Trwa ładowanie...

Zioła na wzrok

Avatar placeholder
31.01.2019 23:10

Coraz więcej osób uskarża się na ból oczu, zaczerwienienie, niewyraźne widzenie i inne dolegliwości spowodowane nadwyrężaniem oczu podczas długotrwałego czytania, pracy przy komputerze lub długiej jazdy samochodem. Rośnie liczba osób, które mają słaby wzrok i są zmuszone nosić okulary. Jednak zmęczonym oczom i pogorszeniu widzenia można zapobiegać. W tym celu należy zakupić zioła oraz stosować dietę bogatą w antyoksydanty i luteinę.

spis treści

1. Najczęstsze schorzenia oczu

Ból oczu i ich pieczenie to sygnały, których nie warto bagatelizować. Przekrwienie oczu może być jedynie zmęczeniem nadwyrężenia wzroku, ale czasami jest to objaw choroby. Do najbardziej powszechnych schorzeń oczu należą:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 • wylew podspojówkowy – zwykle pojawia się bez konkretnej przyczyny i jest zupełnie bezbolesny, jego leczenie polega na przyjmowaniu leków uszczelniających naczynia krwionośne i preparatów z wapniem;
 • zapalenie spojówek – może być infekcyjne, nieinfekcyjne lub towarzyszące innym schorzeniom;
 • zespół suchego oka – w jego profilaktyce stosowane są krople nawilżające;
 • zapalenie rogówki – wywołane przez czynniki bakteryjne, wirusowe i grzybicze, do jego symptomów należą: silny ból, podrażnienie oka, łzawienie i światłowstręt;
 • zapalenie błony naczyniowej – jest bardzo bolesne i może doprowadzić do zupełnego zaniewidzenia;
 • ostry atak jaskry – może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się silnym i nagłym bólem głowy, bólem oczu, wymiotami, nudnościami i pogorszeniem widzenia;
 • zaćma – postępujące zmętnienie soczewki, które usuwa się w czasie operacji;
 • zwyrodnienie plamki żółtej – główna przyczyna utraty wzroku u osób starszych.

2. Zioła na dobry wzrok

W zapobieganiu chorobom oczu i pogorszeniu widzenia, w pierwszej kolejności wypróbuj zioła lecznicze. Ich zaletą są nie tylko medyczne właściwości, ale i stosunkowo niska cena. Preparaty ziołowe najlepiej stosować w formie kompresów. Oczu nie należy płukać naparami, aby nie dostały się do nich małe fragmenty liści, które mogą wywołać stan zapalny. Do sprawdzonych ziół należą:

 • świetlik lekarski – ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, ponadto łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk, można kupić go w postaci żelu i torebek ekspresowych do przygotowania kompresów;
 • rumianek pospolity – łagodzi i działa przeciwzapalnie, jest wskazany do zmęczonych oczu, poza tym jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek;
 • nagietek lekarski – sprawdza się przy podrażnieniach gałek ocznych i łzawieniu;
 • gorzknik kanadyjski – na zmęczone oczy;
 • gwiazdnica pospolita – świetna na zaczerwienione oczy.

Prawidłowe funkcjonowanie oczu warto wspomóc także przez doustne przyjmowanie wyciągu z borówki brusznicy. Zawiera on antocyjany zwiększające elastyczność naczyń krwionośnych, które zapobiegają stanom zapalnym w siatkówce oka i pomagają w regeneracji barwnika odpowiedzialnego za proces widzenia.

Niekiedy zioła nie wystarczą, aby poprawił się stan oczu. Wówczas warto sięgnąć po krople. Są ich różne rodzaje, na przykład:

 • krople na przekrwione oczy,
 • krople do oczu na zapalenie spojówek,
 • krople nawilżające.

Działanie tych ostatnich polega na pokryciu powierzchni gałki ocznej cienką warstwą, która zapobiega wysychaniu oka i zmniejsza tarcie powieki o gałkę oczną.

Co na wzrok? Warto zadbać o profilaktykę i unikać przemęczania oczu. Jeśli pojawią się pierwsze niepokojące sygnały, na przykład ból, warto zastosować zioła, krople lub okulary żelowe i ograniczyć czynności, które powodują nadwyrężanie wzroku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Dieta na dobry wzrok
Zioła na wzrok
Zioła na wzrok (Zdjęcie autorstwa: PublicDomainPictures / CC0 1.0)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza