Znak raka trzustki. Gdy zauważysz w toalecie, biegiem na badania
Rak trzustki jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, często określanym mianem "cichego zabójcy". Powodem tej groźnej nazwy jest fakt, że przez długi czas choroba może nie dawać żadnych widocznych objawów. Dopiero w zaawansowanym stadium, gdy rak zaczyna się rozprzestrzeniać, może ujawniać swoje symptomy.
1. Przyczyny raka trzustki
- Rak trzustki jest bardzo trudnym przeciwnikiem, objawy są mało specyficzne. W dodatku nie mamy dobrych metod diagnostycznych, co chwilę nie możemy przecież powtarzać tomografii, a USG nie jest zbyt pomocne - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Tadeusz Tacikowski, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych.
Jedną z grup, która jest bardziej narażona na zachorowanie, są mężczyźni po 60. roku życia. Do tej pory naukowcy nie poznali jednoznacznych przyczyn powstawania raka trzustki, choć wskazują na pewne czynniki ryzyka. Należą do nich cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, palenie papierosów oraz niezdrowa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i nasycone kwasy tłuszczowe. Zanieczyszczenie powietrza także może przyczyniać się do rozwoju tej choroby.
Wczesne objawy raka trzustki bywają mylone z innymi, bardziej powszechnymi dolegliwościami. Nie należy jednak ich lekceważyć. Jeśli zauważymy u siebie nietypowe bóle brzucha, które różnią się od klasycznego bólu brzucha, warto udać się do lekarza. Charakterystyczne jest to, że ból zmniejsza się, gdy chory pochyla się do przodu. Może być on przerywany lub promieniować w kierunku pleców. Takie dolegliwości są wynikiem nacisku raka na tkanki nerwowe lub sploty nerwowe znajdujące się w okolicy trzustki.
- W przypadku dolegliwości bólowych rutynowo wykonujemy pacjentom badania USG, ale w związku z tym, że trzustka leży dosyć głęboko i jeżeli dodatkowo są gazy w jelitach, można nie zauważyć tych zmian podczas tego badania – tłumaczył gastrolog.
2. Wczesne sygnały raka trzustki
Ważnym, choć nieoczywistym objawem nowotworu trzustki jest nagła i niewyjaśniona utrata masy ciała. Pacjenci często skarżą się również na nieprzyjemne uczucie burczenia w brzuchu i przelewania się.
Często występują także problemy trawienne, które początkowo nie są łączone z rakiem. Niestrawność może mieć różne przyczyny, takie jak stres czy przejedzenie, ale gdy towarzyszą jej wzdęcia, nadmiar gazów czy obrzęk brzucha, powinno to wzbudzić naszą czujność.
Żółtaczka to kolejny symptom, który może wskazywać na raka trzustki. Skóra chorego zaczyna przybierać żółty odcień, a towarzyszy temu wzrost poziomu bilirubiny we krwi. Taki stan spowodowany jest uciskiem przewodu żółciowego przez rozrastający się nowotwór, co prowadzi również do swędzenia kończyn, zarówno rąk, jak i nóg.
Równie niepokojącym objawem są zmiany w wyglądzie stolca. W przypadku raka trzustki kał może stać się twardy, jego zapach bardziej nieprzyjemny, a wypróżnianie może być utrudnione. Te objawy są wynikiem zaburzeń w produkcji enzymów trawiennych odpowiedzialnych za prawidłowe trawienie pokarmów. Warto zwrócić uwagę na tego typu zmiany, szczególnie jeśli zaparcia stają się częste i uporczywe.
Rak trzustki jest chorobą, której nie można lekceważyć. Każdy z opisanych objawów powinien skłonić nas do wizyty u lekarza i wykonania niezbędnych badań. Nawet jeśli przyczyny mogą być różne, nie zaszkodzi wykluczyć najgorszej diagnozy, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie występowały przypadki tego nowotworu. Wczesne rozpoznanie choroby daje większe szanse na podjęcie skutecznego leczenia, dlatego tak ważna jest nasza czujność i dbanie o zdrowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.