Zmień swój dom z feng shui!
Aranżacja wnętrz to nie tylko urządzanie pomieszczeń, aby były funkcjonalne
i robiły wrażenie. Poza funkcją praktyczną oraz estetyczną miejsce, w którym przebywasz powinno odzwierciedlać ciebie i odpowiednio wpływać na twoje samopoczucie. Postawienie kilku stylowych figurek nie oznacza, że twój dom jest urządzony według zasad feng shui. Aby otaczająca cię przestrzeń wpłynęła korzystnie na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne konieczne jest poznanie istoty filozofii feng shui i stopniowe wprowadzanie jej założeń do swojego życia. Dowiedz się, jak urządzić swoje mieszkanie według niezwykłej sztuki feng shui.
1. Yin i Yang
Feng shui oznacza starożytną sztukę aranżowania przestrzeni. Według Chińczyków funkcjonowanie świata opiera się na działaniu dwóch sił Yin i Yang, które chociaż są przeciwstawne wzajemnie się uzupełniają i przenikają. Yin oznacza pierwiastek żeński utożsamiany z biernością oraz ciemnością, z kolei Yang jest pierwiastkiem męskim, który kojarzy się z siłą, aktywnością oraz ciepłem, czyli Słońcem. Interakcja tych dwóch pierwiastków zapewnia zachowanie ładu i harmonii w świecie. W aranżacji przestrzeni wg zasad feng shui kluczowe znaczenie ma energia, czyli „chi”. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrz powinny być dobrane w taki sposób, aby nie blokowały jej prawidłowego przepływu i nie obniżały naszego samopoczucia.
Według filozofii feng-shui świat podzielony jest na pięć żywiołów. Są nimi ziemia, ogień, drzewo, metal oraz woda. Żywioły te oddziałują na różne dziedziny życia człowieka, dlatego ważne jest zachowanie równowagi między tymi wszystkimi elementami. Jeżeli zostanie ona zakłócona, czyli jeden z nich zacznie dominować lub przeciwnie, będzie go brakowało, może to powodować problemy związane zarówno ze sferą psychiczną, jak i fizyczną.
2. Porządek na zewnątrz i wewnątrz
Chińczycy uważają, że wszystko, co aktualnie dzieje się w naszym życiu ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak mieszkamy i na odwrót – przestrzeń, jaka nas otacza może dużo powiedzieć o nas samych – naszych emocjach, uczuciach, osobowości. Jeżeli w mieszkaniu panuje chaos i nieład, może to oznaczać, że wiele spraw jest również niepoukładanych w naszym życiu. Jeżeli uda cię się rozwiązać problemy natury osobistej czy zawodowej, prawdopodobnie łatwiej pozbędziesz się również bałaganu w swoim mieszkaniu.
Z filozofią feng shui ściśle związana jest tzw. siatka bagua. Zazwyczaj ma ona formę kwadratu lub prostokąta i jest podzielona na 9 równych części, z których centralną oznacza się numerem 5. Każde z jej pól odnosi się do konkretnej sfery życia człowieka. Zanim zastosujemy siatkę bagua najlepiej wcześniej rozrysować na kartce plan swojego mieszkania lub jednego konkretnego pomieszczenia i wpisać go w kwadrat albo prostokąt. Z kolei na przezroczystej folii rysujemy taki sam kwadrat lub prostokąt i dzielimy na 9 równych części. Następnie samodzielnie przygotowaną siatkę bagua nakładamy na plan pomieszczenia. Powinna być ułożona tak, aby główne wejście do mieszkania, pokoju, itp. znajdowało się w polu 1, 6 albo 8. Aby więc odpowiednio zaplanować aranżację poszczególnych wnętrz, należy poznać rozmieszczenie tych pól oraz ich symbolikę.
Pole 1 jest związanie z karierą i życiem zawodowym, pole nr 2 odnosi się do związków, pole nr 3 ma związek z autorytetami w naszym życiu i relacjami w rodzinie, pole nr 4 symbolizuje bogactwo, ale zarówno w sensie materialnym, jak i duchowym. Pole nr 5 jest jednym z najważniejszych – w tym miejscu każdego mieszkania czy pomieszczenia gromadzi się bowiem najwięcej dobroczynnej energii „chi”, która wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pole 6 odnosi się do osób, które są nam życzliwe, część 7 ma związek z twórczością
i dziećmi, strefa 8 symbolizuje wiedzę i świadomość, z kolei 9 sławę i pozycję społeczną. Znajomość tych pół odgrywa kluczową rolę w urządzaniu poszczególnych pomieszczeń.
3. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz
Odpowiednio urządzona sypialnia ma wpływ nie tylko na dobry sen, ale również relacje z partnerem. O czym należy pamiętać podczas aranżacji jej wnętrza? Tak jak w przypadku innych pomieszczeń, również w sypialni trzeba zadbać o prawidłowy przepływ energii. Sypialnia nie może być zarówno miejscem odpoczynku, jak i pracy. Wiele osób popełnia błąd, umieszczając w niej telewizor lub wydzielając kącik do nauki, itp. Smog elektromagnetyczny emitowany przez różne urządzenia elektryczne może bowiem negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, powodując nie tylko problemy ze snem i zmęczenie w ciągu dnia, ale nawet depresję.
Kupując łóżko do sypialni, warto wybrać takie, które nie ma metalowych ram, ponieważ zakłócają one prawidłowy przepływ energii. Idealne łóżko do spania powinno być wykonane z drewna i nie należy umieszczać go naprzeciw drzwi wejściowych. Poza tym żaden z jego boków nie może przylegać do ściany, aby każdy z partnerów miał do niego swobodny dostęp. Przy ścianie powinno znajdować się tylko wezgłowie. Zdarza się, że pod łóżkiem przechowujemy różne przedmioty, co jest niezgodne ze sztuką feng shui. Jeżeli dzielimy łóżko z partnerem, to powinniśmy spać na tym samym materacu. Spanie na oddzielnych materacach może być przyczyną konfliktów w związku.
Wybierając kolor do sypialni, należy postawić na jasne, stonowane barwy, jak np. biała, łososiowa lub brzoskwiniowa. Należy zrezygnować z malowania ścian sypialni na jaskrawe kolory, np. żółty. Osobom o obniżonej odporności lub przebytych chorobach zaleca się sen w pomieszczeniach pomalowanych na zielono. Na ścianach powinny się znajdować tylko obrazy budzące pozytywne skojarzenia. Powinniśmy więc zrezygnować z wieszania obrazów symbolizujących smutek, wojnę oraz wszelkich zdjęć czy portretów przedstawiających naszych przodków, ponieważ kojarzą się ze śmiercią. W sypialni nie należy także umieszczać zbyt wielu roślin, które mogą zabierać nam potrzebną energię.
Ważne jest również odpowiednie oświetlenie, które w dużym stopniu może wpływać na samopoczucie. Nastrój idealnie podkreślą świece. Ich światło wykazuje działanie uspokajające. Najlepiej wybierać produkty naturalne, np. z wosku pszczelego, które dodatkowo oczyszczają powietrze.
4. Uważaj na żywioł wody!
Według zasad feng shui łazienka nie powinna zajmować centralnej części mieszkania. Przede wszystkim należy unikać jej położenia w polu 4 związanym z bogactwem. Chińczycy wierzą, że wraz ze spływającą wodą w toalecie czy umywalce może bowiem umykać również całe nasze bogactwo. Drzwi łazienkowe nie powinny mieć szyb, itp. Należy również pamiętać, aby nigdy nie zostawiać ich otwartych.
Poza tym łazienka musi znajdować się na uboczu, z dala od kuchni. To dwa różne żywioły – ogień i woda, dlatego jeżeli te dwa pomieszczenia sąsiadują ze sobą na łączącej je ścianie, warto umieścić tam jakiś element wykonany z drewna. Łazienka nie powinna również znajdować w pobliżu sypialni. W mieszkaniu powinna być wydzielona oddzielna część na ubikację, którą Chińczycy uważają za „część brudną”.
W łazience powinien panować porządek, dlatego należy pozbyć się wszelkich urządzeń i kosmetyków, które nieużywane mogą tylko wywołać wrażenie bałaganu. Jak najbardziej z kolei jest wskazana w łazience duża ilość luster. Pamiętajmy także o utrzymaniu przyjemnego zapachu dzięki różnym kadzidełkom oraz olejkom eterycznym.
5. Garnek ryżu w kuchni
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w wielu domach, kojarzy się bowiem z miłością i z ciepłem rodzinnym. Jak urządzić te pomieszczenie według zasad feng shui? Przede wszystkim lepiej zrezygnować z nadmiaru mebli, aby nie zakłócać harmonijnego przepływu energii. W dawnych czasach centralne miejsce w kuchni zajmował piec kuchenny. Dziś jego funkcję spełnia w większości mieszkań – kuchenka gazowa lub elektryczna. Powinna być ona wsparta o ścianę. Błędem jest umieszczenie jej tuż obok zlewu kuchennego. Symbolizują one dwa przeciwstawne żywioły – wodę i ogień, dlatego tego typu urządzenia powinny być przedzielone, np. szafką. Można też umieścić na ścianie między nimi jakiś drewniany element, np. łyżkę, deskę kuchenną, itp.
Kupując meble do kuchni, najlepiej wybierać zestawy drewniane. Wszelkie ostre narzędzia i sztućce powinny być trzymane w szafkach. Jeżeli jesteś posiadaczem kuchenki mikrofalowej, to musisz wiedzieć, że nie ma ona nic wspólnego z zasadami feng shui. Niszczy bowiem całą energię zawartą w przygotowanych posiłkach. Wszystkie świeże warzywa i owoce warto trzymać na wierzchu, co jest oznaką dbałości o zdrowie. Z kolei przy oknie należy umieścić doniczki z ziołami. I oczywiście nie zapomnij o umieszczeniu w strefie bogactwa garnka z ryżem, który jest według Chińczyków symbolem dobrobytu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.