Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Złamania kości śródręcza i palców ręki - objawy i leczenie

Avatar placeholder
13.07.2021 16:29
Złamania kości śródręcza i palców ręki
Złamania kości śródręcza i palców ręki (Zdjęcie autorstwa Sherman Geronimo-Tan / CC BY 2.0)

Złamania kości śródręcza i palców ręki nie należą do częstych złamań, jednak większość przypadków dotyczy osób uprawiających sporty, np. boks. Śródręcze zbudowane jest z pięciu kości. Pierwsza z nich jest zawsze najkrótsza i najbardziej masywna. W anatomii kości śródręcza numeruje się od I do V, używając cyfr rzymskich. Kości śródręcza zaliczane są do kości długich. W ich budowie wyróżnia się trzon, podstawę i głowę. Złamania najczęściej dotyczą piątej kości, określane są one mianem „złamań bokserskich”. Gdy dochodzi do urazu, pojawia się ból, zasinienie, obrzęk, zniekształcenie palca.

spis treści

1. Objawy złamania kości palców

Śródręcze składa się z pięciu kości palców, które w potocznej mowie określamy kolejno kciukiem, palcem wskazującym, środkowym, serdecznym oraz małym. Każdy z palców zbudowany jest z trzech paliczków, poza kciukiem, który tworzą tylko dwa paliczki. Paliczki są kośćmi niezwykle kruchymi i podatnymi na wszelkie urazy, dlatego tak często dochodzi do ich uszkodzeń. Przyczyną złamania kości śródręcza mogą być uderzenia, upadki, kontuzje doznane podczas uprawiania sportów lub bójek, przygniecenie ciężkim przedmiotem, przyciśnięcie drzwiami, uderzenie bokserskie.

Przy złamaniu kości śródręcza i palców pojawia się bolesny obrzęk, opuchlizna, często powstaje także krwiak i zasinienie bolesnego miejsca, może także dojść do przestawienia i deformacji palca, występują problemy z poruszaniem dłonią i palcami, wszelkim ruchom towarzyszy ból. Zaburzeniu ulega także praca stawów, pojawia się uczucie sztywności. Dłonie umożliwiają nam wykonywanie różnorodnych czynności, dlatego tak często dochodzi do złamań kości śródręcza i palców.

2. Leczenie złamań kości śródręcza

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania ręki"

Złamania kości śródręcza i palców ręki muszą być leczone chirurgicznie, poza tym potrzebna jest także rehabilitacja, aby zachować sprawność ręki. Złamania bez przemieszczenia można leczyć zachowawczo unieruchomieniem w opatrunku gipsowym. W przypadku niepodjęcia leczenia, mogą pojawić się poważne powikłania, jak np. przewlekłe zapalenia czy powstanie stawu rzekomego.

Kości śródręcza bardzo często ulegają nie tylko złamaniom, ale i stłuczeniom. Stłuczenia, choć teoretycznie są mniej groźne od złamań, często mogą powodować podobnie uciążliwe objawy. W przypadku stłuczeń w obrębie kciuka i małego palca, leczenie może trwać wyjątkowo długo. Gdy powstają tzw. kamiennie krwiaki (zmiany w okolicy poduszeczek), wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza. Specjalista nakłuwa powstałe krwawe zmiany, co znacznie przyśpiesza proces gojenia. Do stłuczeń równie często dochodzi w obrębie opuszek palców. Tym urazom zazwyczaj towarzyszą krwiaki, pojawiające się pod płytką paznokciową. Gdy krwiak się powiększa, narasta wówczas obrzęk dłoni, powoduje to wzmożony ból. Tego rodzaju stłuczenia leczone są zabiegowo. Lekarz usuwa krwiak poprzez wykonanie małego otworu w płytce paznokcia.

Nierzadko dochodzi także do stłuczenia ścięgien. Przez pierwsze 12 godzin poszkodowany nie odczuwa jakichkolwiek objawów, jednak wraz z upływem czasu ból narasta. Leczenie polega na unieruchomieniu ręki w gipsie. Dłoń pozostaje unieruchomiona przez kolejny tydzień. Po tym czasie objawy powinny minąć, choć czasami pozostaje lekki ból przy poruszaniu ręką.


Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze