"Znak, żeby przestać obgryzać paznokcie". TikTokerka trafiła do szpitala
Nerwowy nawyk obgryzania paznokci może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - przekonała się o tym TikTokerka Bre, która trafiła do szpitala z powodu skórnej infekcji, która zaczęła się od malutkiej ranki. Teraz dziewczyna przestrzega innych przed niebezpieczeństwami związanymi z tym zwyczajem.
W tym artykule
"Znak, żeby przestać obgryzać paznokcie"
Bre, popularna TikTokerka, podzieliła się swoją historią, która może być przestrogą dla wielu osób - jej nawyk obgryzania paznokci doprowadził do poważnej infekcji, która wymagała interwencji chirurgicznej. Wszystko zaczęło się od niewielkiego skaleczenia na palcu, które szybko uległo zakażeniu.
Dziewczyna opublikowała wideo ze szpitalnego łóżka, pokazując swoją mocno zabandażowaną rękę. Jak wyjaśniła, zakażenie bakteryjne wdało się do rany, powodując obrzęk palca. Koniec końców nie obeszło się bez operacji. Na szczęście, jak sama żartuje, "nadal ma wszystkie palce".
Historia Bre zaskoczyła wielu użytkowników TikToka, którzy przerazili się swoim własnym nawykiem. Jeden z komentujących napisał: "Obgryzałem paznokcie, gdy to zobaczyłem". Inny dodał: "Przypominaj mi o tym co minutę!"
Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach
Czym grozi obgryzanie paznokci?
Onychofagia, bo tak nazywa się ten jeden z najczęstszych nerwowych nawyków, często pojawia się już w dzieciństwie. Choć może się wydawać niegroźna, w rzeczywistości może nieść za sobą sporo negatywnych skutków - zarówno zdrowotnych, jak i psychologicznych.
Czym konkretnie grozi obgryzanie paznokci?
Infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi (pod paznokciami gromadzi się mnóstwo bakterii (np. E. coli, salmonella), gdy przenosi się je do ust, łatwo o zakażenie),
uszkodzeniami skórek i macierzy paznokcia (mogą prowadzić do stanów zapalnych, bólu, a nawet trwałego zniekształcenia płytki),
problemami z zębami (ścieraniem szkliwa, przesunięciami zgryzu, mikropęknięciami),
zaburzeniami trawienia (bakterie z palców mogą trafić do układu pokarmowego),
osłabieniem odporności przez częsty kontakt z zarazkami.
A to tylko strona zdrowotna - tymczasem do czynienia mam także z szeroko zakrojonymi skutkami psychicznymi i społecznymi, takimi jak wstyd związany z wyglądem dłoni, obniżona samoocena czy nasilanie stresu i niepokoju, co zamyka w błędnym kole.
Dermatolog, dr Deshan Sebaratnam, w rozmowie z portalem "9Honey" podkreślił, że takie przypadki jak Bre są rzadkie, ale nie można lekceważyć ryzyka.
- Płytka paznokcia jest martwa, jak włosy, ale problem pojawia się, gdy uszkodzimy skórę wokół paznokcia, co może prowadzić do infekcji - wyjaśnił lekarz.
Jak się pozbyć nawyku obgryzania paznokci?
Choć dr Sebaratnam uważa, że obgryzanie paznokci jest na ogół "dość bezpieczne", zaleca unikania tego nawyku. Proponuje proste metody, takie jak stosowanie wazeliny, nieprzyjemnie smakujących maści na paznokcie lub gorzkiego lakieru.
Także jedna z użytkowniczek TikToka podzieliła się pod postami Bre swoim sposobem na walkę z nawykiem: "Kiedy zaczęłam robić sobie hybrydy, problem się skończył". Rzeczywiście - płytka robi się wtedy znacznie grubsza.
Nie można zapominać też o tym, że onychofagia to reakcja na coś - zidentyfikujmy więc ten bodziec. Czy wyzwala ją stres, nuda, skupienie, a może frustracja? To pomoże dobrać strategię. Warto też zawsze mieć przy sobie coś, co pomoże zająć ręce czymś innym (np. antystresowe zabawki (fidget spinner, gniotek), długopis do klikania, gumkę recepturkę).
Jeśli jednak takie sposoby nie okażą się wystarczające, warto spróbować terapii behawioralnej - możliwe, że problem jest głębszy i związany np. z lękiem czy OCD.
Źródła
- 9Honey
- TikTok
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.