Była przyczyną śmierci Kaczmarka. Jest mylona z chorobą Parkinsona
Odszedł Jan A.P. Kaczmarek. Znany kompozytor od dłuższego czasu zmagał się z ciężką i nieuleczalną chorobą. O śmierci artysty poinformowała Polska Fundacja Muzyczna, która powołuje się na informacje otrzymane od żony.
1. Nie żyje wybitny kompozytor
Jan Andrzej Paweł Kaczmarek to polski kompozytor, autor muzyki do ponad 70 filmów i laureat wielu nagród, w tym Nagrody Akademii Filmowej. Był też pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk.
W styczniu ubiegłego roku żona artysty poinformowała o chorobie. U kompozytora zdiagnozowano MSA - zanik wieloukładowy. Na chorobę neurologiczną nie ma lekarstwa.
"Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami... Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek" - czytamy w poście na Facebooku.
MSA często mylone jest z chorobą Parkinsona, a nawet nowoczesna medycyna nie jest w stanie zbyt wiele poradzić. Stan Jana A.P. Kaczmarka nieustannie się pogarszał z powodu powikłań. Córka artysty założyła nawet zbiórkę, by móc opiekować się tatą w domu.
"Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Wymaga dużo pomocy innych osób, a także sprzętu, np. wózka inwalidzkiego. Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi" - pisała Anastazja Davis na platformie crowdfundingowej.
2. Zanik wieloukładowy
MSA najczęściej manifestuje się po 60. roku życia. Rzadka choroba zwyrodnieniowa zaliczana jest to tzw. atypowych parkinsonizmów. Zanik wieloukładowy występuje samoistnie, choć niektóre badania powiązały jego rozwój z narażeniem na metale ciężkie i pestycydy.
W przebiegu choroby dochodzi do zaniku neuronów oraz oligodendrocytów. Wśród objawów wymienia się problemy z koordynacją ruchową, sztywność i drżenie mięśni, ataksję i trudności z regulacją temperatury ciała.
U chorych może też wystąpić niedociśnienie ortostatyczne, czyli nagła zmiana ciśnienie podczas zmiany pozycji, co skutkuje omdleniem. Z czasem dochodzi do zaburzeń mowy, problemów z oddawaniem moczu oraz trudności z oddychaniem podczas snu.
Nie ma skutecznej metody leczenia zaniku wieloukładowego. Terapia polega na łagodzeniu objawów, jednak ze względu na szybki przebieg, z czasem dochodzi do coraz większej niepełnosprawności.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.