Trwa ładowanie...

Zioła i suplementy, które mogą podnosić ciśnienie krwi. Sprawdź, czy nie masz ich w apteczce

 Karolina Rozmus
21.01.2022 12:49
Zioła i suplementy, które mogą podnosić ciśnienie krwi. Sprawdź, czy nie masz ich w apteczce
Zioła i suplementy, które mogą podnosić ciśnienie krwi. Sprawdź, czy nie masz ich w apteczce (Getty Images)

Powszechnie stosowane suplementy na bazie ziół – w postaci naparów czy tabletek mogą być szkodliwe. Okazuje się, że w określonych przypadkach mogą podnosić ciśnienie krwi, a nawet prowadzić do tzw. przełomu nadciśnieniowego, stanu, w którym gwałtowne podniesienie ciśnienia może nawet zagrażać życiu.

spis treści

1. Nadciśnienie – czynniki ryzyka

Niemal 10 mln Polaków cierpi – zgodnie z oficjalnymi statystykami – na nadciśnienie. Do powszechnie znanych czynników ryzyka należą zaburzenia lipidowe, otyłość – szczególnie otyłość brzuszna, wiek czy obciążenie rodzinne chorobami serca w wywiadzie.

Wśród działań profilaktycznych wskazuje się przede wszystkim aktywność fizyczną, ale także zbilansowaną dietę. Okazuje się jednak, że także suplementy i napary ziołowe, po jakie sięgamy, mogą mieć negatywny wpływ na ciśnienie krwi.

Zobacz film: "Krótka drzemka obniża ciśnienie"

Eksperci z Mayo Clinic apelują: "Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich suplementach ziołowych, które bierzesz lub planujesz przyjmować, aby dowiedzieć się, czy suplementy te mogą podnieść ciśnienie krwi lub wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie".

2. Johimba lekarska

To gatunek rośliny występującej w zachodniej i środkowej Afryce. Stosowany był w tradycyjnej medycynie afrykańskiej jako afrodyzjak, a jego popularność w ostatnich latach odnotowujemy także na kontynencie europejskim. Wyciąg z kory johimby zawierający substancję o nazwie johimbina jest składnikiem suplementów diety reklamowanych jako poprawiające libido. Jego działanie opiera się na zwiększeniu przepływu krwi i wzmożeniu przesyłania impulsów nerwowych do narządów płciowych.

Jednak badanie, które przyjrzało się zgłoszeniom telefonicznym do California Poison Control System, wykazało, że w latach 200-2006 zgłoszeń związanych z potrzebą interwencji medycznej z powodu zażycia johimby było wyższe w porównaniu z innymi.

Johimba może być niewskazana u osób cierpiących na nadciśnienie czy mających inne problemy z układem krążenia.

3. Ziele dziurawca

Dziurawiec to roślina o charakterystycznych żółtych kwiatach, która rośnie pospolicie na polskich łąkach. Od wieków znana jest z właściwości zdrowotnych. Zawiera silne przeciwutleniacze o nazwie hyperycyna i flawonoidy, a także rutynę i kwercetynę o działaniu przeciwzapalnych i zdolnościach uszczelniania naczyń krwionośnych.

Ma korzystny wpływ na układ nerwowy i stosowany jest m.in. w łagodzeniu stanów depresyjnych, nerwic i stanów lękowych. Ma też działanie rozkurczowe, więc można po niego sięgać, by złagodzić dolegliwości dotykające układ pokarmowy.

Jednak eksperci ostrzegają, że ziele dziurawca może wchodzić w interakcje z szeregiem leków – w tym właśnie antydepresantów i leków przeciwzakrzepowych, ale też doustnych leków antykoncepcyjnych.

Ziele dziurawca może także podnosić ciśnienie krwi – zwłaszcza w połączeniu z tyraminą. Ten aminokwas występuje w wielu produktach spożywczych, których łączenie z zielem dziurawca może prowadzić nawet do tzw. przełomu nadciśnieniowego.

Wśród nich warto wymienić choćby sery różnego rodzaju, czekoladę, orzechy włoskie, czy ekstrakt drożdżowy obecny w wielu dodatkach do produktów spożywczych.

4. Lukrecja

Lukrecja jest rośliną, którą wielu z nas kojarzy z charakterystycznym smakiem czarnych cukierków. Jednak dzięki zawartości glicyryzyny lukrecja ma działanie przeciwwirusowe, bakteriostatyczne i immunosupresyjne. Łagodzi dolegliwości trawienne i wspomaga odkrztuszanie wydzieliny w chorobach układu oddechowego.

Chorzy na nadciśnienie powinni unikać suplementów zawierających lukrecję
Chorzy na nadciśnienie powinni unikać suplementów zawierających lukrecję (Getty Images)

Jednak to właśnie glicyryzyna może też być szkodliwa. Wpływa na poziom potasu i sodu w organizmie. Według brytyjskiego NHS wystarczy spożywać 57 g lukrecji codziennie przez dwa tygodnie, by stworzyć realne zagrożenie wzrostu krwi i niski poziom potasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze