Zmiany postawy ciała podczas ciąży i jej konsekwencje

Ciąża w życiu kobiety to bardzo szczególny okres. Jest to czas ogromnych przeżyć emocjonalnych i oczekiwania na pojawienie się nowej osoby w rodzinie. Równolegle do zmian psychicznych zachodzi wówczas wiele przemian fizycznych w ciele kobiety. Z każdym kolejnym miesiącem ciąży przybierają one na sile, szczególnie w ostatnich jej tygodniach, w których bywa, że przyszła mama ograniczona jest tylko i wyłącznie do odpoczynku.

Zmiana postawy ciała w ciąży

8 sposobów na szczęśliwą ciążę

Ciąża to stan niecodzienny dla twojego organizmu, choć towarzyszy ci przez całe dziewięć miesięcy. W tym czasie możesz odczuwać senność i zmęczenie większe...

W okresie ciąży ogromnym zmianom ulega sylwetka każdej kobiety. Powiększające się z tygodnia na tydzień brzuch i piersi powodują przesuwanie się ogólnego środka ciężkości ciała do przodu. Dla zachowania równowagi ciężarna odchyla się do tyłu przez zwiększanie lordozy lędźwiowej. Masa ciała w ciąży się zmienia. Dla niektórych kobiet przyrost wagi to nawet 20–25 kilogramów. Tak duże obciążenie niesie ze sobą utrudnione warunki funkcjonowania wszystkich stawów przyszłej mamy.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

W drugim trymestrze ciąży następuje szczególnie wyraźna zmiana sylwetki. Wraz ze wzrostem płodu obwód brzucha powiększa się, powodując przesunięcie ogólnego środka ciężkości do przodu. Dotychczas umiejscowiony w linii pośrodkowej ciała, około 2 cm poniżej pierwszego kręgu krzyżowego, przesuwa się w przód, co z kolei kompensowane jest odchyleniem w tył górnej części tułowia. Powiększona w wyniku przodopochylenia miednicy lordoza powoduje nadmierne napięcie mięśni grzbietu, pośladków i nóg oraz często zbyt duże napięcie mięśni biodrowo-lędźwiowych. Mięśnie brzucha na skutek mechanicznego rozciągnięcia ulegają zwiotczeniu i osłabieniu. Konsekwencją tych zmian są zaburzenia równowagi statyczno-dynamicznej kręgosłupa.

Ruchy w obrębie tułowia stają się utrudnione. Poza tym u ciężarnych zmienia się napięcie mięśni międzyżebrowych i przepony, co umożliwia większą ruchomość żeber w trakcie oddychania. Równocześnie na skutek działania progesteronu następuje rozluźnienie więzadeł i ścięgien zarówno w obrębie kręgosłupa, miednicy, jak i pozostałych części ciała. Powoduje to osłabienie biernej stabilizacji i może przyczyniać się do powstania dolegliwości u kobiet, które mają problem ze stabilizacją mięśniową. Tak znaczące zmiany w postawie ciała bardzo różnie wpływają na możliwości funkcjonowania każdej kobiety. W przypadku części z nich okres ciąży nie wpływa negatywnie na wykonywanie czynności dnia codziennego, natomiast dla innych ograniczenia występują tylko w pewnych sytuacjach. Jest jednak spora liczba kobiet, u których ciąża wiąże się z powstaniem wielu dolegliwości w układzie ruchu.

Przeciążenia układu ruchu w obrębie kręgosłupa w ciąży

Początkowo tego typu zmiany mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowych. Dodatkowo bardzo obciążony jest system biernej stabilizacji w postaci więzadeł. Z czasem dochodzić może również do przeciążeń stawów kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, co objawiać się może miejscową bolesnością i ograniczeniem ruchomości podczas wykonywania specyficznych czynności dnia codziennego. Poza tym bolesność często pojawia się w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych, gdyż dochodzi do zmiany ustawienia talerzy biodrowych. W najgorszym przypadku mamy do czynienia z dyskopatią, czyli patologią krążka międzykręgowego.

Oczywiście, większości tych dolegliwości można uniknąć, przestrzegając zasad profilaktyki, która polega na dostosowaniu ergonomicznej pozycji ciała do wykonywanej czynności.

Przeciążenia układu ruchu w obrębie kończyn dolnych w ciąży

Duże zmiany w ciele kobiety ciężarnej mogą mieć wpływ na funkcjonowanie kończyn dolnych. Przyrost masy ciała w ciąży i zmiana usytuowania środka ciężkości mogą oddziaływać szczególnie na funkcjonowanie stawów kolanowych i biodrowych. W przypadku braku prawidłowej osi kończyny przyrost masy ciała prowadzi do zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej, co będzie objawiało się bólem podczas chodu lub wchodzenia i schodzenia ze schodów. Często dłuższe chodzenie lub pozycja stojąca będą powodowały przemęczenie mięśni oraz ich bolesność. Na dodatkowe zmiany w czasie ciąży mogą być narażone stopy. To one najłatwiej dostosowują się do zmian ustawienia kręgosłupa, bioder lub kolan. W trakcie trwania ciąży dodatkowe obciążenia mogą przyczynić się do zaburzeń łuku podłużnego i poprzecznego stopy oraz wpłynąć na dodatkowe deformacje, takie jak np. paluch koślawy (hallux valgus).

Komentarze (3)
~jaga
~jaga ponad rok temu

ehh u mnie to bylo tak, że bylam 9 dni przed terminem.. i bolal mnie brzuch ciagle od rana ale nie baardzo tylko tak delikatnie. I niewiedzialam czy jechac czy nie, ale pojechalismy z mezem i w drodze zaczelam tryskac krwią, a wczesniej ani plamki... Jak dojechalam odraazu cesarka, wszysycy w szoku ze dziecko przezylo, ze sie nieudlawilo, ja stracilam bardzo duzo krwi, mialam transfuzje i w ogole akcja nie do uwierzenia, wyciagaja dziecko i mowia, ze zywe. niezdazyli nawet zbadac.. ;( na szczescie skonczylo sie dobrze i jestesmy najszczesliwsi na swiecie ;)

Odpowiedz
~teresska
~teresska ponad rok temu

Szkoda że artykuł nie mówi o tym co robić żeby do takiego konfliktu nie dopusic. Ważne jest w tym przypadku żeby regularnie się badać, sprawdzać krew i ilość antygenów. Jeżeli występuje ryzyko konfliktu powinnyśmy poprosic lekarza o przepisanie immunoglubuliny anty-D, i to jeszcze w czasie ciąży, bo profilaktycznie podaje się ja w 28 tygodniu. Lekarze sami tego nie proponuja, ale zalozenie, że lek podany tuż po porodzie zniweluje ryzyko do zera jest mylne.

Odpowiedz
~Kalima
~Kalima ponad rok temu

Silne mięśnie to podstawa- muszą przecież utrzymywać cały kręgosłup w pionie - jak są słabe lub osłabione przez długotrwałe przebywanie w jednej pozycji - to robi się problem, nierzadko na całe lata, który może skończyć się nawet operacją. Polecam z własnego doświadczenia - oprócz rzeczy oczywistych, jak ruch, ćwiczenia, rehabilitacja i jak najmniej siedzenia - zakupić sobie odpowiedni materac. Ja mam zaufanie do Art Medic od kiedy go używam. Mają bardzo dobrej jakości produkty.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Czy szczepić się w ciąży?

Rzadko kiedy kobiety w ciąży decydują się na szczepionkę przeciw grypie. Prawdopodobnie myślą, że taki rodzaj ochrony byłby niebezpieczny (...) dla dziecka. W końcu w ciąży nie można stosować określonych leków ani...

Zdrowie w ciąży

Szczepienia w ciąży

. Szczepienia przed ciążą Już przed zajściem w ciążę kobieta powinna zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Istnieje szereg infekcji bakteryjnych (...) Szczepienie w czasie ciąży...

Zdrowie w ciąży

Tłuszcz hamuje rozwój płodu!

materii, a więc wskaźnikami słabszej zdolności utrzymania się przy życiu. Jak tłuszcz matki wpływa na zdrowie płodu? Badania nad wpływem tłuszczu (...) matki na zdrowie potomków przeprowadzono na krowach. Dokonali...