Trwa ładowanie...

Zmiany w aptekach od 2024 r. Koniec z tzw. opłatą nocną

Jakie zmiany czekają Polaków w 2024 roku?
Jakie zmiany czekają Polaków w 2024 roku? (East News)

Od 1 stycznia 2024 r. w aptekach obowiązują nowe zasady dotyczące działania m.in. w dni wolne od pracy. W życie weszła nowelizacja ustawy refundacyjnej, która wprowadza m.in. zmiany w zakresie dyżurów aptek finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co to oznacza w praktyce?

spis treści

1. Zmiany w dyżurowaniu aptek 2024 r.

Nowe przepisy oznaczają przede wszystkim zmiany w zasadach dyżurowania aptek w nocy i w święta. Od stycznia 2024 r. nie będzie już dyżurów bezpłatnych i przymusowych.

W nowelizacji uwzględniono dwie kluczowe kwestie:

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"
  • dyżur w porze nocnej - "jest pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne dwie godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00";

  • dyżur w dzień wolny od pracy (jako dzień wolny od pracy rozumie się niedziele i święta) – "pełniony jest przez aptekę ogólnodostępną w dniach, o których mowa w art. 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920), bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00".

Zmiany w zasadach dyżurowania aptek w nocy i w święta. Od 2024 r. ma być więcej dostępnych punktów
Zmiany w zasadach dyżurowania aptek w nocy i w święta. Od 2024 r. ma być więcej dostępnych punktów (arch. prywatne)

2. Więcej aptek dyżurujących w dni wolne

NFZ będzie pokrywać koszty dyżurów aptek działających w miastach będących siedzibami powiatu, które mają poniżej 40 tysięcy mieszkańców. Za pozostałe zapłaci powiat. Ustalanie grafiku dyżurowania w nocy oraz w dni wolne również będzie teraz w kompetencjach władz powiatu, które wyznaczą aptekę ogólnodostępną do dyżurów.

Zmiany w finansowaniu mają zmobilizować apteki do pełnienia takich dyżurów z korzyścią dla klientów. Pomysłodawcy nowych przepisów przekonują, że zwiększy to liczbę punktów dostępnych dla pacjentów w nocy czy w święta i ułatwi chorym, jak najszybsze wykupienie leków. Nie będzie już tzw. opłaty nocnej, czyli za wydanie leku w nocy.

Jednak klienci w nowym roku muszą się też liczyć z podwyżką cen niektórych produktów, pisaliśmy niedawno o tym, że wzrośnie m.in. odpłatność za leki recepturowe, czyli sporządzane przez pracownika apteki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze