Trwa ładowanie...

Planowane duże zmiany dla kierowców. Obowiązkowe badania dla tej grupy

 Paula Jakubasik
13.03.2024 12:20
Zmiany dla kierowców 65+. Kto nie powinien jeździć samochodem?
Zmiany dla kierowców 65+. Kto nie powinien jeździć samochodem? (East News / Getty Images)

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez samochodu. Pojawiły się plany, aby kierowcy powyżej 65. roku życia przechodzili obowiązkowe badania psychologiczne. Od 2024 roku w Polsce planowane są zmiany w prawie jazdy, które wprowadzą nowe przepisy dotyczące osób starszych

spis treści

1. Duże zmiany dla kierowców

Wraz z wiekiem następuje pogorszenie zdolności koncentracji i skupiania uwagi, powszechne są też problemy ze słuchem i wzrokiem. Dolegliwości te nie dotyczą wszystkich 65-latków, ale Komisja Europejska doszła do wniosku, że warto sprawdzać ich stan zdrowia.

Już w tym roku są plany zmiany przepisów - kierowcy powyżej 65 r.ż., którzy mają zamiar nadal jeździć samochodem, będą musieli wykonać obowiązkowe badania. Testy będą sprawdzać koordynację ruchową, refleks oraz umiejętność koncentracji.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

Dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników kierowcy będą mieć przedłużone prawo jazdy. Niestety uzyskanie negatywnych rezultatów może skutkować utratą uprawnień do prowadzenia samochodu.

Maksymalny termin ważności prawa jazdy dla seniorów najpewniej zostanie skrócony do 5 lat, a osoby w wieku powyżej 75 lat będą musieli odnawiać badania psychologiczne co roku.

W Unii Europejskiej testy dla 65-latków obowiązują już w Danii, Hiszpanii i Szwajcarii. Szacuje się, że następne zmiany w zakresie bezpieczeństwa mogą objąć jeszcze młodszych kierowców.

2. Przeciwwskazania do jazdy samochodem

Zdrowie jest najważniejsze, jeszcze przed wprowadzeniem zmian warto o siebie zadbać. Ważne jest obserwowanie swojego stanu zdrowia w celu wychwycenia wszystkich nietypowych objawów, takich jak pogorszenie wzroku, a także upewnienie się, że stosowane leki nie wpływają negatywnie na jazdę samochodem.

Przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów to:

  • demencja,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona
  • cukrzyca,
  • schorzenia nerek,
  • zapalenie stawów,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • problemy neurologiczne,
  • zaburzenia psychiczne, udar mózgu,
  • znaczne pogorszenie wzroku,
  • ubytek słuchu.

Każdy kierowca bez względu na wiek powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego, czy powinien nadal jeździć samochodem. Tylko on wie, w jakiej kondycji jest jego wzrok i czy nie traci orientacji w terenie. Część niepokojących objawów może być skutkiem zażywanych leków, na przykład antydepresyjnych i uspokajających, choć niekiedy również z pozoru całkowicie bezpieczne preparaty znacznie zaburzają refleks.

Za kierownicę nie powinny siadać osoby cierpiące na narkolepsję, ale również pacjenci z chorobami serca czy problemami ze zbyt niskim lub wysokim ciśnieniem tętniczym krwi.

Szwedzki Narodowy Instytut Badawczy Drogownictwa i Transportu wykazał, że kierowcy powyżej 75 r.ż. zwracają uwagę na sygnalizację, znaki drogowe i linie na jezdni, ale nie mają wystarczającej podzielności uwagi. Dodatkowo cierpią na sztywność karku i zmniejszenie pola widzenia.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze