Zimne poty – przyczyny, objaw choroby, ryzyko
Zimne poty to objaw, na podstawie którego nie powinno się diagnozować dolegliwości, bowiem mogą one zwiastować zarówno przeziębienie, jak i raka. Jeśli pojawiają się one często, a wraz z nimi inne stany budzące zmartwienia, wówczas należy udać się do lekarza.
1. Przyczyny zimnych potów
Najczęściej zimne poty pojawiają się w codziennych, zwykłych okolicznościach – ochładzają ciało, gdy temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka, są reakcją organizmu na zbyt dużą dawkę wypitego alkoholu. Może być i tak, że zimne poty powodują leki. Jeśli przypomnimy sobie, co jest napisane na opakowaniach środków na przeziębienie i grypę, okaże się, że niemal wszystkie działają napotnie.
Podobnie działanie wykazują leki przeciwdepresyjne, a także sterydowe. Zatem jeśli przyjmuje się tego typu medykamenty, wówczas zimne poty są naturalną reakcją organizmu, którą nie należy się nazbyt przejmować.
2. Objaw zimnych potów
Zalewanie zimnymi potami może być zwiastunem infekcji bakteryjnej tudzież wirusowej. Kiedy nasz organizm się przeziębi i wystąpi gorączka, wówczas możemy doświadczyć zimnych potów.
Może się jednak zdarzyć, że choroba trawiąca nasz organizm jest poważniejsza, bowiem mogą one oznaczać gruźlicę, zapalenie wsierdzia lub szpiku, a także ropnie. Wirus HIV także może ujawniać się poprzez pocenie.
Zimne poty, zwłaszcza jeśli zdarzają się w nocy, mogą być objawem poważniejszych chorób. Po pierwsze nadczynności tarczycy. Jeśli wraz z nimi występuje także drżenie rąk czy kołatanie serca, a nawet znaczne schudnięcie, wówczas należy koniecznie wykonać szereg badań w tym TSH.
Po drugie mogą świadczyć o hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Po trzecie zimne poty mogą zwiastować menopauzę. Znamy to z wielu anegdot: uderzenia ciepła i zimna na przemian.
Po czwarte osoby cierpiące na bezdech senny mogą także odczuwać zimne pocenie. Jest to stan, który najłatwiej zaobserwować podczas snu – kiedy dana osoba chrapie i ma zbyt długie przerwy między jednym a drugim wydawanym dźwiękiem, to czas, by się przebadać. Nieleczenie bezdechu może spowodować nadciśnienie, problemy z pracą serca lub cukrzycą. Ostatnią przyczyną zimnych potów w tej grupie są czynniki idiopatyczne.
Mówi się wówczas o nadmiernej potliwości idiopatycznej, której przyczyn medycyna jeszcze nie poznała.
3. Ryzyko nowotworu
Zimne poty mogą zwiastować także choroby, które bezpośrednio zagrażają życiu człowieka. Mowa tu raku i zaburzeniach neurologicznych. W pierwszym wypadku zimne poty to oznaka wczesnego stadium rozwoju nowotworu.
Najczęściej jest to chłoniak ziarniczy. Podczas rozwoju raka, oprócz zimnych potów, występują także objawy ogólne: gorączka i utrata wagi. W drugim wypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana, bowiem można tu wyróżnić cztery choroby neurologiczne. Autonomiczna dysrefleksja, którą cechuje wysoka aktywność autoimmunologicznego systemu nerwowego, sprawia, że nagle pacjent ma niezmiernie wysokie ciśnienie krwi.
Zimne poty mogą także oznaczać: pourazową jamistość rdzenia, suw czy neuropatię.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.