Trwa ładowanie...

Błażej Waśkowiak nie żyje. Ta choroba atakuje głównie młodych mężczyzn

Zmarł 33-letni piłkarz. Ta choroba dotyka głównie młodych
Zmarł 33-letni piłkarz. Ta choroba dotyka głównie młodych (Facebook/screen)

Błażej Waśkowiak, były piłkarz oraz trener Sparty Szamotuły, walczył z nowotworem od ponad dziesięciu lat. Niestety w wieku 33-lat przegrał z chorobą.

spis treści

1. Błażej Waśkowiak zmarł na raka jądra

"Z przykrością informujemy, że dzisiaj w nocy odszedł do nieba nasz kolega Błażej Waśkowiak" - poinformował na Facebooku profil "Sportowy Kaźmierz". Mężczyzna był mieszkańcem Sokolnik Wielkich w gminie Kaźmierz.

Piłkarz od 2011 roku chorował na raka jądra. Chemioterapia przyniosła efekt, ale po trzech latach konieczna była operacja usunięcia guza przestrzeni zaotrzewnowej. Zabieg przyniósł efekt do tego stopnia, że Waśkowiak mógł wznowić pracę.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Niestety choroba dała o sobie znać ponownie w lutym 2021 roku. Pojawiły się przerzuty do węzłów chłonnych, otrzewnej i wątroby. Dzięki leczeniu po raz kolejny Waśkowiak mógł wrócić do pracy.

Niestety w lipcu stan piłkarza znacznie się pogorszył. Lekarze odmówili dalszej chemioterapii, ponieważ ta, którą podali jako ostatnią, nie przyniosła skutku w leczeniu wątroby. Jedyną nadzieją była operacja za 20 tys. zł w Hanowerze, na którą środki zbierano w internecie. Błażej Waśkowiak mówił o niej w rozmowie z portalem szamotuly.naszemiasto.pl.

- Mam jeszcze tak wiele do zrobienia i dlatego teraz potrzebuje zwrócić się do Was o pomoc. (...). Trzymajcie za mnie kciuki, chcę i muszę wygrać tą ciężką i niesprawiedliwą walkę - podkreślał.

2. Rak jądra to jeden najczęstszych nowotworów u młodych mężczyzn

Rak jądra, w odróżnieniu od raka prostaty, nie jest tak częstym nowotworem diagnozowanym u mężczyzn. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 000 osób i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Niemniej w dalszym ciągu wiele osób nie potrafi rozpoznać symptomów świadczących o chorobie. Które z nich są najbardziej charakterystyczne?

- Najczęstszym objawem nowotworu jądra jest wyczuwalny w mosznie niebolesny guz, niedający żadnych innych objawów. Czasami pojawia się także uczucie ciężkości jądra i uczucie ciągnięcia za powrózek nasienny. Tak naprawdę w większości przypadków pojawiają się tylko te trzy objawy. Kiedy guz zaczyna rosnąć, zauważamy powiększenie moszny – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Krzysztof Tupikowski, kierownik Pododdziału Urologii z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Dr Tupikowski podkreśla, że rak jądra rozwija się po cichu i przez bardzo długi czas nie objawia się dolegliwościami bólowymi – stwierdza się je zaledwie u co piątego chorego. Mężczyźni często bagatelizują objawy, niektórzy wstydzą się do nich przyznać.

- Rzadko pierwszymi objawami choroby mogą być np. ból w mosznie, ból brzucha, bóle kostne czy bóle w okolicy kręgosłupa. Te symptomy świadczą już o zaawansowanej chorobie, czyli takiej, w której nowotwór dał już przerzuty do innych narządów. Zdarza się, że wykrywamy przypadkowo guza jądra podczas badania USG moszny – podkreśla lekarz.

Dr Tupikowski dodaje, że USG moszny jest wskazane w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości w obrębie tej części ciała. Przynajmniej raz w roku powinno być też wykonywane przez mężczyzn po 30 r.ż.

- W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości w obrębie moszny, nieważne czy bolesnej, czy nie, należy w pierwszej kolejności udać się do urologa na to badanie. Jest ono małoinwazyjne i niebolesne, pozwala wykryć guza – podkreśla lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze