Trwa ładowanie...

Złe samopoczucie, osłabienie i ból głowy. IMGW ostrzega: 70 proc. z nas może mieć objawy choroby fenowej

Avatar placeholder
27.05.2022 15:32
Złe samopoczucie, osłabienie i ból głowy. Poznaj objawy choroby fenowej
Złe samopoczucie, osłabienie i ból głowy. Poznaj objawy choroby fenowej (Getty Images)

Końcówka maja wyjątkowo nas nie rozpieszcza. Weekend zapowiada się pochmurny, chłodny i... wietrzny. Synoptycy IMGW przewidują, że w piątek i sobotę mogą pojawić się niebezpieczne zjawiska pogodowe, które mogą źle wpływać na nasze samopoczucie. Zwróć uwagę na te objawy. To może być choroba fenowa.

spis treści

1. IMGW wydało ostrzeżenie dla tych regionów Polski

Pogoda w ostatni weekend maja zapowiada się pochmurna i chłodna. Przelotne opady deszczu i burze możliwe będą niemal w całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał nawet ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla północnej części Polski.

Wiatr bywa przyjemnym zjawiskiem, zwłaszcza lekki wiaterek, który przyjemnie chłodzi i orzeźwia. Natomiast ten silny, porywisty, źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Niektórzy z nas odczuwają wtedy nieprzyjemne dolegliwości i skarżą się na gorsze samopoczucie. Wielu naukowców pochyliło się nad tym zagadnieniem.

Zobacz film: "Lekarze muszą edukować pacjentów. Nie wiedzą, jak dbać o zdrowie"

IMGW szacuje, że zmiany pogody przynoszące silne podmuchy nieprzyjemnego, silnego wiatru mogą być odpowiedzialne za gorsze samopoczucie nawet 70 proc. społeczeństwa.

Badania wykazały, że silny wiatr:

  • nawet o 50 proc. zwiększa częstotliwość mrugania,
  • utrudnia uzyskanie pozytywnych stanów emocjonalnych, nasila stany lękowe, stres,
  • obniża zdolność koncentracji,
  • może zaburzać rytm dobowy i powodować problemy ze snem.
Zmiany pogody wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Zmiany pogody wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Gdy wieje wiatr fenowy, ludzie uzyskują wyższe wyniki na skalach neurotyzmu: złego samopoczucia, nerwowości, irytacji i nie radzą sobie z trudnymi emocjami. Najczęściej wtedy nasilają się stany depresyjne i pogłębiają się objawy chorób psychicznych. Uczeni wywnioskowali, że przy takiej pogodzie zwiększa się też liczba prób samobójczych.

Zobacz także: Meteopatia, czyli jak pogoda wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

2. Choroba fenowa odbija się na samopoczuciu. 70 proc. z nas może mieć te objawy

Gwałtowne zmiany siły wiatru i nagłe spadki lub wahania ciśnienia atmosferycznego mocno oddziałują na organizm. Dolegliwości wywołane przez wiatr typu fenowego (np. halny, sirocco, chamsin) nazywa się chorobą fenową. Najczęściej zmagają się z nią osoby, które są szczególnie podatne na zmiany pogodowe.

Objawów tej choroby jest bardzo wiele, ale do tych najważniejszych należą migrenowe bóle głowy, zaburzenia snu, osłabienie i niepokój. U chorych na serce mogą wystąpić zaburzenia jego rytmu.

Naukowcy sądzą, że podczas wichur część osób przeżywa silny kryzys emocjonalny, są pogrążeni w depresji i cierpieniu. Mogą im również towarzyszyć myśli samobójcze.

Porywisty wiatr utrudnia również zasypianie i zakłóca sen, co znacznie odbija się samopoczuciu przy porannym wstawaniu.

Natomiast są osoby, które podczas wietrznych dni mają tyle energii w sobie, że mogłyby przenosić góry. Odczuwają wyjątkowe poczucie szczęścia, nieopisaną radość i wyzwalają w sobie ogromne pokłady motywacji do działania. W opinii naukowców takie euforyczne zachowania są najczęściej reakcją na stres.

Statystyki pokazują, że podczas silnego wiatru odnotowuje się więcej udarów mózgu i wypadków.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze