokojących objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych.

Psychologowie twierdzą, że PMS powoduje dolegliwości takie jak: zmiany nastroju, drażliwość i utrata zaufania do najbliższych osób, co prowadzi do trudności w relacjach osobistych i zawodowych. Dr Nick Panay, ekspert ginekologii z Londynu, powiedział, że PMS może prowadzić do halucynacji, depresji czy psychoz.

Jednak pomimo tego, jak poważny jest to problem, lekarze i studenci medycyny niewiele uczą się na ten temat, a badań dotyczących PMS jest bardzo mało. Dr Panay twierdzi, że kobiety są zawiedzione niskim poziomem edukacji służb zdrowia na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Jest to głównie spowodowane uprzedzeniami społeczeństwa i tym, że jest to temat „tabu”. Część ludzi nie uważa tego schorzenia za prawdziwą chorobę.

„Miałam 14 lat, kiedy pojawiła się u mnie pierwsza miesiączka. Nauczyciele, którzy mnie uczyli, od razu zauważyli zmiany w moim zachowaniu. Przez jeden dzień w tygodniu miałam zmienne nastroje, przez chwilę byłam głośna i nerwowa, po czym stawałam się spokojna i wyciszona. Przez kolejne trzy tygodnie moje zachowanie było bez zmian" – mówi Sarah Bannister, która przeszła wiele dolegliwości związanych z PMS.

"Kilka miesięcy później mój stan się pogorszył. Miałam psychozy i zaczęłam widzieć rzeczy, których nie było. Trafiłam do szpitala.”

Mówiąca o swoich doświadczeniach Sarah, teraz radosna i elokwentna, chce podnieść świadomość na temat PMS, aby inne kobiety nie musiały przechodzić przez trudny okres tak, jak ona.

Po przyjęciu do jednostki specjalizującej się w leczeniu chorób psychicznych u dzieci i młodzieży, jej rodzina zauważyła, że cykl menstrtuacyjny dziewczyny wpływa na występowanie objawów chorób psychicznych. Po przeanalizowaniu dokładnie jej stanu, ekspert ginekologii profesor Shaughn przekonał psychiatrę Sary do rozważenia PMS jako wytłumaczenia tego, co przeżywa.

Sarah została skierowana do specjalistycznej kliniki ginekologicznej, gdzie od razu poddano ją leczeniu hormonalnemu. Kobieta dziękuje swojej rodzinie za to, że obserwowali jej stan, skierowali do właściwych lekarzy i wspierali przez cały ten trudny czas. Sarah dostała implant estrogenowy, a także bierze leki psychotropowe.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne fizyczne i psychiczne zmiany, które określa się jako...

Jednakże, o ile takie zabiegi pomagają powstrzymać zmiany hormonalne, nie leczą tego schorzenia całkowicie. Możliwa jest metoda, zwana histerektomią, która polega na całkowitym wycięciu jajowodów i jajników i prowadzi do zakończenia owulacji.

Jednak jest to bardzo trudna decyzja dla młodej dziewczyny. Wybrać między swoim zdrowiem psychicznym czy możliwością późniejszego założenia rodziny?

Sarah mówi, że jedyną barierą, którą należy pokonać, aby polepszyć warunki życia ludzi cierpiących na to schorzenie, jest brak świadomości i wiedzy wśród lekarzy i społeczeństwa na ten temat. Ponieważ przyczyna jest hormonalna, a objawy są podobne do choroby afektywnej dwubiegunowej, oznacza to nakładanie się dwóch dziedzin medycznych.

Zdrowie psychiczne jest nadal napiętnowane w społeczeństwie, a cykl menstruacyjny jest wciąż postrzegany jako temat tabu, co stwarza podwójny problem.

Natalia Kulik, około miesiąca temu

Newsy

Komentarze (1)
~wiwka
~wiwka 12 miesięcy temu

Jak może prowadzić do chorób jak każda kobieta ma pms, mniejszy lub cięższy. U mnie jest gorzej, bo nie chodzi tylko o przed, ale przede wszystkim o bolsene miesiączki, a z domowych sposobów wyczerpałam już wszystko. Oczywiście, ginekolog powie że najlepiej zajść w ciążę i wtedy hormony się jakoś wyrównują, no ale sorry nie będę zachodzić w ciążę żeby mieć mniej bolsene okresy ;) może znacie jeszcze jakieś babcine sposoby na obniżenie tego bólu?

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...