Trwa ładowanie...

Ważna zmiana dla pacjentów. Wchodzi w życie już 6 marca

Zmiany w szpitalach. To ma ułatwić identyfikację pacjentów
Zmiany w szpitalach. To ma ułatwić identyfikację pacjentów (East News)

Kolejne zmiany w funkcjonowaniu placówek medycznych, tym razem obejmą szpitale. Od 6 marca pacjenci przyjmowani do szpitala będą dostawali opaski identyfikacyjne. "Oznakowanie" chorych ma zapobiec potencjalnym pomyłkom w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych.

spis treści

1. Po przyjęciu dostaną "symbol identyfikacyjny"

Projekt rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw 14 lutego, a od 6 marca wchodzi w życie. Zgodnie z zapisanymi zaleceniami każdy pacjent w momencie przyjęcia do szpitala dostanie specjalny symbol identyfikacyjny.

"Obowiązek zaopatrywania w znaki identyfikacyjne pacjentów przyjmowanych do szpitala ułatwi szybką i prawidłową identyfikację pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego, zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnej pomyłki. W trakcie pobytu w szpitalu każda interwencja medyczna powinna być poprzedzona potwierdzeniem tożsamości pacjenta przez odczytanie zakodowanej na opasce informacji" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"
Od 6 marca szpitale wprowadzają opaski identyfikacyjne
Od 6 marca szpitale wprowadzają opaski identyfikacyjne (Getty Images)

2. Pacjenci w opaskach

Opaski identyfikacyjne były do tej pory stosowane w szpitalach u noworodków, teraz podobne mają otrzymywać wszyscy pacjenci. Na opasce oraz na zdjęciu w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta będzie umieszczony znak identyfikacyjny. Opaski mają być zakładane na nadgarstek pacjenta, w przypadku noworodków na oba nadgarstki, a jeśli to niemożliwe - na okolicę kostki kończyny dolnej.

Procedura ma wyglądać tak, że po ustaleniu i potwierdzeniu tożsamości dany pacjent będzie miał przypisywany znak identyfikacyjny z zakodowanymi danymi osobowymi. W przypadkach, kiedy ustalenie tożsamości chorego nie jest możliwe, np. pacjent jest nieprzytomny, nie ma przy sobie żadnych dokumentów, znak identyfikacyjny będzie zawierał oznaczenie "NN" oraz unikalny numer, umożliwiający identyfikację chorego.

Przepisy regulują również przypadki nagłe - kiedy ze względu na pilną potrzebę opaska z identyfikatorem będzie przydzielana choremu dopiero po udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze