Zjedz 30 minut przed posiłkiem. Utrzyma cukier w ryzach
Zbyt wysoki cukier po jedzeniu? Tego problemu pomoże się pozbyć morwa biała. To roślina o niezwykle cennych właściwościach, zalecana między innymi osobom zmagającym się z cukrzycą i otyłością. Przy suplementacji należy jednak zachować ostrożność, bo może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.
1. Morwa biała na obniżenie cukru
Morwa biała o niepozornych owocach podobnych do jeżyny ma cenne zdrowotne właściwości. Jest źródłem między innymi błonnika pokarmowego, witaminy C oraz witamin z grupy B, a także żelaza, cynku, wapnia czy magnezu.
Zawiera także polifenole oraz związek o nazwie DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina). Spowalnia on rozkład skrobi na cukry proste i przeciwdziała hiperglikemii po jedzeniu.
Dlatego zaleca się ją osobom zmagającym się z zaburzeniami glikemii po posiłku oraz z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Dowiedziono, że morwa wpływa na obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy.
By spowolnić proces rozkładu cukru, należy przyjmować ją pół godziny przed posiłkiem. Tym samym zmniejsza się gwałtowność skoków glukozy po jedzeniu.
Ekstrakt z morwy białej może też zmniejszać łaknienie, więc jest ona również zalecana osobom, które zmagają się z nadwagą i otyłością.
2. Zachowaj ostrożność przy suplementacji
Ekstrakt z morwy można stosować przez trzy miesiące (1-2 g w postaci naparu, trzy razy dziennie lub 1-2 tabletki dziennie), ale zawsze warto to skonsultować z lekarzem ze względu na możliwe interakcje z lekami i skutki uboczne.
Morwa biała może wchodzić w interakcję z lekami przeciwcukrzycowymi. Takie połączenie może powodować zbyt gwałtowny spadek cukru we krwi.
Morwa może też wpływać na metabolizm lipidów i nasilać działanie leków hipolipemicznych.
Brakuje też badań na temat bezpieczeństwa suplementowania morwy białej u kobiet w ciąży oraz kobiet w okresie laktacji, dlatego lepiej w ogóle z niej zrezygnować.
Stosowanie suplementów z morwą białą może spowodować pewne skutki uboczne ze strony układu pokarmowego jak m.in. wzdęcia, zaparcia czy biegunka, dlatego warto skonsultować ich przyjmowanie ze swoim lekarzem.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.