Trwa ładowanie...

Ziarniniak pachwinowy - charakterystyka, objawy, leczenie, profilaktyka

Ziarniniak pachwinowy to zakaźna choroba weneryczna, wywoływana gram-ujemnymi bakteriami Klebsiella granulomatis. Rejonami endemicznymi choroby są przede wszystkim tropikalne i subtropikalne obszary Afryki, Indii czy Ameryki Środkowej. Odbycie stosunku seksualnego z osobą zakażoną może doprowadzić do rozwoju choroby. Ziarniak pachwinowy może również przenosić się na skutek korzystania z tych samych ręczników lub bielizny. Jak przebiega leczenie tej choroby? Co jeszcze warto wiedzieć na temat ziarniniaka pachwinowego?

spis treści

1. Co to jest ziarniniak pachwinowy?

Ziarniniak pachwinowy zaliczany jest do bakteryjnych chorób wenerycznych. Chorobę wywołują gram-ujemne bakterie Klebsiella granulomatis z rodziny Enterobacteriaceae. Rejonami o wysokiej endemiczności występowania ziarniniaka pachwinowego są obszary tropikalne i subtropikalne obszary, takie jak Papua Nowa Gwinea, Południowe Indie, Południowa Afryka, Karaiby, Ameryka Środkowa czy Ameryka Południowa.

Zobacz film: "Seks po 50-tce. Polacy uważają, że musi być nudny?"

Bakterie wywołujące chorobę weneryczną mogą dostać się do naszego organizmu nie tylko wtedy, kiedy uprawiamy seks z osobą zarażoną. Ziarniniakiem pachwinowym możemy zarazić się również wówczas, gdy korzystamy z ręczników lub bielizny chorego. Zwiększone ryzyko zakażenia występuje u osób:

Wśród innych czynników, które sprzyjają zakażeniu wymienić należy również nienależyty sposób dbania o higienę miejsc intymnych.

Szczytowa zachorowalność na ziarniniaka pachwinowego występuje u pacjentów między dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia. Choroba charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, ze skłonnością do nawrotów.

Polecane

2. Objawy ziarniniaka pachwinowego

Pierwsze objawy chorobowe mogą przebiegać w sposób utajony dla pacjenta. W późniejszym czasie na skórze chorego może pojawić się grudka lub podskórny guzek. Z czasem zmiany te przekształcają się w owrzodzenia pokryte ziarniną. Ziarnina to nic innego jak tkanka łączna powstająca w trakcie gojenia się ran.

Specjaliści wyróżniają cztery postacie kliniczne ziarniniaka pachwinowego: wrzodziejącą, brodawkowatą, śluzową oraz mieszaną.

W większości przypadków pacjenci zmagają się z wrzodziejącą postacią choroby. Zmiany chorobowe mogą obejmować obszar narządów płciowych oraz odbytu. Skutkiem samozakażenia są niejednokrotnie zmiany pojawiające się na skórze twarzy, rąk oraz szyi.

Powikłania przewlekłego ziarniniaka pachwinowego obejmują krwawienie, wtórną infekcję, opuchliznę spowodowaną obrzękiem limfatycznym, liczne blizny, deformację narządów płciowych.

3. Diagnozowanie ziarniniaka pachwinowego

Diagnozowanie ziarniniaka pachwinowego polega na przeprowadzeniu badania fizykalnego, a także wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Wyniki badań mikrobiologicznych pozwalają potwierdzić obecność gram-ujemnych bakterii Klebsiella granulomatis z rodziny Enterobacteriaceae w rozmazach tkankowych. Pomocny okazuje się również materiał biopsyjny.

## Leczenie ziarniniaka pachwinowego

Leczenie ziarniniaka pachwinowego jest dość skomplikowane, ze względu na przewlekły charakter choroby. Najczęściej stosowaną metodą leczenia tej choroby wenerycznej jest stosowanie antybiotyków np. streptomycyny, tetracykliny, chloramfenikolu lub trimetoprimu i sulfametaksazolu. Okres podawania środków farmaceutycznych wynosi zwykle od czternastu do dwudziestu jeden dni. Dodatkowo, pacjentom przepisuje się leki stosowane zewnętrznie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Jak uniknąć zakażenia?

Osoby, które chcą uniknąć zakażenia ziarniniakiem pachwinowym powinny stosować odpowiednie zabezpieczenie w trakcie kontaktów seksualnych. Stosowanie prezerwatyw jest jedną z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych form ochrony przed wszelkimi chorobami wenerycznymi.

Profilaktyka tej choroby powinna polegać przede wszystkim na unikaniu przypadkowych kontaków seksualnych. Lekarze zalecają również korzystanie z własnych ręczników, bielizny, a także przedmiotów codziennego użytku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza