Zmarł po przedawkowaniu popularnej witaminy. "Nie było ostrzeżenia"
Sprawa 89-latka, który zmarł w wyniku przedawkowania witaminy D, stała się przedmiotem procesu. Mężczyzna przez dziewięć miesięcy zażywał suplement, a kiedy trafił do szpitala, na skuteczną pomoc było za późno. Koroner wskazał winnego.
1. Miał hiperkalcemię. Skutek przedawkowania witaminy
David Mitchener, 89-letni emerytowany biznesmen z Wielkiej Brytanii został przyjęty do szpitala z powodu hiperkalcemii. To przekraczające normę stężenie wapnia we krwi - powyżej 2,75 mmol/l (11 mg/dl).
Wapń jest kluczowy dla organizmu, m.in. dla zdrowia kości, układu nerwowego i układu krzepnięcia, a także mięśni, w tym mięśnia sercowego. Jego nadmiar może jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Za ponad 90 proc. przypadków hiperkalcemii odpowiada nadczynność przytarczyc oraz choroby onkologiczne, jednak nadmierna suplementacja witaminy D, która sprzyja wchłanianiu wapnia, również może przyczyniać się do nadmiernego stężenia pierwiastka we krwi.
Tak było w przypadku 89-latka, czego dowodzi raport Jonathana Stevensa, zastępcy koronera z Surrey. Trwające od czerwca aż do końca grudnia śledztwo ujawniło u zmarłego Brytyjczyka toksyczny poziom witaminy D, która spowodowała kaskadę problemów zdrowotnych.
O przedawkowaniu witaminy D mówi się, gdy stężenie w surowicy krwi przekracza 60 ng/m, natomiast o zatruciu - gdy poziom witaminy jest wyższy niż 100 ng/ml.
"Badanie przedśmiertne wykazało poziom witaminy D na poziomie 380 (maksymalny poziom rejestrowany przez laboratorium" - czytamy w raporcie koronera.
2. Koroner ostrzega: zgonów może być więcej
Raport wskazuje, że głównymi przyczynami śmierci seniora była niewydolność serca i nerek, nadmierne stężenie wapnia i toksyczność witaminy D.
W raporcie koroner zwrócił uwagę, że na opakowaniu bądź ulotce informacyjnej suplementu, który zażywał Brytyjczyk, "nie było ostrzeżenia szczegółowo opisującego konkretne ryzyko lub skutki uboczne przyjmowania suplementów witaminy D". Stevens wyraził również obawy, że przypadków zgonów wskutek przedawkowania może być więcej, jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania.
"Suplementy witaminowe mogą wiązać się z potencjalnie bardzo poważnym ryzykiem i skutkami ubocznymi, jeśli są przyjmowane w nadmiarze" - ostrzega koroner i apeluje do producentów suplementów oraz organów regulacyjnych, by zadbali o zwiększenie świadomości konsumentów na temat bezpiecznego zażywania suplementów diety.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.