Trwa ładowanie...

Zespół Sjögrena

Pierwotny zespół Sjögrena jest jedną z najczęściej występujących chorób tkanki łącznej. Charakteryzuje się naciekiem gruczołów wydzielania zewnętrznego przez limfocyty i komórki plazmatyczne oraz obecnością w surowicy różnych przeciwciał. Istnieją hipotezy, że za powstanie procesu zapalnego mogą być odpowiedzialne czynniki zewnętrzne, np. wirusy. Chorobowość w populacji ogólnej waha się ok. 3–4%. Szczyt zachorowań przypada na 4 i 5 dekadę życia, przy czym częściej chorują kobiety.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy zespołu Sjögrena


Wtórny zespół Sjögrena występuje w przebiegu innych chorób oczu o podłożu autoimmunologicznym. Objawy oczne schorzenia to przede wszystkim suchość oczu i piasek pod powiekami. 
Niestety, mimo tak częstego występowania i charakterystycznych objawów, rozpoznanie choroby jest zwykle opóźnione. Jedną z zasadniczych przyczyn jest brak ogólnie przyjętych kryteriów diagnostycznych. Do rozpoznania zespołu Sjögrena, poza badaniem podmiotowym i przedmiotowym, niezbędne jest zastosowanie diagnostyki radiologicznej, histopatologicznej oraz serologicznej.

2. Kryteria rozpoznania zespołu Sjögrena

I. Objawy oczne:


  • suchość oczu odczuwana codziennie przez okres dłuższy niż 3 miesiące, 


  • nawracające wrażenie obecności piasku pod powiekami, 


  • stosowanie substytucji łez częściej niż 3 razy na dobę. 


II. Objawy z jamy ustnej:


  • suchość w jamie ustnej przez okres dłuższy niż 3 miesiące,


  • nawracający lub przetrwały obrzęk ślinianek u osoby dorosłej,


  • konieczność używania płynów przy połykaniu suchego posiłku.


III. Testy oczne:


IV. Badanie histopatologiczne: naciek limfocytarny w wycinku z gruczołu ślinowego wargi dolnej.


V. Zajęcie gruczołów ślinowych
.

VI. Obecność przeciwciał anty-Ro/SS-A, anty-La/SS-B
.

Co wyklucza rozpoznanie choroby?

3. Przebieg zespołu Sjögrena

W przebiegu zespołu Sjögrena występują objawy kliniczne związane głównie z upośledzeniem czynności gruczołów wydzielania zewnętrznego. 
Objawy chorób oczu niezwiązane z zajęciem gruczołów wydzielania zewnętrznego to ogólne osłabienie, spadek masy ciała, wzrost temperatury, bóle i zapalenie stawów, objaw Raynauda, suchość skóry, powiększenie węzłów chłonnych, zmiany w płucach i/lub nerkach, zapalenie naczyń, transformacja nowotworowa, powiększenie śledziony, polineuropatia i neuropatia nerwów czaszkowych. 


Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.