Zioła na wzrok
Coraz więcej osób uskarża się na ból oczu, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i inne dolegliwości spowodowane nadwyrężaniem oczu podczas długotrwałego czytania, pracy przy komputerze lub długiej jazdy samochodem. Rośnie liczba osób, które mają słaby wzrok i są zmuszone nosić okulary. Jednak zmęczonym oczom i pogorszeniu widzenia można zapobiegać. W tym celu należy zakupić zioła oraz stosować dietę bogatą w antyoksydanty i luteinę.
1. Najczęstsze schorzenia oczu
Ból oczu i ich pieczenie to sygnały, których nie warto bagatelizować. Przekrwienie oczu może być jedynie zmęczeniem nadwyrężenia wzroku, ale czasami jest to objaw choroby. Do najbardziej powszechnych schorzeń oczu należą:
- wylew podspojówkowy – zwykle pojawia się bez konkretnej przyczyny i jest zupełnie bezbolesny, jego leczenie polega na przyjmowaniu leków uszczelniających naczynia krwionośne i preparatów z wapniem;
- zapalenie spojówek – może być infekcyjne, nieinfekcyjne lub towarzyszące innym schorzeniom;
- zespół suchego oka – w jego profilaktyce stosowane są krople nawilżające;
- zapalenie rogówki – wywołane przez czynniki bakteryjne, wirusowe i grzybicze, do jego symptomów należą: silny ból, podrażnienie oka, łzawienie i światłowstręt;
- zapalenie błony naczyniowej – jest bardzo bolesne i może doprowadzić do zupełnego zaniewidzenia;
- ostry atak jaskry – może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się silnym i nagłym bólem głowy, bólem oczu, wymiotami, nudnościami i pogorszeniem widzenia;
- zaćma – postępujące zmętnienie soczewki, które usuwa się w czasie operacji;
- zwyrodnienie plamki żółtej – główna przyczyna utraty wzroku u osób starszych.
2. Zioła na dobry wzrok
W zapobieganiu chorobom oczu i pogorszeniu widzenia, w pierwszej kolejności wypróbuj zioła lecznicze. Ich zaletą są nie tylko medyczne właściwości, ale i stosunkowo niska cena. Preparaty ziołowe najlepiej stosować w formie kompresów. Oczu nie należy płukać naparami, aby nie dostały się do nich małe fragmenty liści, które mogą wywołać stan zapalny. Do sprawdzonych ziół należą:
- świetlik lekarski – ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, ponadto łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk, można kupić go w postaci żelu i torebek ekspresowych do przygotowania kompresów;
- rumianek pospolity – łagodzi i działa przeciwzapalnie, jest wskazany do zmęczonych oczu, poza tym jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek;
- nagietek lekarski – sprawdza się przy podrażnieniach gałek ocznych i łzawieniu;
- gorzknik kanadyjski – na zmęczone oczy;
- gwiazdnica pospolita – świetna na zaczerwienione oczy.
Prawidłowe funkcjonowanie oczu warto wspomóc także przez doustne przyjmowanie wyciągu z borówki brusznicy. Zawiera on antocyjany zwiększające elastyczność naczyń krwionośnych, które zapobiegają stanom zapalnym w siatkówce oka i pomagają w regeneracji barwnika odpowiedzialnego za proces widzenia.
Niekiedy zioła nie wystarczą, aby poprawił się stan oczu. Wówczas warto sięgnąć po krople. Są ich różne rodzaje, na przykład:
- krople na przekrwione oczy,
- krople do oczu na zapalenie spojówek,
- krople nawilżające.
Działanie tych ostatnich polega na pokryciu powierzchni gałki ocznej cienką warstwą, która zapobiega wysychaniu oka i zmniejsza tarcie powieki o gałkę oczną.
Co na wzrok? Warto zadbać o profilaktykę i unikać przemęczania oczu. Jeśli pojawią się pierwsze niepokojące sygnały, na przykład ból, warto zastosować zioła, krople lub okulary żelowe i ograniczyć czynności, które powodują nadwyrężanie wzroku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.