Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Co się dzieje z ciałem po urodzeniu dziecka?

Avatar placeholder
05.07.2020 10:58
Co się dzieje z ciałem po urodzeniu dziecka?
Co się dzieje z ciałem po urodzeniu dziecka? (Shutterstock)

Każda kobieta wie, że przyjście na świat dziecka wiąże się z ciągłym niewyspaniem i zmianą niezliczonych pieluszek. Jednak nie wszystkie przyszłe matki są świadome tego, jakie zmiany zajdą w ich ciałach po ciąży. Obrzęknięte stopy, duży brzuch i znikomy pociąg seksualny to tylko kilka następstw urodzenia dziecka. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz poczęcie dziecka, powinnaś mieć pełen obraz sytuacji. Wówczas łatwiej będzie ci zaakceptować zmiany w swoim ciele. Oczywiście nie wszystkie sytuacje będą dotyczyły właśnie ciebie.

spis treści

1. Czego spodziewać się po ciąży?

Jeśli spodziewasz się dziecka, przygotuj się na to, że po jego urodzeniu twoje libido gwałtownie zmaleje. Spadek poziomu estrogenu w połączeniu z brakiem snu i szokiem spowodowanym macierzyństwem to gotowy przepis na brak ochoty na seks. Silny pociąg seksualny może pojawić się nawet dopiero po roku od urodzenia dziecka. Nic w tym dziwnego. Świeżo upieczona matka jest tak skupiona na maluchu, że ma mało czasu na relaks i przyjemności. Po urodzeniu dziecka kobieta jest wyczerpana i często zestresowana, dlatego zwykle nie ma chęci na romantyczne uniesienia. Warto przy tym wspomnieć, że wiele świeżo upieczonych matek czuje się nieatrakcyjnie, a brak pewności siebie nie zachęca do bliskich kontaktów z partnerem. Wiele kobiet po ciąży ma na brzuchu luźno zwisającą skórę. W czasie ciąży skóra rozciąga się, ale niekiedy po urodzeniu dziecka nie wraca do swojej pierwotnej formy. Wówczas można rozważyć operacyjne usunięcie nadmiaru skóry. Problemem dla młodych matek może być także duży brzuch. Być może wydaje ci się, że wraca on do wcześniejszego rozmiaru niemal natychmiast po porodzie. Niestety, trzeba poczekać około 6-8 tygodni, by odzyskać wygląd brzucha sprzed ciąży. Aby uniknąć dyskomfortu związanego ze zmianami w wyglądzie, zaleca się zdrowe odżywianie i regularny, niezbyt forsowny wysiłek fizyczny zarówno w trakcie ciąży, jak i po niej. Zdrowy styl życia pomoże ci nie przybrać nadmiernie na wadze, dzięki czemu będzie ci łatwiej wrócić do formy sprzed ciąży.

2. Jakie zmiany mogą cię zaskoczyć po ciąży?

Być może wydaje ci się, że największe zmiany podczas ciąży mają miejsce w okolicach brzucha? Jest to prawdą, ale nie należy zapominać o stopach. W okresie, gdy kobieta spodziewa się dziecka, jej stopy zwykle są opuchnięte. Nie każdy jednak wie, że po urodzeniu dziecka rozmiar stopy może na stałe się zwiększyć. Skąd ta zmiana? W czasie ciąży kobieta nosi w sobie coraz większy ciężar, a każdy kolejny kilogram stanowi dodatkowe obciążenie dla stóp. Może wówczas dojść do spłaszczenia podbicia stopy, co wiąże się z koniecznością noszenia większych butów niż przed ciążą. Na rozmiar stóp wpływają także hormony, a zwłaszcza relaksyna, która rozluźnia więzadła, by przygotować organizm na poród. Relaksyna działa nie tylko na okolice miednicy, ale i na resztę ciała, w tym na stopy.

Zobacz film: "Jak przetrwać połóg?"

Przygotuj się także na zmianę rozmiaru piersi. U wielu kobiet następuje naturalne powiększenie biustu w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka, zwłaszcza jeśli karmią maluszka piersią. Zarówno sama ciąża, jak i karmienie stanowią dla piersi ogromne wyzwanie. Podstawą ich pielęgnacji w tym okresie jest noszenie dobrze dobranego stanika. Zapomnij o rozciągliwcach noszonych przez całą ciążę. Jeśli coś jest tak elastyczne, to nie podtrzyma dobrze biustu, który potrafi ważyć nawet 1,5 kg więcej i opiera się tylko na cienkiej skórze. Rozmiar stanika należy sprawdzać i w razie potrzeby korygować nie rzadziej niż co miesiąc. Wbrew przesądom, w ciąży i podczas karmienia można nosić stanik z fiszbinami – pod warunkiem, że jest on dobrze dobrany, najlepiej przez profesjonalną brafitterkę. Jego obwód nie może być za luźny, żeby spełniał swoją funkcję, a fiszbiny nie uciskały piersi. W trzecim trymestrze i podczas karmienia stanik warto nosić także podczas snu.

Bezpośrednio po porodzie możesz spodziewać się także mniej atrakcyjnego wyglądu włosów. Włosy kobiet spodziewających się dziecka są zwykle bujne i lśniące, co ma związek z podwyższonym poziomem estrogenu. Jednak po urodzeniu maluszka poziom tego hormonu gwałtownie spada i powraca do normy, a włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów trwa zazwyczaj od 1 do 5 miesięcy. Najwięcej włosów tracą kobiety około 3-4 miesiąca po narodzinach dziecka, ale stan włosów po ciąży powinien wrócić do normy w ciągu 6-12 miesięcy.

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety – nic więc dziwnego, że po urodzeniu dziecka kobiety zmagają się z wieloma zmianami w swoim ciele. Najważniejsze, by zaakceptować siebie. Większość tych zmian jest bowiem tylko tymczasowa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze