Ziołowe syropy na kaszel
Kaszel zostaje wywołany na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Choremu dokuczają nagłe skurcze ścian klatki piersiowej, co powoduje, że musi gwałtownie wyrzucać powietrze z płuc. Różne syropy, m.in. ziołowe leczą ten problem...
1. Przyczyny kaszlu
Kaszel jest częstym objawem chorobowym. Każdy z nas w swoim życiu cierpiał na tę dolegliwość. Kaszel powstaje na skutek dostania się do dróg oddechowych ciała obcego (np. może do tego dojść w trakcie jedzenia, kiedy nawet okruszek chleba „poleci nie tam, gdzie trzeba”). Innym powodem powstawania kaszlu jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Kaszel dzielimy na dwa rodzaje: suchy i mokry.
- Kaszel suchy – powstaje po przebytych infekcjach wirusowych dróg oddechowych, mimo leczenia może się utrzymywać nawet do 4 tygodni – podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych długo się goją.
- Kaszel mokry – wyrzucaniu powietrza z płuc towarzyszy wydzielina ropna lub śluzowa. Cierpiący na ten uporczywy kaszel ma męczące napady, ponieważ usuwanie wydzieliny jest bardzo trudne. Ten stan niestety negatywnie wpływa nie tylko na proces oddychania, ale także na układ krążenia. W płucach jest zwiększone ciśnienie, a to utrudnia powrót krwi żyłami do serca, serce natomiast nie pracuje prawidłowo, rośnie ciśnienie w prawej komorze.
2. Syrop na kaszel
Syrop to lekarstwo, które łagodzi kaszel i osłania drogi pokarmowe, jeśli są one podrażnione jakimś lekiem. Ważnym składnikiem syropu jest cukier, od jego rodzaju zależy kolor i smak syropu. Na kaszel pomagają ziołowe syropy. Te ważne zioła to prawoślaz lekarski i babka lancetowata.
3. Zioła na kaszel
3.1. Prawoślaz lekarski
W Polsce to zioło należy do roślin uprawnych. Ciekawostką jest, że prawoślazem lekarskim leczył się sam Karol Wielki. Dzięki niemu prawoślaz lekarski rozprzestrzenił się w całej Europie. Roślina cieszy się popularnością w kuchni, ma zastosowanie w cukiernictwie. Stosowana jest na kaszel mokry, ponieważ działa wykrztuśnie. W medycynie jest używana do łagodzenia stanów zapalnych dróg oddechowych, a więc różnych podrażnień, uszkodzeń nabłonka, wrzodów żołądka, nadkwaśności i zaparć. Syrop z tej rośliny polecany jest w problemach górnych dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, kaszel, ból gardła, przeziębienie). Prawoślaz lekarski używany jest do gorących okładów, które stosuje się na trudno gojące się rany lub wrzody, czasem na czyraki. Służy także do lewatyw.
3.2. Babka lancetowata
Ta roślina od lata jest znana w lecznictwie ziołowym. Rośnie dziko na polskich łąkach, pastwiskach, a nawet w wysokich Tatrach. Jest stosowana w kuchni: liście można gotować jak kapustę i dodawać do sałatek. Suszone liście są składnikiem herbaty i pewnych rodzajów tytoniu fajkowego. Oczywiście należy pamiętać, że samemu nie wolno zrywać żadnych ziół i dodawać ich do herbaty czy stosować w kuchni. Babka lancetowata jako lekarstwo działa przeciwzapalnie w jamie ustnej, gardle i przewodzie pokarmowym - wchodzi w skład syropów na kaszel. Wyciąg z niej działa wykrztuście i wpływa na regenerację uszkodzonego nabłonka. Babka lancetowata rozluźnia mięśnie gładkie dróg oddechowych, dzięki niej odkrztuszanie zalegających wydzielin jest łatwiejsze.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.