Zmarła z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych. Przepisał je lekarz
Diane Bell cierpiała z powodu bólu nóg. Lekarz przepisał jej leki przeciwbólowe z kodeiną. Bell szybko się od nich uzależniła. Potem zaczęła też przyjmować leki swojego partnera w połączeniu z własnymi. To nie mogło skończyć się dobrze.
1. Uzależnienie od leków przeciwbólowych
51-letnia Diane Bell miała troje dzieci i pięcioro wnuków. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem zmarła z powodu niewydolności narządów. Był to skutek uzależnienia od leków przeciwbólowych.
Diane miała objawy odstawienia kodeiny. Jej lekarz rodzinny przepisał kobiecie kolejną dawkę leków, po to żeby uśmierzyć ból nóg, na który cierpiała.
Bell zmarła z powodu toksycznego poziomu leków przeciwbólowych we krwi. Jej ciało znalazł partner, który tego dnia wcześniej wrócił do domu. Diane była już umówiona na leczenie w klinice uzależnień. Niestety, nie doczekała pierwszej wizyty.
Jak doszło do uzależnienia i śmierci kobiety? Sprawę badała prokuratura.
2. Śmiertelne, wieloletnie uzależnienie
Diane przez wiele lat była uzależniona od leków przeciwbólowych. Od 2014 roku oprócz swoich medykamentów dodatkowo przyjmowała leki swoich partnerów. Nie stroniła też od alkoholu. W grudniu przed śmiercią odczuwała silne skutki odstawienia kodeiny.
Zgłosiła się wtedy do swojego lekarza z prośbą o nowe recepty. Zapewniła, że nie bierze żadnych dodatkowych leków. Lekarz, który wiedział już wcześniej o uzależnieniu Diane przez te lata, starał się ją wspomóc, zmniejszając kolejne dawki leku.
Sekcja zwłok wykazała, że Diane cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, miała powiększone serce i otłuszczoną wątrobę. Z raportu toksykologicznego wynikało, że w jej krwi była wysoka zawartość kodeiny i leków przeciwdepresyjnych. Przyjmowanie ich razem może nasilać efekty uboczne.
Nie ma dowodów na to, że Diane chciała celowo się skrzywdzić. Przyjęła nadmierną ilość leków, których nie powinno się ze sobą łączyć. Każdy z nich był przepisany przez lekarza, Diane nie brała nielegalnych narkotyków.
Jej śmierć była prawdziwym szokiem dla całej rodziny. Żaden moment nie jest dobry na stratę członka rodziny, ale czas przed Bożym Narodzeniem jest szczególnie trudny.
3. Uzależnienie od opioidów
Wielka Brytania od lat zmaga się z rosnącym uzależnieniem mieszkańców od opioidów. Większość leków przeciwbólowych zapisywanych na receptę jest oparta właśnie na tych substancjach czynnych.
Lekarze i naukowcy ostrzegają, że coraz częstsze podawanie pacjentom takich leków prowadzi do wzrostu uzależnień, a co za tym idzie przedawkowania i śmierci. Mówi się nawet o epidemii zażywania opioidów.
Opioidy należą do substancji, które bardzo szybko uzależniają. Znaczny odsetek osób, które kiedykolwiek sięgnęły po leki na bazie opioidów stało się osobami uzależnionymi.
Uzależnieniu od opioidów sprzyja też intencja przyjmowania tych medykamentów. Bardziej narażone są osoby, które przyjmują lek w celu poradzenia sobie z problemami psychicznymi oraz te, które przewlekle używają jednej dawki leku w celach przeciwbólowych.
Zażywanie leków opioidowych powinno być ściśle konsultowane z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.