Trwa ładowanie...

Znak, by zbadać tarczycę. Lekarz mówi, na co zwrócić uwagę

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 10.11.2024 09:25
Jakie objawy daje chora tarczyca?
Jakie objawy daje chora tarczyca? (Getty Images/ YouTube)

Schorzenia tarczycy dotykają około 20 proc. polskiego społeczeństwa. Niestety, ich objawy często są mało charakterystyczne, co sprawia, że choroba bywa latami bagatelizowana. Jest jednak coś, co powinno zawsze obudzić naszą czujność. Lekarz alarmuje.

spis treści

1. Tak objawia się chora tarczyca. Lekarz wyjaśnia

W Polsce do najczęstszych chorób tarczycy zalicza się niedoczynność narządu, która dotyka od jednego do sześciu procent społeczeństwa. Z kolei z nadczynnością może borykać się nawet dwa procent społeczeństwa. Do innych częstych chorób tarczycy należy też choroba Hashimoto.

Choruje co 5. Polak. "Kładą się spać zmęczeni i wstają zmęczeni"
Choruje co 5. Polak. "Kładą się spać zmęczeni i wstają zmęczeni"

Badania wskazują, że na choroby tarczycy cierpi co piąty Polak. Okres przesilenia wiosennego może być

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Objawy nadczynności tarczycy"

Dr Kepal Patel z NYU Langone Health, szef Oddziału Chirurgii Endokrynologicznej wyjaśnia, że każde z tych schorzeń daje inne objawy.

- Wczesne objawy ostrzegawcze obejmują zbyt wolne lub szybkie tętno, niewyjaśnione zmiany masy ciała - przyrost lub spadek, wrażliwość na zimno lub ciepło, depresję lub stany lękowe, uporczywe zmęczenie i nieregularne miesiączki - mówi cytowany przez New York Post lekarz.

Nawet 20 proc. Polaków może borykać się z chorobą tarczycy
Nawet 20 proc. Polaków może borykać się z chorobą tarczycy (Getty Images)

Wyjaśnia, że w przypadku nadczynności tarczycy chorzy odczuwają niepokój, mają uderzenia gorąca, tachykardię, a także mogą tracić na wadze. - Często jest powiązana z chorobą Gravesa-Basedowa, inną chorobą autoimmunologiczną, która nadmiernie pobudza tarczycę - dodaje.

2. Alarmujący symptom. Biegiem do specjalisty

Najczęściej jednak diagnozowana jest niedoczynność narządu. W takim wypadku do głównych objawów zalicza się przyrost masy ciała, przewlekłe zmęczenie i nieustające uczucie zimna.

- Może to być spowodowane takimi schorzeniami jak choroba Hashimoto, przewlekła choroba autoimmunologiczna i najczęstsza przyczyna w regionach, w których jodowana sól i inne produkty bogate w jod są szeroko dostępne. Dodaje, że do niedoczynności tarczycy może też prowadzić niedobór jodu.

Lekarz apeluje, by nigdy nie bagatelizować niepokojących symptomów. Zwrócił również uwagę, że jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy w rodzinie występują choroby tarczycy.

Najgroźniejszą z chorób dotykających ten narząd jest rak tarczycy. Według Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku odnotowuje się około dwóch tysięcy przypadków zachorowań na ten typ nowotworu.

- Należy się martwić guzkami utrzymującymi się dłużej niż dwa tygodnie, zwłaszcza jeśli nie są związane z infekcją. Sygnały ostrzegawcze obejmują guzki, które wydają się rosnąć lub są twarde - podkreśla lekarz, zwracając uwagę, że tego typu guzki wymagają oceny przez specjalistę.

Inne objawy raka tarczycy to:

  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • duszności,
  • chrypka,
  • problemy z połykaniem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze